Указано је да на тај начин овај проблем дестимулативно дјелује на даљи развој Будве као туристичке дестинације чиме тјера озбиљне инвеститоре, у сегменту инвестиција у хотеле високе категорије, обзиром да се постојећи хотелијери јако тешко боре са бројним изазовима међу којима предњачи овим проблем са буком
Поред спровођења интервентних мјера којима треба да се што више поправи ситуација у току текуће туристичке сезоне најављено је и доношење нове регулативе којом ће проблем буке додатно бити нормиран чиме би се створиле још квалитетније претпоставке за будући период како би се туризам у цјелости подигао на већи ниво.
Један је од закључака данашањег састанка, који је на инцијативу министра Горана Ђуровића данас одржан у просторијама Министарства економског развоја и туризма.
Састанку су присуствовали, како је саопштено и представници Мјесних заједница из Будве, Удружења угостеља и хотелијера као и грађана Будве са Министром и његовим тимом.
Тема састанка је био проблем прекомјерне буке у Будви и мјере које се спроводе у правцу ургентног рјешавања овог проблема који грађанима Будве онемогућава нормалан живот у току љетње сезоне а туристима ускраћује миран и комотан одмор који очекују.
У уводном дијелу састанка је, како је саопштено, указано у којој мјери проблем прекомјерне буке негативно утиче на сваконевницу грађана Будве а истовремено урушава туристичку понуду ове дестнације и своди туристички производ града на најнижи могући ниво.
Указано је да на тај начин овај проблем дестимулативно дјелује на даљи развој Будве као туристичке дестинације чиме тјера озбиљне инвеститоре, у сегменту инвестиција у хотеле високе категорије, обзиром да се постојећи хотелијери јако тешко боре са бројним изазовима међу којима предњачи овим проблем са буком.
Истакнуто је да је тај проблем буке актуелан на комплетном Црногорском приморију и да је то постала озбиљна бољка црногорског туризма, на шта указују струковна удружења из готово свих приморских општина.
Наглашен је и велики проблем у вези заштите културно историјског наслеђа Старог града, као споменика културе, који би требао да буде адекватно заштићен важећом законском регулативом. Тај проблем небриге о Старом граду такође у коначном утиче на унижавање туристичке понуде града у којој се туризам последњих година нажалост своди на јефтин смјештај, брзу уличну храну, пиће и храну из самопослуге, провод уз гласну музику са импровизованих тераса током читавог дана и сл., док озбиљне инвестиције у туристичке, тј. хотелске и ресторанске објекте, нажалост трпе.
Присутни су нагласили да је иницијатива коју спроводе у Будви поводом рјешавања проблема буке у последњих два мјесеца исклључива грађански активизам, инициран неподношлљивом ситуацијом, те да нема никакве везе са било којим политичким субјектом или политичком партијом како је било инсинуирано на последњем састанку са представницима локалне управе 25.Јула.
Ђуровић је исказао пуно разумијевање за побројана проблеме и дао недвосмислену подршку у даљем рјешавању постојеће ситуације и рјешавњу проблама са буком.
Представници присутних Мјеснх заједница су нагласили да у овој иницијативи активно учествују и друге мјесне заједнице са подручја Будва те да проблем није везан искључиво за зону Старог града већ простор читавог града Будве. С тим у вези представници мјесних заједница су указали на мјере које сматрају да могу дати резултате већ током ове сезоне и које су јасно нотиране у закључцима редовних састанка са представницима Комуналан полиције и локалне градске управе.
То су:
Контрола Рјешања за извођење музичког програма од стране надлежних инспекцијских органа
Контрола Елабората о поставци обавезних лимитатора звука и 6-о мјесечног извјештаја о редовном сервису лимитатора. Ово је у надлежност Комуналне полиције
Контрола рјешња за рад код свих проблематичних угостиитељских објеката са провјером да али је и у којој мјери тераса са које се емитује прекомјерна бука превиђења Програмом привремених локација 2019-2023 за Општину Будва.
Инсистиранеј код органа локалне управе де се проведе у дјело Одлука из 2019. године, а која је директно везана за Закон о шатити од бууке у животној сртедини, којом се зона МЗ Стари Град проглашава тихом зоном у аглометрацији.
Ургентна набавка одређеног броја фонометара за мјерење буке и активнији рад Комуналне плиције која би уз помоћ тих мјерача у периоду 22-01х увела бољ мониторинг ситуације на проблематичним мјестима у граду а тиме и ефикаснију примјену закона.
Ургенција код представника Владе ЦГ у Одбору повјереника Општине Будва да се ова тема и проблем буке хитно стави на дневни ред и наложи локалној управи спровеђење свих мјера за њено рјешавање.
Ђуровић је казао да ће угрирати код Министарства финанисја да се одобри запошљавање додатниих 10-15 комуналних полицајаца за које је предсједник Општине Будва казао да су обучени за рад, али да због одсуства одобрења са нивоа државне управе Општина Будва нема могућност да их ангажује.
Поред спровођења интервентних мјера којима треба да се што више поправи ситуација у току текуће туристичке сезоне најављено је и доношење нове регулативе којом ће овај проблем буке додатно бити нормиран чиме би се створиле још квалитетније претпоставке за будући период како би се туризам у цјелости подигао на већи ниво. Представници удружења угоститеља и хотелијера, као и представници мјесних заједница су исказали интересованаје да активно учествују у припреми те нове законске регулативе.
Извор: Вијести