Ђуровић најодговорнији за катастрофално стање у ваздухопловству Црне Горе

Ђуровић је вршио своју дужност у три мандата што је далеко највише у европским ваздухопловним круговима. Четврти мандат сигурно би био даљи понор ваздухопловства у Црној Гори и по том основу за очекивати је избор новог руководиоца АЦВ

Ђуровић

Потенцијални реизбор Драгана Ђуровића за директора Агенције за цивилно ваздухопловство било би “застиђе”, посебно јер се за ту позицију особе бирају са највише два мандата по четири године, а он је на челу Агенције трећи пут, од њеног оснивања.

Ради стручне и опште јавности неопходно је саопштити следеће и дати одговор на низ питања о случају Агенција Цивилног Ваздухопловства.

Апсолутно смо сигурни да је функционисање АЦВ било на дјелимично задовољавајућем нивоу, више као последица међународне регулативе, стандарда и прописа који се дефинишу ван АЦВ-а, а примјењују се у ваздухопловству и неопходни су за праћење и усвајање, него као последица њиховог доброг рада.

Након оснивања и преласка са нивоа Управе за цивилно ваздухопловство, није урађено довољно, а то показују и бројке.

Дошло је до смањење броја ваздухопловних субјеката, броја авиона и оператера, као и смањење броја лиценцираног особља. Далеко смо од приче да смо у потпуности усаглашени са стандардима ЕУ, а цињеница је да носиоци црногорских лиценци нису препознати, нити конкурентни на свјетском тржишту, што није био случај претходне заједничке ваздухопловне власти држава Србије и Црне Горе.

АЦВ мора и може бити замајац развоја авијације у Црној Гори, а самим тим и подршка економском развоју државе.

Нажалост недостатак идеја и знања, бјекство од одговорности, понашање по систему “ већи католици од папе“, функционисање по систему „неталасања и сједења у хладовини“, потпуно је урушавање бенефита по државу.

Став да се прате ЕУ стандарди је ваздухопловној јавности више него смијешан, јер само треба направити поређење са цивилним ваздухопловним властима, рецимо Словеније, Малте, Сан Марина које итекако доприносе економији тих држава својим дјеловањем.

У току су активности на избору директора АЦВ.

Подсјетили би јавност да од пет чланова бивег Савјета АЦВ смијењених 30.07.2021 године чак три нису била у могућности да буду именовани, па је законитост њиховог одлучивања доведена у питање.

Један од чланова савјета је био у директном конфликту интереса, јер је запослен у другом субјекту авио саобраћаја. Такво стање је од 2018. године, а законска обавеза директора АЦВ да укаже на овај пропуст, што наравно није учињено. Све одлуке које је донио Савјет од 2018. године су правно ништавне.

АЦВ је у једној лагодној, финансијски и материјално безбједној позицији, донекле унаприједио свој рад, пословање и организациону структуру од свог оснивања. Оно што је замјерка у раду је изражени непотизам, партијско, рођачко и пријатељско запошљавање, предимензиониран административни апарат, а за узврат несертификација Аеродрома Црне Горе, лош статус лиценцираног особља, смањење броја регистрованих ваздухоплова, лоши извјештаји о оштећеним ваздухопловима, заборављени удеси ваздухоплова у годишњим извјестајима итд.

Несертификација аеродрома пропуст је, како предузећа, тако и саме ваздухопловне организације која врши надзор.

Директним чињењем или нечињењем АЦВ је угрозио безбједност црногорских ваздушних лука . Један од примјера је да на испитима ниједан запослени из АЦГ није положио „сјекјурити“ тест. Наравно да се то дешава, али никакве мјере или препоруке нису дате након овог пропуста Школском центру АЦГ.

Овакав став је недопустив и усмјерен ка урушавању оперативне и функционалне безбједности аеродрома. Нажалост, част изузецима, особље запослено у АЦВ са платама које су вишеструко веће од државног просјека, чак и од просјека индустрије у региону, није ни довољно стручно, нити кадровски адекватно.

Цињеница је да су пропусти, незнање и неразумијевање доводили до апсурдних, гротексних ситуација пред домаћом и страном ваздухопловном јавношћу.

О избору новог директора ће одлучити савјет агенције и Министарство за капиталне инвестиције искључиво. Да ли ће то бити господин Драган Ђуровић или неко други требало би бити одлучено на основу јавног конкурса расписаног 13.08.2021 године у којем се не захтијева достављање CV и плана рада у наредном четворогодишњем раду –  што је апсурд.

Иначе досадашњи директор АЦВ је препознат као неко ко се обраћа свим релевантним адресама у Црној Гори, а прије свега медијима, достављањем љубазних писама са европских адреса.

Нажалост пренебрегава цињеницу да је Закон о цивилном ваздухопловству у Скупштини Црне Горе мијењан, како би добио трећи нелегални и незаслужени мандат, по чему је такође препознат у европским ваздухопловним круговима.

Његове квалификације су сада сигурно боље, али његово прво именовање за руководиоца агенције је ништавно у поређењу са тренутно у јавности препознатим кандидатима.

На основу доступних информација из медија је расположиво, да одређени потенцијални кандидати имају и сада значајно веће ваздухопловно искуство од тренутног директора АЦВ.

Ниједна функција у било којој асоцијацији није и не може бити производ личних контаката, а супротно може ићи само на штету садашњег директора и саме Црне Горе.

Ђуровић је вршио своју дужност у три мандата што је далеко највише у европским ваздухопловним круговима. Четврти мандат сигурно би био даљи понор ваздухопловства у ЦГ и по том основу за очекивати је избор новог руководиоца АЦВ.

Вријеме је да руководећа, висикоплатежна мјеста у Црној Гори буду значајно подложнија промјенама.

ИН4С

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest