Ђуровић: Одговорићемо изазовима кризе, нема мјеста паници

Нема потребе за стварањем панике и прављењем залиха основних животних намирница, а подсјетићу да је Министарство економског развоја и туризма већ предузело низ активности како би се смањио удар на животни стандард становништва, казао је у разговору за „Дан“ министар економског развоја и туризма Горан Ђуровић.

– Ограничили смо марже на велепродајне и малопродајне цијене уља, брашна, соли и шећера. Такође, Влада је максимално смањила акцизу на гориво, док је у сарадњи са Министарством пољопривреде ограничена цијена пелета. Како бисмо, у недостатку робних резерви, обезбиједили одређене количине основних животних намирница које бисмо користили у случају евентуалних поремећаја на тржишту или несташица, са 11 трговачких ланаца смо потписали споразум о сарадњи и на тај начин гарантовали континуитет снабдијевања. У наредном периоду активно ћемо, као и до сада, пратити и анализирати цијене намирница и енергената и правовремено реаговати, како би изашли на крај са свим изазовима економске кризе – навео је Ђуровић.

Отварањем аутопута повећан број туриста на сјеверу

  • Министар наводи и да је отварање приоритетне дионице аутопута донијело је бројне бенефите сјеверу земље.
  • – Сјевер од 14. јула биљежи повећан број туриста. Конкретно, у Колашину имамо ситуацију да је број туриста дуплиран, што је веома значајно и за град и за туристичку привреду. Додатно, Национални парк „Биоградска гора“ забиљежио је рекордан број посјетилаца за само један дан. Значајно је напоменути да управо из НПЦГ имамо информацију да је у свих пет, дуплиран број прихода и посјетилаца у односу на прошлу годину – казао је Ђуровић.
  • Он је истакао и да увођење норме сталног сезонског радника, подразумијева измјене сета закона, те да ће се, препознајући значај овог питања за нашу туристичку привреду, МЕРТ у наредном периоду озбиљно позабавити овим питањем у сарадњи с надлежним институцијама.

Он је истакао и да је, имајући у виду да је љетња туристичка сезона на врхунцу, у овом моменту рано говорити о пројекцијама прихода.

Ипак, охрабрују подаци Министарства финансија о укупним намјенским приходима који укључују приходе од боравишне и туристичке таксе и чланског доприноса. Закључно с јулом наплаћено је 1.590.000 еура намјенских прихода, што је 25 одсто више у односу на 2021. и готово на нивоу рекордне 2019. године, док приходи само од боравишне таксе износе 768.000 еура, 46 одсто више него лани и на нивоу су од 89 одсто у односу на 2019. Очекујемо да ће приходи током августа, а надамо се и у постсезони, бити на задовољавајућем нивоу. Што се тиче опречних оцјена о успјешности сезоне, о томе каква је она, мислим да најбоље говоре слике са граничних прелаза, из приморских градова и статистика локалних туристичких организација на сјеверу државе. Проблеми у туризму су сваке године исти, а међу онима који се највише истичу су инфраструктура, бука, смеће, мањак квалитетног кадра, регионални дисбаланс, кратка сезона и слично – наводи Ђуровић.

Ђуровић је истакао и да ће се министарство којим руководи, у наредним мјесецима бавити припремом предстојеће зимске и наредне љетње сезоне.

Веома је важно и да имамо статистику на коју се можемо ослонити. У овом моменту она је врло непоуздана и непрецизна, па радимо на идејама да кроз увођење апликације за регистрацију туриста, каква је рецимо е-виситор у Хрватској, у сваком моменту знамо тачан број. Проблеми саобраћајних уских грла, буке и смећа, захтијевају системски приступ свих других друштвених чинилаца јер се не могу ријешити преко ноћи. Недавно је отворен аутопут према Србији који је знатно олакшао долазак у нашу земљу, затим водени терминал на Аеродрому Тиват који такође представља важан пројекат за развој туризма. Такође, МЕРТ се ове године активно окренуо промоцији сјевера земље, који, сматрам, невјероватним потенцијалом може да парира нашој обали – закључио је Ђуровић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest