Долар ослабио према корпи валута због успоравања америчке економије

Доларов индекс, који показује кретање вриједности америчке према осталих шест најважнијих свјетских валута, пао је ове седмице 0,5 одсто на 104,15 бодова

Фото: Pixabay/Ilustracija

На свјетским је тржиштима вриједност долара према корпи валута ове седмице је пала, јер раст америчке привреде успорава, па би Фед могао бити мање агресиван у повећању каматних стопа него што се још недавно очекивало.

Доларов индекс, који показује кретање вриједности америчке према осталих шест најважнијих свјетских валута, пао је ове седмице 0,5 одсто на 104,15 бодова. Притом је долар према европској валути ослабио 0,5 одсто, па је цијена еура достигла 1,0555 долара, преноси СЕЕбиз.

Ипак, курс долара је ојачао према јапанској валути, 0,2 одсто на 135,2 ЈПY.

Слабљење долара посљедица је низа података који показују да се раст америчке економије почиње успоравати, након што је Фед од марта оштро повећао каматне стопе како би спустио инфлацију с највиших нивоа у 40 година.

Након знака успоравања економије, улагачи процјењују да би Фед могао бити мање агресиван у повећању камата, с обзиром да се његов циљ о „хлађењу“ привреде, а тиме и сузбијању инфлације почиње назирати.

На тржишту новца сада се процјењује да би Фед до марта могао повећати кључну камату са садашњих 1,75 на 3,5 одсто, док су раније процјењивали да би камата тада могла износити четири одсто.

Фед би могао успорити темпо повећања камата и због тога што су посљедњих дана пале цијене сировина, што значи да би инфлаторни притисци ускоро могли попустити.

Додуше, готово је сигурно да ће Фед у јулу повећати кључне камате поновно за 0,75 процентних бодова, као и у јуну, а слиједи и повећање камата у септембру, вјероватно за „само“ 0,5 процентних бодова. То ће зависити од даљег кретања инфлације и темпа економије.

Ипак, остаје питање хоће ли Фед успјети „мекано“ да приземљи привреду или слиједи рецесија.

Ове седмице је у извјештају Конгресу предсједник Феда, Јероме Поwелл, казао да је централна банка предана томе да спусти инфлацију на циљаних два одсто и одржи снажно тржиште рада.

Он је поручио и да вјерује да је економија довољно снажна да издржи повећање камата, али је признао и да постоји могућност рецесије.

„Фед је поручио да ће учинити све како би сузбио инфлацију без значајнијег удара на привреду. Ипак, ако се покаже да је „мекано“ приземљење недостижно, Фед ће вјероватно морати да промијени смјер и почне смањивати камате. Расправа о каматама се наставља, а тренутно су страховања од инфлације засјењена надом у попустљивију монетарну политику, ако се економска ситуација погорша”, казао је Јое Манимбо, аналитичар у Wестерн Унион Бусинесс Солутионсу.

Слабљење долара посљедица је повећане склоности улагача према ризичнијим инвестицијама због чега су цијене дионица на свјетским берзама порасле, док су валуте, које се сматрају сигурнијим уточиштем у несигурна времена, изгубиле на привлачности.

Упркос прошлоседмичном паду, од почетка године долар је према корпи валута на добитку око девет одсто.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest