ДПС љекари обманули јавност: Респиратори нијесу произведени у Украјини и Бразилу, у званичним документима пише да су из Словачке! (ФОТО)


Некадашњи сеф кризног медицинског штаба Ранко Лазовић поново је обмануо јавност на конференцији за медије када је казао да су 33 респиратора произведена у Украјини и Бразилу. Судећи по документима у које је Прва ТВ имала увид Украјина нигдје нема, сем на маркицама апарата који су произведени 2015. и 2016. године и у ријечима Лазовића, а као произвођач се наводи Словачка

Лазовић је новинарима казао да су респираторе за које садашњи челници здравства тврде да су неупотребљиви, платили чак 600.000 евра.

Ипак, на основу рјешења Агенције за љекове и медицинска средства од 20. марта 2020. године којим се фирми „Глосариј“ одобрава увоз 19 респиратора марке УВЕНТ, наводи се да је инопроизвођач Словачка.

У наредном документу ког Агенција издаје „Глосарију“ од 24. марта 2020. године, такође пише да је произвођач додатних девет УВЕНТОВИХ респиратора опет – Словачка.

Два су, што јесте усклађено и „на папиру“, и по маркици која се на њима налази и по ријечима Лазовића, произведена у Бразилу.

Зашто у званичној документацији некадашњег НКТ-а пише једно, а један од његових челника прича друго – требало би да сазнамо ускоро.

Према сазнањима ове телевизије, ова документа, између осталих, достављена су Специјалном државном тужилаштву и тужитељки Мири Самарџић која је раније и од КЦЦГ и од Министарства здравља тражила сва документа у вези са овом набавком.

Подсјећамо, челници црногорског здравства су поручили да ни у КЦЦГ ни у Министарству здравља нити међу документацијом некадашњег НКТ-а нема ни уговора ни гаранције. Бивше руководство, које је уговарало ову куповину, признало је да уговора нема. „Глосариј“, с друге стране, помиње гаранцију коју никако да покажу јавности.

У све се укључило и Министарство вањских послова које је од званичне Анкаре тражило све информације у вези са турском фирмом Денизлер која се наводи као иноиспоручилац спорних респиратора. Истражује се и улога конзула Селима Лике у Турској у вези са овом куповином.

Раније је, покушавајући да „опере руке“ од овога посла, један од бивших шефова Медицинског кризног штаба Нермин Абдић је правдао тиме да Црна Гора није потрошила ниједан једини цент већ за ову куповину, већ да су респиратори набављени по тржишној цијени од донаторских средстава.

На основу свега, поставља се питање да ли су надлежни знали гдје иду 600.000 евра јер није ријеч о малој суми.

Подсјетимо, бивши директор Клиничког центра и потпредсједник ДПС-а Јевто Ераковић одбио је да одговори на питање да ли би пристао да се он или неко од њему блиских људи прикључи на један од 17 респиратора за које тврди да су били исправни.

Borba

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest