Држава частила власнике јахти 40 милиона еура

Од 2018. држава је остала без 40 милиона прихода због укидања акциза на гориво власницима јахти. Мило Ђукановић тражи да држава ургентно преиспита рјешење, јер ће бити већа дара него мјера. Власници јахти, који су мултимилионери, плаћају 44 цента јефтиније гориво од грађана

Црна Гора је од 2018. године остала без најмање 40 милиона еура прихода на име акциза на гориво за јахте које су долазиле на Црногорско приморје, јер су њихови власници плаћали 44 цента јефтиније гориво у односу на грађане. Акциза на дизел је 44 цента по литру. То је саопштио министар финансија Александар Дамјановић и истакао да је Влада прошле седмице измијенила правилник о посебним мjерама царинског надзора и царинском поступку за робе коjе се користе за снабдиjевање у међународном саобраћаjу. На тај начин је црногорска царинска политика усклађена са прописима Европске уније. Осим тога, Дамјановић је истакао да су власници јахти плаћали свега седам одсто ПДВ-а на везове за јахте, умјесто 21 одсто, док ПДВ за храну и пиће нијесу ни плаћали. Власници јахти су ослобођени плаћања акциза на гориво одлукама Владе коју је водио ДПС, чији је предсједник Мило Ђукановић.

– Наша је процјена да је због непостојања акцизе за јахте од 2018. године буџет изгубио најмање 40 милиона еура. Они су плаћали 44 цента јефтиније гориво од свих нас. То се косило са политиком Европске комисије, јер смо били изузеци, као и Албанија, која је такође увела акцизе. У сваком случају тражимо баланс уз све ризике за туризам и јахтинг, али апел упућујемо тој богатој индустрији да покаже мало емпатије јер то су најбогатији. Све поскупљује па треба да имамо елементарну солидарност – навео је Дамјановић на сједници Одбора за рад и социјално старање.

Мило против намета за богаташе

Предсједник државе Мило Ђукановић упутио је Влади, како је навео на Твитеру, „ургентно упозорење“ да преиспита рjешење о наплати акциза на гориво за jахте, јер ће, како је додао „бити већа дара него мјера“.

– Током протеклих 15 година уложили смо много напора да Црну Гору позиционирамо као престижну дестинациjу наутичког туризма. У изузетно jакоj конкуренциjи остварили смо одличне ефекте, како у унапређењу нашег туристичког имиџа, тако и на финансиjском и економском плану. Зато, нипошто ниjесу добродошла нова рjешења коjа су неконзистентна са укупном политиком Владе на ову тему и коjа суштински угрожаваjу нашу компаративну предност – рекао је Ђукановић.

Док је био премијер, његова Влада је увела неуставну акцизу на гориво, па је гориво за грађане преко годину дана било седам центи веће. У истом периоду, милионери су плаћали 44 цента јефтиније гориво него грађани. Из тог периода је и његога изјава да је гориво луксуз.

Дамјановић је подсјетио да је Влада донијела сет мјера подршке привреди и грађанима, а једна од њих је смањење за 50 одсто акцизе на гориво и у пракси то значи да већ имамо пад прихода у буџету у односу на план.

– Тај пад је неких тридесетак одсто за последњих мјесец дана од када смо донијели одлуку. Треба рећи да са садашњом цијеном од 1,57–1,58 еура ми имамо најјефтиније гориво у овом тренутку. То је добро и у функцији је подршке привреди и грађанима. Та одлука важи до 5. јула, а за даље ћемо вијети сходно дешавањима на берзи – навео је Дамјановић.

Министар није помињао претходника Милојка Спајића, али је указао да су креатори актуелног Закона о буџету радили непрецизно.

– Имамо констатно податке о паду прихода по основу пореза и доприноса на доходак физичких лица. На примјер у јуну 2021. смо имали приход од 25 милиона по основу доприноса, а ове године 21. Од пореза је пад око 20 до 25 одсто, што узрокује да нам је за првих 10 дана јуна приход у буџету готово идентичан, чак и нешто мало мањи него 2021. Биће нам неопходна нова рјешења да бисмо остварили додатне приходе. Надамо се да ће прихода бити од туристичке сезоне и сузбијања сиве економије највише, како бисмо имали одрживу ситуацију – навео је Дамјановић.

Дамјановић је истакао да са акцизама за јахте покушавају да направе баланс, али да се та богата елита унервозила.

– Покушавамо да направимо једну балансирану политику која је изазвала у једном дијелу бизнис јавности нервозу. Ипак, наше је настојање да изађемо у сусрет привреди и онима којима заиста треба, грађанима, тако да очекујемо солидарност и емпатију и од стране богатијих – поручио је Дамјановић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest