Држава да преузме „Вектру Јакић“ и спаси нас од Драгана Брковића

Бивши радници протестовали су јуче испред капије компаније у Пљевљима

Са протеста радника у Пљевљима, Фото: Са протеста радника у Пљевљима/Вијести

Бивши радници „Вектре Јакић“, њих двадесетак, протестовали су данас испред капије компаније у Пљевљима, како би скренули пажњу на ситуацију у којој се налазе више од три године, након што је средином децембра 2018. прекинута производња, а сви запослени без измирених заостлих дуговања упућени на биро рада.

Најавили су нова и масовнија окупљања за седам дана, уколико власник компаније Драган Брковић не удовољи њиховим захтјевима.

Представник радника Жарко Мазалица казао је да од Брковића траже да им исплати заостале зараде и повеже радни стаж, а од државе да нађе начин и покрене производњу у највећем и најмодернијем дрвопрерађивачком предузећу у Црној Гори.

Мазалица је казао да Брковић радницима дугује између 15 и 30 зарада, зависно од тога када су отпуштени из фирме у којој су радили.

„Након прекида производње средеином децембра 2018, Брковић је на Биро рада послао 60 радника, остајући им дужан од 15 до 18 зарада. Сви они су тужили фирму и добили су пресуде којима га је суд обавезао да радницима исплати заостала дуговања. Петнаестак радника је успјело да наплати дуговања, а неки нису јер је пореска управа пописала сву његову имовину. Он је, убијеђен сами имао некога у пореској управи и успио да прода све камионе, иако то није смио да уради, јер их је пореска пописала због великих дуговања држави. Сав новац који је добио продајом камиона узео је за себе, а радницима није дао ни цент“, рекао је Мазалица.

Истиче да су у „Вектри Јакић“ били запослени он и његова супруга.

„Она је остала без посла у децембру 2018, а ја сам наставио са радом и он мени тренутно дугује тридесет зарада“, рекао је Мазалица.

Истиче да је у „Вектри Јакић“ било упослено око 200 радника, од којих тренутно ради њих око тридесет.

„Десет их ради у енергани и од септртембра прошле године њима даје плате редовно зато што морају да ложе да не би попуцале цијеви у халама. Дио радника ради у управи и њима не даје ништа“, рекао је Мазалица.

Закључана капија „Вектре Јакић“фото: Горан Малиџан/Вијести

Радници су казали да ће уколико у остављеном року Брковић не удовољи њиховом захтјеву предузети протесте, који ће подразумјевати и блокаду неких од путева.

„Колико нам је битно да нам исплате зараде толико нам је битно да нам се повеже радни стаж. Овдје има радника којима којима недостаје по три или четири мјесеца да би отишао на Биро рада гдје би могао да стекне право да прима надокнаду по 180 еура. Он неће ни то да уплати“, рекао је Мазалица.

Бивши радник Мирсад Џидић казао је да им је трећи захтјев да држава преузме „Вектру Јакић“ и покрене производњу.

„Ово није фирма која не може да ради“, рекао је Џидић.

Каже да нико није питао бивше раднике „Вектре Јакић“ како живе, с обзиром на то да више од три године не раде.

„За три године нико нас није питао како живимо, шта радимо, да ли можемо да прехранимо наше породице. Не знамо какав нам је статус нити шта ће бити са фирмом. Ово није нешто ђшто не може да ради. Ми би најсрећнији били да Брковић оде одавде и да држава преузме фабрику и почнемо да радимо“, рекао је Џидић.

И Мазалица сматра да „Вектра Јакић“ може да успујешно послује, јер се, како је истакао, ради о једној од најбољих фабрика у Црној Гори.

„Ова фабрика може да ради али он неће из њему знаних разлога да покрене производњу. Овдје треба неко други да дође да води ову фабрику или да управљање њом преузме држава. Капацитет Пилане је 500 кубика дневно. Мале бренте режу по 12 кубика дневно и сви својим радницима дају редовно плату. Замислите 500 кубика резане грађе да продате сваки дан а тренутно је цијена 250 еура по кубику. Од отпада може да прави пелет јер посједује савремену пелетару. За осам сати може фабрика да направи сто тона пелета. Значи да фирма може да ради само њом треба да управља неко ко зна то да ради. За мене он је никакав привредник јер његова ниједна фирма не ради од Херцег Новог до Пљеваља. Ми би најсрећнији били када би он изашао одавде и све ово преузела држава и покренула производњу и упослила 300 радника“, рекао је Мазалица.

Тврди да им је Брковић након изласка из притвора у октобру прошле године обећао да ће им заостала дуговања исплатити за 15 дана, али да обећање, како истичу, као и много пута раније није испоштовао.

Брковић је крајем августа прошле године, са својим сарадницима ухапшен због сумње да су државу оштетили за нешто више од седам милиона еура – непоштовањем уговора о купопродаји некадашњег државног Хотелско-туристичког предузећа (ХТП) „Бока“.

СДТ им на терет им ставља да су извршили кривична дјела злоупотреба овлашћења у привреди и прање новца. Након скоро два мјесеца проведених у притвору осумњичени су пуштени да се бране са слободе.

Иако предузеће има огромна дуговања за зараде запосленима и држави за порезе и концесије, у „Вектри Јакић“ још није уведен стечај.

„Увођење стечаја у Вектру Јакић стално се одуговлачи и ми сумњамо да то неко намјерно ради како би заштитио Брковића. Нама би одговарало увођење стечаја јер би изгледа једино на тај начин дошли до својих зарада. Брковић није могао сам продати своје камионе које му је пописала Пореска управа. Значи да је и неко из Пореске умијешан с њим у то. Продао је сву механизацију и тренутно има само једну цистерну“, тврди Мазалица.

Држава је покренула спор против „Вектре Јакић“ због дуга од 9,5 милиона еура за концесије. Држава за концесије од 2011. до 2017, и за 2020. годину тражи 6,5 милиона еура, а за камате три милиона еура.

Ресорно министарство раскинуло је са „Вектром Јакић“ уговор о концесији половином 2019, али јој је било омогућено да настави са експлоатацијом на основу привремене мјере. Прије годину та мјера је укинута.

Управа прихода и царина три пута је тражила увођење стечаја због нагомиланих пореских дуговања. Посљедњи пут је то урађено недавно и поступак је у току.

Извор: Вијести

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest