Џез музика у Црној Гори има свијетлу будућност

Свијетлу будућност за џез музику у Црној Гори виде чланови џез квартета „Connection“, који имају мисију да, како су казали, знање и искуство стечено током школовања у иностранству шире, обогаћују сцену и покажу публици да постоји другачија врста музике.

Фото: Ин4с

Овај састав чине млади и перспективни музичари: 

Растко Обрадовић (сопран саксофон), Енес Тахировић (клавир), Милан Николић (контрабас) и Славен Љујић (бубњеви, перкусије), а синоћ су одржали концерт на великој сцени Музичког центра Црне Горе (МЦЦГ).

Публика је током концерта имала прилику да чује десет композиција међу којима су ауторска дјела чланова квартета, али и остварења најпризнатијих џез умјетника попут Џона Колтрејна и Кенија Гарета.

Славен Љуљић казао је да сарадња са МЦЦГ и идеја о организацији џез концерата потекла од директорица те институције.

„Кад је у питању репертоар, трудимо се да изађемо из оквира шаблона. Навикли смо да у Црној Гори слушамо један те исти репертоар, не само кад је у питању џез. Тако да је сад право вријеме за разбијање тога са свирањем и извођењем композиција које су нестандардне – ем ауторске, ем нешто са чим се ми водимо кад је у питању та врста музике“, рекао је Љуљић.

Сматра да џез музика не губи правац, али да мијења звук.

„Самим тим се може свирати традиционалан џез, може се свирати нешто што је стандардно, али се ми трудимо да, са квартетом „ Connection “ и „Kuhiwazz“ бендом, стално обогатимо репертоар са нечим новим“, казао је Љуљић.

Рекао је да је ово први наступ квартета, наводећи да вјерује да ће имати још наступа у том саставу, али да су „више загријани за стварање музике што заједно, што сами“.

„Видим свијетлу будућност за нас, иако умије да буде тешко и необјашњиво па шта ми то радимо, шта свирамо, шта је поента у томе што свирамо. Хиљаду и једно питање зашто, а то што радимо је експресија свега онога што смо до сада прошли. Сви смо студирали у иностранству, завршили смо џез академије, сад предајемо, радимо са дјецом и трудимо се да ширимо знање и да утемељимо сцену у Црној Гори што се џез музике тиче. Мислим да све иде у позитивном правцу.“, истакао је Љуљић.

Према његовим ријечима, суштина свега што раде је у томе да народ који живи у Црној Гори пробуде и да допру до њих, да постоји прилика да могу да дођу да чују нешто што је другачије, „што није оно што стално слушамо по продавницама и радио станицама“.

„Трудимо се да идемо у правцу обогаћивања сцене“, закључио је Љуљић.

Енес Тахировић рекао је да су реакција публике и број присутних на концерту били надмашени у односу на очекивања.

„Мислим да су колеге из Београда усадиле клицу у МЦЦГ што се џеза тиче. Сматрам да је ово доста висок стандард. Милан је најстарији од нас, свирао је са свјетски познатим џез музичарима. Моји утисци су феноменални. Сигуран сам да је ово добар старт џез репертоара у МЦЦГ“, казао је Тахировић.

Сматра да је публици било занимљво да чује њихове ауторске композиције, које су преовладавале на репертоару концерта.

„Свирати џез стандарде и ауторске композиције у оваквој установи је част. Ово је први џез концерт у МЦЦГ и увод је у наредне подвиге које будемо имали. Сигуран сам да ћемо са стишавањем пандемије коронавируса, правити репертоаре и програме. Оптимистични смо по том питању“, рекао је Тахировић.

Милан Николић, који је професор контрабаса на Одсјеку за џез и популарну музику на Факултету музичке уметности у Београду, рекао је да је изнанађен у којој мјери су млади заинтересовани за џез музику

„То је за мене крупна ствар и велико задоволљство ми је подијелити искуство које скупљам годинама. Примјећујем да се рађа млада сцена. Велики број бендова је који фино раде и прелијепу музику праве“, истакао је Николић.

Сматра да су ауторске композиције, које су изведене током концерта, инвентивне и ритмички занимљиве.

„Славенове композиције су ритмичне, Расткове лиричне, Енесове и ритмичне и лиричне. Одличне су композиције“, казао је Николић.

Растко Обрадовић рекао је да енергија публике, која их је током извођења сваке композиције више пута награђивала аплаузима, била дивна.

„Наши различити темпераменти су дали добар контраст у избору композиција које смо свирали. Мислим да имамо један добар баланс који држи публику заинтересованом. Овај пројекат је тек у зачетку. Имамо разне планове па ћемо видјети како ће све тећи“, казао је Обрадовић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest