Експлоатација пијеска и шљунка: Само тужитељка не види крађу државе

Заштитник имовинско-правних интереса у допису Владимиру Нововићу тврди да у случају експлоатације пијеска и шљунка из Мораче и Цијевне “постоји више кривичних дјела у продуженом трајању од стране више лица и да је нанијета велика штета држави која је за сада непроцијењена”

Заштитник имовинско-правних интереса Црне Горе поднио је главном специјалном тужиоцу (ГСТ) Владимиру Нововићу притужбу на рад специјалне државне тужитељке Татјане Жижић, тврдећи да није адекватно поступала по достављеној иницијативи у вези са нелегалном експлоатацијом шљунка и пијеска компаније “Монтенегропетрол” из корита Цијевне и Мораче.

Заштитник се, стоји у притужби, обратио Специјалном државном тужилаштву “јер је мишљења да постоји више кривичних дјела у продуженом трајању од стране више лица и да је нанијета велика штета држави која је за сада непроцијењена”.

Међутим, СДТ је предмет вратио Основном државном тужилаштву, које је раније већ одбацило кривичну пријаву.

”Заштитнику је 1. јула достављено обавјештење Специјалног државног тужилаштва да су обавјештење и документација од 12. априла и 22. јуна прослијеђени Основном државном тужилаштву, који је већ поступао у предмету и одбацио кривичну пријаву. Према мишљењу заштитника, овакво образложење је недовољно и неразумљиво, посебно имајући у виду садржину иницијативе заштитника и достављену документацију. Није јасно које је то радње предузела поступајућа тужитељка, на основу којих је извела закључак да нема елемената кривичног дјела из надлежности Специјалног државног тужилаштва”, наводи се у притужби заштитника.

”Вијести” очекују одговоре од ГСТ Нововића на питање шта је предузео у вези са притужбом заштитника имовинско-правних интереса.

Заштитник даље наводи да њихова иницијатива са достављеним доказима треба да се посматра као кривична пријава.

”…Иако поступајућа специјална тужитељка појашњава заштитнику да има право да поднесе кривичну пријаву, против одређеног лица, за одређено кривично дјело…”, стоји у притужби.

Угрожено водоизвориште Боље сестра
Заштитник у притужби напомиње да, у конкретном случају, не ради се само о експлоатацији пијеска и шљунка из корита ријека Мораче и Цијевне, чиме је угрожено водоизвориште Боље сестра.

”Водоизвориште Боље сестра је природно добро, а које служи за снабдијевање водом Црногорског приморја. У случају смањења, односно пресушивања, било би доведено у питање снабдијевање водом Црногорског приморја. Заштитник је, као и Регионални водовод, мишљења да је изостала адекватна реакција надлежних органа. Општепознато је да је једна од стратешких активности на побољшању водоснабдијевања Црногорског приморја била изградња регионалног водоводног система на изворишту Боље сестра, које се налази у базену Малог блата, а у шта је држава уложила око 107 милиона еура”, наводи се у притужби заштитника.

Запосјели државно земљиште, па пробали да легализују градњу

У притужби се истиче и да су, поред експлоатације шљунка и пијеска из корита ријека, девастиране катастарске парцеле у државној својини, чиме је начињена огромна штета.

”На државним парцелама КО Грбавци, као и на оближњим катастарским општинама Доњи Кокоти, Ботун, Махала, а што прроизилази из дописа Управе за катастар и државну имовину… Дакле, заштитник се обратио Специјалном државном тужилаштву јер је мишљења да постоји више кривичних дјела у продуженом трајању од стране више лица и да је нанијета велика штета која је за сада непроцијењена. Постоји сумња да су ‘Монтенегропетрол’ и, за сада више непознатих лица, учинили више кривичних дјела на штету државне имовине”, прецизира се у притужби Нововићу на Рад тужитељке Жижић.

Томе у прилог, тврди заштитник у образложењу притужбе, иде околност да “исти већ дуже вријеме користе непокретности у својини државе, а да не плаћаки накнаду”.

Заштитник Нововића подсјећа и на то да је “Монтенегропетрол” д.о.о, док је трајао уговор о закупу, предао захтјев Управи за некретнине за промјену уписа на катастарској парцели 2227/3 површине 49.119 метара квадратних и катастарској парцели број 2227/4 пов 15.908 квадрата, уписаних у листу непокретности број 92, КО Махала Подгорица, у својини Црне Горе.

”…Да би Управа за некретнине ПЈ Подгорица донијела рјешење 953-101-УП-687/2019 од 28. 1. 2019, којим се дозвољава промјена уписа у “В” листу и уписују објекти са основом права својине ‘Монтенегропетро’ д.о.о, са забиљежбом грађење на туђем земљишту. Исти је покренуо поступак легализације објеката који се налазе на предметним парцелама, а да је Секретаријат за планирања простора и одрживи развој Главног града Подгорица 28. 10. 2021. године прекинуо поступак легализације бесправних пословних објеката…”, наводи се у притужби.

У допису Нововићу, заштитник наводи да је “мишљења да, осим кривичног дјела противправног заузимања земљишта, постоји основана сумња и да су извршена кривична дјела злоупотреба службеног положаја, несавјесан рад у служби, недозвољено бављење привредном, банкарском, берзанском и дјелатношћу осигурања, оштећење животне средине, од стране компаније ‘Монтенегропетрол’ и за сада неодређених лица”.

”Надам се да ће вам појаснити разлоге због којих заштитник налази основе сумње да су ‘Монтенегропетрол’ и за сада неодређена лица, починила више кривичних дјела, на штету имовине Црне Горе, а из надлежности Специјаллног државног тужилаштва”, закључује се у притужби.

Заштитник је Нововићу доставио и УСБ са свим доказним материјалом.

Извор: Вијести

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest