ЕУ баца више хране него што увози

Фото: Поглед

Током наредне године се очекује додатни раст цијена пшенице од 7, 2 одсто и кукуруза од 4, 6 одсто. Око 153 милиона тона хране у ЕУ се баци сваке године, што је више од количине хране коју ЕУ извози, а само количина неискоришћене пшенице у ЕУ једнака је отприлике половини украјинског извоза, наводи се у студији организације “Фидбек ЕУ”.

„У вријеме високих цијена хране и кризе трошкова живота, скандал је да ЕУ баца више хране него што увози. ЕУ сада има огромну прилику да постави правно обавезујуће циљеве за значајно смањење расипања хране од фарме до тањира до 2030. године, како би се ухватила у коштац са климатским промјенама и побољшала безбједност хране”, казао је Франк Мекилсен, аутор студије.

Глобалне цијене хране прошлог мјесеца биле су осам одсто више него прошле године, према подацима Организације УН за храну и пољопривреду (ФАО), дјелимично изазване ратом у Украјини.

Цијене пшенице, кукуруза и соје су ове године чак надмашиле рекорде постављене на врхунцу свјетске финансијске кризе 2008. године.

Абдолреза Абасиан, аналитичар тржишта житарица и бивши виши економиста ФАО, рекао је да је ера јефтине хране завршена и да ће цијене вјероватно остати високе, чак и након што се рат Русије и Украјине оконча.

„Због енергетске ситуације, ситуације са ђубривом, безбједоносне кризе у свијету и климатских промјена, морамо да прихватимо чињеницу да цијене хране никада више нећемо видјети на нивоу од прије једне деценије, мораћемо се навићи на то”, рекао је он.

Очекује се да ће Брисел касније ове године изнијети приједлог за прве правно примјењиве циљеве у свијету за сузбијање расипања хране, а 43 зелене непрофитне организације подржале су позив ЕУ за смањење отпада за 50 одсто до 2030. године.

Ипак, све земље ЕУ су се већ раније обавезале да ће преполовити расипање хране у оквиру циљева одрживог развоја Уједињених нација. Међутим, 10 година од таквог договора нису постигли много, па њихове економије и даље стварају невјероватно велике количине отпада од хране.

Брисел најављује нове законске мјере за смањење отпада дуж цијелог ланца снабдијевања храном, укључујуцћи производњу, прераду и прехрамбене услуге.

Још увијек нису објављени званични подаци ЕУ за отпад хране на фармама у 2020. години, а студија је користила прорачуне из индекса отпада од хране Програма УН за животну средину и студију Свјетског фонда за дивљину из 2021. године.

Процјењује се да се 20 одсто производње хране у ЕУ губи сваке године, у вриједности од 143 милијарде еура. Овај отпад је одговоран за најмање шест одсто укупних емисија гасова стаклене баште, преноси ртцг портал.

У студији се закључује да ће рат у Украјини додатно закомпликовати стање на тржишту, јер се током наредне године очекује додатни раст цијена пшенице од 7, 2 одсто и кукуруза од 4, 6 одсто.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest