ЕУ ФОНДОВИ И ЕКОНОМСКА КРИЗА У ЦРНОЈ ГОРИ

Пише: Милан Ковачевић

Закорачили смо у 2021. годину у којој нас према свим прогнозама очекује мноштво изазова. Наставак мукотрпне борбе против пандемије је један од битнијих, али је свакако један од највећих и најтежих задатака за новоформирану власт економски опоравак Црне Горе. Финансијски крах којем присуствујемо је само дјелимично проузрокован проблемима насталим услијед појаве вируса Цовид-19, а у огромној мјери је посљедица једног несавјесног, неодговорног и нестручног вођења државе деценијама уназад. Ових дана смо свједоци само једног малог дијела примјера који излазе у јавност и на којима видимо како су то кадрови бившег режима црпјели државу у свакој прилици и на најразличитије могуће начине. Како су чак и законе прилагођавали својим намјерама да се окористе и како су улазили у најразличитије импровизације како би замаскирали и привремено одложили неминовне негативне посљедице по економију Црне Горе. Та метода „гурања проблема под тепих“ најбоље говори о томе колико су били искрени у свом патриотизму.

Економски опоравак земље мора бити јасно дефинисан, прецизног курса и без додатних турбуленција изазваних евентуалним пријевременим изборима. Важан извор финансија будуће економске стабилности ће се огледати и у сарадњи са ЕУ институцијама. Црна Гора као земља кандидат са свим отвореним поглављима, али без динамичног затварања истих, показала је да од самог почетка није искрено приступила том процесу. Такво становиште су посљедњих година све чешће показивали и наши партнери из Брисела кроз своје редовне извјештаје. Статус кандидата нам омогућава доступност многих фондова кроз инструменте предприступне помоћи. Не треба и не смијемо занемарити могућност финансирања бесповратним средствима пројекте из најразличитијих области друштвено-економског живота једне земље. Сваки фонд и сваки позив има опредијељена одредјена средства која чекају пројекте и која су често у годинама иза нас остајала неискоришћена. Такав луксуз нова власт себи не смије дозволити и неопходно је формирати тимове који ће се искључиво бавити овом тематиком. Како би важност што већег искоришћења ових бесповратних средства из ЕУ фондова била јаснија довољно је поменути да се ради о вишемилионским износима и да се буџет опредијељен за државе кандидате увећава у складу са напретком у преговорима.

Такодје, од великог значаја је могућност реализације широког спектра инфраструктурних и других пројеката на локалним нивоима власти. Општине ће паметним аплицирањем на разноврсне теме позива имати шансу да обезбиједе реализацију једног дијела пројеката који се нису нашли у буџетима и плановима за 2021/22. годину. Широк спектар области које се финансирају је императив за што већим ангажманом свих локалних власти. Ради се о областима образовања младих, науци, култури, заштити животне средине, енергетици, ИТ сектору, МСП и многим другим.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest