ЕУ стаје на пут говору мржње на друштвеним мрежама

Европска унија постигла је рано јутрос кључни споразум усмјерен на контролу говора мржње, дезинформација и других штетних онлајн садржаја.

Овај договор треба да примора велике технолошке компаније да строже надзиру саме себе, олакша корисницима указивање на проблеме и оснажи регулаторе да казне непоштовање закона високим казнама.

ЕУ званичници коначно су постигли споразум у начелу рано јутрос око посљедњих детаља Закона о дигиталним услугама (Дигитал Сервисес Акт – ДСА) којим ће измијенити онлајн правила у 27 земаља чланица и учврстити репутацију Европе као водећег лидера у обуздавању моћи друштвених мрежа и других дигиталних платформи као што су Фацебоок, Гоогле и Амазон.

“Са овим законом долази крај временима када су се велике онлајн платформе понашале као да су ‘сувише велике да их буде брига”, рекао је европски комесар за унутрашња тржишта Тијери Бретон.

Потпредсједница Европске комисије Маргарет Вестагер додала је да се са тим споразумом осигурава да платформе одговарају за ризике које њихове услуге могу да представљају за друштво и грађане.

Ово је трећи значајан закон у ЕУ усмјерен ка технолошкој индустрији, за разлику од САД гдје су лобисти који представљају интересе силицијумске долине у великој мери успјели да држе законодавце подаље.

Нови ЕУ прописи, чији је циљ заштита корисника интернета и њихових „основних права онлајн“, би требало да доведу до тога да технолошке компаније више одговарају за садржај који стварају корисници, увећан алгоритмима њихових платформи.

Како преноси Бета, Бретон је рекао да ће бити предвиђено мноштво казни да се подрже њихови закони.

Закон дозвољава Европској комисији да надзире врло велике платформе и даје јој могућност да уведе ефективне и одвраћајуће санкције у вриједности до шест одсто глобалног обрта компаније, или чак да забрани активност унутар јединственог тржишта ЕУ уколико се понављају озбиљна кршења, рекао је Бретон.

Начелни споразум постигли су Парламент ЕУ и земље чланице. Те институције треба званично да га одобре, али то не би требало да представља политички проблем.

Извор: ЦДМ

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest