За непоштовање „Европа сад“ казне до 20.000 еура

Управа за инспекцијске послове вршиће појачане инспекцијске надзоре привредних субјеката у дијелу поштовања одредби програма Европа сад, а казне за послодавце износе до 20.000 еура, саопштила је њихова ПР служба.

Фото: pixabay

Како се наводи у саопштењу, Управа за инспекцијске послове пружиће пуну подршку имплементацији сета мјера из пројекта „Европа сад“.

“Имајући у виду да спровођење реформи мора да прати појачани инспекцијски надзор Управа ће преко одсјека за инспекцију рада, у наредном периоду, вршити појачане инспекцијске надзоре привредних субјеката у дијелу поштовања самих одредби програма када ће се контролисати уговори о раду и провјеравати случајеви у којима послодавци са запосленима потписују уговоре о раду на половину радног времена и да ли је радно мјесто систематизовано на мање од пуног радног времена”, казали су из УИП.

Подсјећају да је Управа у претходном периоду, радила на провјери информација о привредним субјектима који су са запосленима засновали радни однос на непуно радно вријеме.

“Инспекција рада је на основу прикупљених информација о привредним субјектима саставила списак привредних субјеката као и појединачни списак за сваки привредни субјекат са бројем запослених који су засновали радни однос на пуно радно вријеме, као и оних који су засновали радни однос на непуно радно ријеме и дошла до податка да већина тј .99.2 % запослених код контролисаних привредних субјеката има заснован радни однос на пуно радно вријеме”, наводи се у саопштењу.

Инспекција рада има посебну улогу у спровођењу пројекта “Европа сад” којим је предвиђено да ће послодавац повећати нето зараду запосленог за онолики износ дажбина на терет запосленог, који буде умањен.

“Надлежност инспекције у односу на послодавца и наведену обавезу произилази из обавезе да обавља контролу над примјеном Закона о раду, Општег колективног уговора, Гранског колективног уговора односно одредби појединачног колективног уговора”, казали су из УИП.

Напомињу да уколико послодавац не изврши своју обавезу по рјешењу, инспектор му може закључком изрицати новчане казне сходно Закону о инспекцијском надзору у износу од 500 до 5.000 еура.

“Изрицање новчаних казни било би вршено све док такав послодавац не би поступио по рјешењу, односно испунио своју обавезу. Подсјећамо да су Законом о раду запријећене казне од 2.000 до 20.000 еура за правно лице, од 200 до 2.000 еура за одговорно лице у правном лицу и од 500 до 6.000 еура за предузетника”, наводи се у саопштењу.

Апелују на раднике да не пристају на отписивање анекса уговора који предвиђају непуно радно вријеме и позивају све грађане који мисле да су им права из рада закинута, да макар анонимно поднесу иницијативу како би правовремено отклонили неправилност и утицали да послодавац прописно формализује тај радни однос.

“Неправилности могу пријавити на: бесплатан број кол центра 080555555, маил адресе [email protected]; [email protected], поштом или непосредно, предајом иницијативе на писарници Управе у улици Октобарске револуције 130, 81000 Подгорица”, закључили су из Управе.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest