Фиктивним отказима “гуле” државу

КАП РАСКИДА УГОВОРЕ СА РАДНИЦИМА УЗ ОТПРЕМНИНУ, А ДАН КАСНИЈЕ ИХ ПОНОВО АНГАЖУЈЕ
Фиктивним отказима “гуле” државу
У посљедња два мјесеца стечајна управа КАП-а са око 200 радника раскинула уговоре, а дан касније су ангажовани по другом основу. На тај начин добили су право на отпремнине према социјалном програму из 2014. из државног буџета, што би Владу коштало више од три милиона еура


Унипром преузима комбинат најкасније до септембра, након чега више не би важило право на отпремнине: КАП, Фото: САВО ПРЕЛЕВИћ

У Комбинату алуминијума у стечају у протекла два мјесеца око 200 радника је добило отказ, а након једног дана боравка на евиденцији Бироа рада са њима је потписан нови уговор о привременим и повременим пословима са којим су враћени на своја претходна радна мјеста, сазнају “Вијести”.

Због раскида уговора о раду са стачејном управом и тог једног дана на бироу, ови радници су испунили услове да добију отпремнине из државног буџета према социјалном програму од прије осам година. Отпремнине износе од 12 до 18 хиљада еура у зависности од година стажа, а укупни трошак за државу за ових 200 радника је око три милиона еура. Међутим, то не мора бити коначна бројка јер има још радника који би могли остварити ово право.

Због чега радници добијају отказ уговора о раду па затим по другом основу започињу нови ангажман, “Вијести” нијесу могли да добију одговор ни у Унипрому, који управља Комбинатом алуминијума по уговору са стечајном управом, ни у Министарству економског развоја.

Врховни суд ријешио имовинске спорове
Један од могућих разлога је коначно рјешење Врховног суда од 16. марта ове године којим је ријешен спор између Унипрома и стечајне управе. Овом пресудом је одбијен захтјев Унипрома за ревизијом раније донијетих пресуда Привредног и Апелационог суда у корист стечајне управе. Формални разлог је што правница Унипрома која је поднијела није имала завршен правосудни испит, што је законска обавеза за правног заступника који подноси ревизију Врховном суду. Унипром је тражио ревизију ранијих пресуда, како би се имовински спорови и трошкови рјешили на терет стечајне управе.

Одбацивање ревизије постале су правоснажне пресуде којима је утврђено да је КАП у стечају испунио све своје уговорне обавезе према Унипрому. Према овим пресудама Унипром постоје власник имовине КАП-а у стечају у затеченом стању. Оваквим регулисањем имовинских односа и стицањем права на упис имовине на Унипром, престаје да важи раније закључен уговор о пословно-техничкој сарадњи између стечајне управе и Унипрома јер се он управо односио на то да Унипром користи имовину и раднике КАП-а у стечају до окончања спора.

Унипром може да преузме раднике на себе
Престанком важења овог уговора стичу се услови да Унипром отпочне са преузимањем радника у договору са стечајном управом. Према незваничним информацијама “Вијести” ти договори су почели одмах након сазнања о одлуци Врховног суда. Било је могуће да Унипром директно преузме раднике од КАП-а у стечају, али у том случају не би имали право на отпремнине из државног буџета. Прећутно је “договорено” да радници прво добију отказ па да поново буду ангажовани по уговору о привременим и повременим пословима, како им “не би пропала отпремнина”. Раскид радног односа да би искористили право на отпримнину прво је, према информацијама “Вијести”, искористила група менаџера а затим се то рашчуло и код радника.

Уговор о привременим и повременим пословима може да траје највише 120 дана, након тога Унипром их може ангажовати као своје раднике непосредно или преко агенција за запошљавање. Саговорник “Вијести” упознат са овом проблематиком казао је да Владин социјални програм предвиђа да они радници који добију отпремнине не могу након тога имати уговор о раду код власника Комбината алуминијума.

Радници ризикују
Он наводи да радници који на овај начин траже раскид уговора а затим и отпремнину од државе много ризикују, осим ако немају унапријед направљен договор да се њихов радни однос формално води на неку другу фирму. Наводи да иако је ова ситуација у корист радника, она производи вишемилионску штету за државу.

Смисао социјалног програма био је да се након банкрота компаније 2014. године помогне радницима који као технолошки вишак остају без посла, али сада ови радници остају да раде само формално кроз другачије уговоре.

Током 2019. и 2020. године укупно 52 радника су раскинула уговор и искористила право на отпремнине што је државу коштало скоро 800 хиљада еура. То показује и да је врло изненађујуће да сада у року од два мјесеца 200 радника “добије отказ”, и то у периоду када се цијена алуминијума на међународној берзи налази на рекордним износима између 2.400 и 2.500 долара по тони и када је производња овог метала врло профитабилна.

Министарство слало инспекцију
Ситуација у КАП-у била је у жижи јавности почетком марта када је власник Унипрома Веселин Пејовић, током расправе на скупштинској Комисији за контролу приватизација, најавио да ће да отпусти свих 600 радника. Након тога је на иницијативу министра економског развоја Јакова Милатовића одржан низ састанака као и посјета фабрици. Представницима министарства тада је саопштено да је циљ ове компаније отварање нових погона, унапређење постојећих и креирање нових радних мјеста.

Због тога су, према информацијама “Вијести”, у Министарству били изненађени када су почели добијати информације о масовним отказима у Комбинату, што није било у складу са обећањима менаџмента и представљеним плановима компаније.

Из стечајне управе и менаџмента компаније, Министарству је наводно саопштено да је основни разлог напуштања оволиког броја радника страх од неизвијесне будућности производње у КАП-у.

Због сумњи у вези са овим отказима Министарство је затражило контроле од Инспекције рада, али су им они одговорили да нису надлежни за компаније у стечају.

Стечај у компанији не може бити окончан док се не рјеше имовински спорови и док трају судски спорови. Рјешењем Врховног суда испуњен је први услов, и према информацијама “Вијести” до септембра ће сва имовина бити укњижена на Унипром. Судски спорови и међународне арбитраже могле би потрајати још и неколико година, али то више неће имати утицаја на рад комбината под Унипромом.

Отпремнина као накнада за године мучења, свјесни ризика
Саговорник “Вијести” међу радницима КАП-а казао је да они само желе искористити ситуацију и добити отпремнину прије него што Унипром званично преузме комбинат јер онда више не би имали право на њу.

“Осам година радимо без годишњег одмора. Није нам уплаћиван бенефицирани радни стаж 15 година. Радимо у јако тешким условима и ову отпремнину сматрамо као накнаду за све то”, казао је саговорник “Вијести”.

Он наводи да, и поред ставке из социјалног програма да онај ко узме отпремнину не може наставити да ради, имају обећање управе да нико неће остати без посла и да ће сви који желе имати уговоре о раду када им истекне уговор о привременим и повременим пословима.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest