Г7: Без продужења рока за евакуацију из Кабула

Са самита најважнијих западних земаља Г7 упућени су апели талибанима. САД у уторак 31. августа дефинитивно напуштају Кабул. Европска комисија апелује на САД да ваздушни мост остане отворен колико год је потребно.

Фото: Youtube/Printscreen

Државе Г7 (Канада, САД, Француска, Велика Британија, Италија, Јапан и Немачка) и Европска унија обећале су, након виртуелног самита, да ће „и даље евакуисати што је више могуће људи из Авганистана“. Али, то обећање важи само до наредног уторка, јер Сједињене Америчке Државе не желе да након 31. августа продуже евакуацију. „Нисмо могли да продужимо рок“, признала је немачка канцеларка Ангела Меркел након видео-конференције Г7.

С обзиром на све већу опасност у Кабулу, председник САД Џозеф Бајден сматра да је превише опасно оставити тамо 6.000 војника који обезбеђују и управљају аеродромом у Кабулу. Његов примарни циљ је да не изгуби више ниједног војника, преносе амерички медији. Додуше, председник Бајден је још прошле недеље изјавио да америчке трупе треба да остану у Авганистану док све грађанке и грађани САД не буду извучени из те земље.

Kолико се америчких држављана још увек налази у Авганистану, портпарол Пентагона, Министарства одбране САД, није могао да саопшти. САД, Велика Британија, Француска, Немачка и многе друге земље, до сада су из Кабула извукли око 60.000 људи.

Представници Европске уније, председавајући Савету ЕУ Шарл Мишел и председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен, још једном су апеловали су на САД да оставе отворен ваздушни мост колико год је то потребно. Они су рекли да је „морална обавеза“ да из земље у којој сада владају талибани извуку сопствене грађанке и грађане, али и Авганистанце који су радили за Запад, жене, активисткиње и сараднике хуманитарних организација.

„Они којима је у региону потребна наша помоћ су жене и деца. Ми знамо ко су те жене, где су и каквој опасности су изложене“, изричито је нагласила “, рекла је Урсула фон дер Лајен. „Оне не смеју да допадну у шаке кријумчара људима и криминалних банди“.

Државе Г7 у једном су се сагласиле: да евентуалну владу исламистичких талибана признају само ако буде поштовала људска права и не буде ограничавала права жена. У супротном ће им бити ускраћена свака финансијска помоћ.

Италијански министар спољних послова Луиђи ди Мајо упозорио је европске партнере да не критикују САД због окончања евакуације. Не смемо да нанесемо штету трансатлантском савезу, рекао је Ди Мајо.

Директор Минхенске безбедносне конференције, некадашњи немачки амбасадор у САД, Волфганг Ишингер, за Дојче Веле, је оценио да је „страшно гледати како се у овој ситуацији распада Запад. То је добро само за противнике Запада“.

Огласио се и руски председник Владимир Путин. Он је замерио САД да су оставиле хаос у Авганистану. Тако се угрожавају суседне земље, али и Русија, с обзиром на то да би из Авганистана поново могао да долази терор. Г7 је, насупрот томе, упутио још један апел. Талибани, наиме, не би требало да пружају уточиште терористичким групама, стоји у писаном саопштењу након виртуелног самита. То је приоритет.

Не зна се шта ће се следеће недеље догађати на аеродрому у Кабулу. Немачка канцеларка Ангела Меркел изјавила је у Берлину да се не зна да ли ће уопште бити ваздушног саобраћаја. Портпарол Пентагона изјавио је у Вашингтону да надзор ваздушног саобраћаја у Авганистану врше скоро искључиво амерички војни контролори лета. Али, и они ће наравно наредног уторка да напусте Кабул. Турска је раније планирала да ће наставити да са 600 војника обезбеђује аеродром. Али, након муњевитог преузимања власти од стране талибана, Анкара је ту понуду повукла.

Извор: DW

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest