Гејтсова визија постковид света: Микроби ће убити 10 милиона људи

Оснивач Мајкрософта Бил Гејтс

Оснивач „Мајкрософта“ Бил Гејтс је у свом подкасту „Бил Гејтс и Рашида Џонс постављају велика питања“ поделио своја размишљања о будућности глобалних пандемија. Он је већ упозоравао да би се пандемија попут ширења вируса корона могла догодити, а сада је изнео своју визију постковид света.

Гејтс је раније упозоравао на могућност светске пандемије и верује да је још једна готово неизбежна у све глобализованијем свету. На питање о томе, рекао је:

„Надам се да ће се то десити за 20 година, али морамо претпоставити да би се то могло десити за 3 године… Постоји разумна вероватноћа да ће се свет суочити са нечим сличним у наредних 10 или 15 година“, проценио је Гејтс.

Медицинска достигнућа последњих недеља дала су наду да је могућ крај пандемије вируса корона јер је низ фармацеутских компанија забележило успешна испитивања вакцина. Али према Гејтсу, елиминација вируса неће нужно да доведе до повратка у живот пре ковида.

Указао је на све чешћу праксу рада од куће, јер су запослени и послодавци били присиљени да се прилагоде ограничењима социјалног удаљавања. Технологије попут видео-конференција чине рад на даљину одрживијим него икада раније, а Гејтс сматра да су самим тим радне праксе заувек промењене.

„Моје предвиђање би било да ће више од 50 одсто службених путовања и преко 30 одсто дана у канцеларији нестати“, рекао је о трајним ефектима пандемије вируса корона на радна места.

Пандемија вируса САРС-Ков-19 је изненадила светске лидере, али не и Гејтса, који је већ годинама говорио о таквој претњи. У разговору за ТЕД 2015, Гејтс је упозорио да САД и друге земље нису спремне за пандемију:

„Ако било шта убије преко 10 милиона људи у наредних неколико деценија, највероватније ће то бити високо заразни вирус, а не рат. Не пројектили, већ микроби“, упозоравао је он.

Недавно, 2018. године, милијардер филантроп рекао је публици на дискусији о епидемији коју је организовало Медицинско друштво у Масачусетсу да би пандемија могла избрисати десетине милиона ако се не припреме јасне мере. Као пример је навео симулацију коју је извео Институт за моделирање болести, која је сугерисала да би модерна верзија пандемије грипа из 1918. године убила око 30 милиона људи за само шест месеци.

Упркос упозорењу на предстојеће пандемије, Гејтс је оптимиста да ћемо извући неке лекције из неправилног поступања са ковидом 19, које би човечанству могле помоћи да избегне да се историја понови. У свом подкасту је сугерисао да ц́е следећа болест бити „мање деструктивна“ јер ћемо „увежбати“ свој одговор на њу.

Додао је да се нада да ће готово свака земља на претњу вируса одговорити као Јужна Кореја или Аустралија, где брзо тестирају и стављају људе у карантин.

„Наши алати за тестирање биће много бољи. Нећемо бити толико глупи други пут“, нада се Бил Гејтс.

Спутњик

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest