Генерални секретар Владе тврди: Нестала документација о кредитима и становима функционера


Из Генералног секретаријата Владе нестао је добар дио документације који се односи на додјелу станова и кредита под повољним условима функционерима, сазнаје Дан. Осим у згради Владе, документација се ових дана тражи и у Министарству одбране, ресору који је водио бивши предсједник Комисије за стамбена питања Предраг Бошковић.

Да документације нема Дану је потврдио генерални секретар Владе и садашњи предсједник Комисије за стамбена питања Божо Милоњић, који наводи да су нашли закључке, одлуке и рјешења, али, како истиче, „нема најбитније ствари, захтјева и пропратног материјала, који је полазна основа да неко аплицира за стан”.

Он каже да су ти захтјеви кључни јер се тако доказује да ли неко има некретнину или нема, те да ли има право на помоћ од државе.

“Те архивске грађе нема и то указује да су станови дијељени без провјера. Обратио сам се бившем предсједнику комисије Бошковићу, који ми није одговорио. Сада имам само половичну документацију”, казао је Милоњић.

Он истиче да се из доступних докумената не може закључити како је неко добио стан или кредит, јер су у питању штури акти.

“Сачекаћу да ли ће у наредним данима Бошковић одговорити, а ако не буде иницираћу кривични поступак против одговорних, јер неко мора одговарати за нестанак документације”, наводи Милоњић.

Он истиче да нова Комисија за стамбена питања тренутно утврђује како су у периоду од 2016. до 2020. радили њихови претходници, у којем саставу и какве су одлуке доносили.

“Кад смо сазнали ко су чланови, приступили смо прикупљању архиве и наишли смо на проблем, јер смо од архивске грађе затекли само одлуке и рјешења у Управи за имовину, у згради Владе поједина рјешења, али нијесмо нашли кључно и основно захтјеве корисника стамбених јединица и доказе које су прилагали. Гдје су ти документи не знам и зато сам од Бошковића тражио податке. Уколико не буде те архивске грађе, а свакодневно се од нас од НВО, посланика и појединица траже подаци, мораћу да предам кривичну пријаву да се види да ли је неко злоупотријебио положај и о томе обавијестити тужилаштво”, навео је Милоњић.

Он истиче да је број рјешења огроман и да носе степен тајности интерно, која се још неће скидати док се не скупи комплетна архивска грађа.

Милоњић каже да су тренутно у немогућности да одлучују о захтјевима за додјелу станова, те да то не могу радити док не виде како се до сада радило.

“Преиспитаћемо сваку додјелу станова и уколико нађемо да је неко добио стан, а да на то није имао право покренућемо кривичну пријаву против бившег предсједника стамбене комисије Предрага Бошковића”, закључио је Милоњић.

Бившој влади је пред сам истек мандата предат предлог измјена законодавства које је припремила Радна гупа за преиспитивање правног оквира којим је уређено питање рјешавања стамбених потреба функционера и државних службеника и намјештеника, а који је претходна извршна власт урадила у сарадњи са Агенцијом за спречавање корупције (АСК).

Предсједник Савјета АСК Момчило Радуловић казао је за Дан да су су спремни да са новом владом размотре предложени текст и измијене га у случају да је потребно.

“Циљ измјена закона је да се отклоне могућности злоупотребе, корупције и међусобних утицаја једне гране власти на другу због разних повољности”, казао је он.

Дан је имао увид у закључке радне групе, којима је предложено да се избришу три члана Закона о одржавању стамбених зграда, дефинише правни основ за доношење подзаконских аката којима се уређују питања рјешавања стамбених потреба функционера и државних и локалних службеника и намјештеника.

Радна група је предложила да Влада, односно јединица локалне самоуправе, ближе пропише начин планирања, критеријуме и поступак додјеле средстава за стамбену подршку. Навели су да се стамбено питање може рјешавати за лица са занимањем које је недостајуће и од интереса је за државу, односно јединицу локалне самоуправе, као и лица са већ доказаним посебним знањима, вјештинама и компетенцијама за вршење послова од посебног интереса за орган, организацију и установу, уз поштовање принципа транспарентности.

Радна група је тражила успостављање регистра, односно базе података о ријешеним стамбеним, те да службеник или функционер има право да само једном користи помоћ.

Један од предлога је био да се станови прије свега дају на кориштење, па тек он да се размотри могућност продаје.

Функционери треба да дијеле судбину народа

Предсједник Управног одбора НВО ЦеМИ Златко Вујовић каже за Дан да треба хитно реаговати и преиспитати све додјеле повољних кредита и станова за функционере, јер не види разлог зашто би једна фупа људи била у повлаштеном положају.

“Можда се припрема терен да за нову власт важе иста та правила, али не постоји разлог да јавни функционери буду у бољем положају него грађани. У реду је направити програм ккао што је 1.000+ да се рјешавају стамбена питања, па да на њима могу учествовати и функциоенри и државни службеници. Функционери треба да дијеле судбину грађана, јер ће их тада најбоље разумјети”, истиче Вујовић.

Он је навео да приходи појединих функционера нијесу толико велики да могу лако ријешити стамбено питање, осим ако се не баве неким додатним пословима, чија је законитост можда и упитна.

“Можда треба размотрити модел да држава гради станове, да се тако помаже грађевинарство и привреда, да цијена станова буду само трошкови градње и тако расте привреда и рјешавате битно питање за грађане”, каже Вујовић.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest