ГОТОВО 70% ОЧЕВА НЕ УПЛАЋУЈЕ: Алиментациони фонд рјешење, предлог закона на чекању

ГОТОВО 70% ОЧЕВА НЕ УПЛАЋУЈЕ

Након развода готово 70 одсто очева не уплаћује алиментацију, подаци су НВО сектора, а самохране мајке немају никакву подршку државе. Алиментациони фонд могло би бити рјешење да издржавање дјеце привремено плаћа држава, а касније се наплати од родитеља чија је то обавеза. Међутим, и овај предлог закона је на чекању.

За Слађану Радојевић судска одлука о алиментацији је само мртво слово на папиру. За 14 година откако се растала од супруга, за троје дјеце уплаћена је само једном.

„Дозволити да 14 година нема алиментацију, при томе сам подстанар.Ммене нико није питао од чега ћу да платим стан, да ли радим један, два или три посла, од чега живим.“, истиче Радојевић.

Слађана се за помоћ много пута обраћала институцијама. Бившем супругу је због неплаћања алиментације одређен затвор у који никад није стигао.

„Они не могу да га нађу у случају да га нађем да обавијестим суд, полицију, што сам и урадила, у тој патроли друг и рекао пођи сам да те не приводим и то је тако у недогелд. Одговорност се пребаца са једног на другог.

Иако је неплаћање алиментације кривично дјело, готово 70 одсто очева попут Слађаниног мужа налази начине да не плати алиментацију. Принудна наплата често не даје резулатате.

„Дођемо до ситуације да се покрене извршни поступак. Јавни извршитељ покрене поступак, а лице је мислило унапријед и на себе нема нити плату нити покретну имовину, а кад нема ништа ви не можете наплатити ништа“, рекла је адвокатица Милица Парађин.

Рјешење би могло бити у закону којим се предвиђа оснивање алиментационог фонда. Међутим, и овај предлог закона чека у фиоци.

„Да дјеца не испаштају. Да држава узме у своје руке и да она обезбиједи редовно плаћање алиментације за сву ту дјецу, а да се онда држава кроз своје механизме наплати од неодговорних родитеља, јер имају много јаче механизме“, сматра предсједница Женског клуба Скупштине Бранка Бошњак.

Оснивање алиментационог фонда самохраним родитељима значио би велику сигурност.

„Много је лакше да се држава рефундира од физичког лица него да то ради физичко од физичког лица. Неће имати могућност да се извлаче већ ће од сродника тражити паре које су платили“, додала је Парађин.

Колико би јој бригу о троје дјеце за 14 година олакшала алиментација, Слађана каже мозе само да замисли.

„На крају, ако је проблем дати новац, купи дјеци патике, фармерице, што год, не мораш новчано да дајеш. Не дају бившим супружницима, дају дјеци“, закључила је Радојевић.

Самохрани родитељи у 80 одсто случајева у Црној Гори су жене, док минимална алиментација коју одређује суд не може бити нижа од 67 еура мјечецно, а ни већа од 50 одсто зараде родитеља.

RTCG

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest