ГУВЕРНЕР ЦБЦГ БИО ПРЕДМЕТ ПРОВЈЕРА СДТ-А: Како је Жугић дијелио новац пензионера

Тужилаштво радило по пријави о злоупотребама новца за удружења пензионера и наплаћивања чланарина од 2004. до 2010.

Према документацији коју имају “Вијести”, пензионерима је одбијано од пензије за чланарину Савезу пензионера до 2009. године без икакавог споразума између Фонда ПИО и Савеза пензионера, а тек 24. августа 2009. године су тадашњи предсједник Савеза Вељко Голубовића и директор Фонда Жугић потписали Споразум. Међутим, на тај Споразум никада није стављен печат Фонда ПИО нити је он заведен у тој институцији.

С обзиром на то да Савез није достављао списак чланова, чланарина се одбијала од свих пензионера, а изузети би накнадно били само они који би слали Фонду ПИО такав захтјев и доказивали да нису чланови. Ту процедуру је урадио врло мали број пензионера.

Према овим подацима, Савез пензионера и његова удружења су у протеклих 18 година од чланарине добили осам милиона еура, од чега је око три милиона еура подијељено као помоћ пензионерима а већину преосталог износа је руководство Савеза и Удружења трошило на свој рад.

Тужилаштво 2018. тражило Жугићев Споразум
Специјално државно тужилаштво (СДТ) је на основу пријаве покренуло извиђај. У марту 2018. године специјални државни тужилац Лидија Митровић шаље захтјев тадашњем директору Фонда ПИО Душану Перовићу, сада осумњиченом бившем члану борда “Плантажа” у случају “Брикети”, да јој сходно Закону о кривичном постпукту достави тражену документацију.

Митровић је тражила да јој се доставе подаци ко је вршио обуставу и обрачун чланарине пензионерима прије потписивања споразума, као и податке о члановима Савеза са именом и презименом и јединственим матичним бројем пензионера “које је Савез пензионера предао Фонду ПИО ради вршења свакомјесечног обрачуна чланарине”.

Специјална тужитељка у захтјеву напомиње Перовићу да јој није доставио све раније тражене одлуке којим је уплаћиван новац Савезу пензионера и Удружењу пензионера Подгорице, па моли да јој се и то достави.

Пензионери који су подносили те пријаве тужилаштву још чекају на резултат истрге тужилаштва.

Савез није достављао списак чланова
Према и овом споразуму, Савез пензионера је био обавезан да Фонду ПИО доставља списак чланова да би се само њима одбијала чланарина, међутим то се није дешавало. И прије и послије споразума новац је од пензија за чланарину одбијала Стручна служба Фонда ПИО и уплаћивала Савезу пензионера, чије је руководство даље располагао овим новцем и распоређивало његову потрошњу.

Савез пензионера добио милионе без правно ваљане документације: Фонд ПИО
Савез пензионера добио милионе без правно ваљане документације: Фонд ПИОфото: Лука Зековиц
До 2009. године мјесечна чланарина за пензионера са примањима испод 200 еура износила је 20 центи, а за оне преко тог износа 30 центи. У тој години чланарине су повећане на 40 и 60 центи. Међутим, с обзиром на број пензионера који је тих година просјечно било око 110 хиљада, ријеч је о озбиљним сумама које је ова невладина организација добијала.

И прије споразума Савез је достављао Фонду ПИО своје одлуке о висини чланарине, а директор и Стручна служба Фонда су по њима поступали. У одлуци из 2005. године се наводи да се овај новац одбија на основу сагласности Управног одбора Фонда ПИО, као и да сваки пензионер има право да буде члан организације с тим да плаћа мјесечну чланарину. Истим дописом се од Фонда тражи да их обавијести о броју пензионера по општинама, којима су скинули чланарину, што је доказ да они Фонду нису слали списак чланова.

”Новим пензионерима одмах одбити чланарину”
Из дописа Савеза пензионера директору Фонда ПИО Жугићу од марта 2010. године, се види да Савез пензионера, како је наведено према “ранијем договору са Вама” – Жугићем, тражи да се свим новим пензионерима одмах одбија за чланарину без обзира да ли су се учланили.

”У посљедњих неколико мјесеци уочено је значајно смањење броја пензионера којима се од пензије одбија чланарина у свим општинама. Општинска удружења која воде евиденцију чланства немају информацију да је неко од пензионера одустао од чланства. Молим да стручна служба Фонда ПИО свим новим пензионерима, уколико се изричито не изјасне да не желе да буду чланови пензионерске организације, одбија чланарину. Пензионери садашњи чланови који хоће да изађу из чланства треба да упуте општинском удружењу како би вратили чланску књижицу и били ишчлањени из евиденције. Ово је захтјев свих општинских удружења, којег подржава овај Савез, а један од ранијих договора са Вама”, наведено је у допису Жугићу.

Овај допис доказује да Савез спискове чланова није достављао Фонду ни након потписивања Споразума, као и да су се пензионери сами обраћали Фонду ако не желе да им се пензија умањује за чланарину. Дакле, умјесто да Савез пензионера доказује ко су њихови чланови како би се само њима одбила чланарина, одбијана је по аутоматизму, а пензионери који не желе морали су да доказују да нису чланови организације.

Руководству више новца, него што су дијелили за помоћ
Према акту Савеза пензионера, новац од чланарине се дијелио тако да је 10 одсто ишло Савезу пензионера за редовну дјелатност, од које је руководтсво себи исплаћивало и накнаде, финансирало рад канцеларије, службених аутомобила, дневница… Ова сума износила је око 50 до 60 хиљада еура годишње
.

Општинска удружења добијала су 45 одсто чланарине са свој рад, које су такође трошиле на рад канцеларија, своје накнаде… То је око 250 хиљада еура годишње.

Од чланарине 35 одсто је ишло на помоћ угроженим пензионерима – око 200 хиљада еура годишње. У овим случајевима откривене су бројне злоупотребе.

Црногорском спортско-рекреативном друштву “Ветерани” ишло је седам одсто од чланарине (40 хиљада еура годишње), а Комисији за културу и стваралаштво пензионера три одсто (17 хиљада еура годишње).

Управни одбор Савеза је имао право да врши измјене ових процената.

VIJESTI

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest