Потпредсједница САД-а Камала Харис изјавила је у Варшави, послије разговора са највишим пољским званичницима, да је ту како би поновила да је НАТО спреман да брани сваки центиметар своје територије, да се договори се о даљем јачању источног крила НАТО и да пошаље сигнал Русији да је чекају озбиљне посљедице и трошкови због рата у Украјини који је изазвао Путин
„Разговарали смо о ефикасности санкција. Треба послати јасан сигнал. Рекли смо да ће бити неизмерно озбиљне посљедице и трошкови руске агресије на Украјину. Видимо како рубља пада тако да је у Русији на нивоу ‘смећа’ само зато што је Путин изазвао рат“, казала је Камила Харис на заједничкој конференцији за новинаре са пољским предсједником Анџејом Дудом.
Потпредсједница САД казала је да је у Варшаву дошла да понови колико озбиљно САД доживљавају члан пет споразума НАТО о колективној одбрани.
„САД имају обавезу по члану пет, бранићемо сваки центиметар НАТО територије. Ту смо да поновимо ту обавезу и видимо шта можемо да учинимо за источно крило. Пребацили смо 4,7 хиљада америчких војника у Пољску уз претходну ротацију 5.000 војника. Могу да саопштим да су двије батерије противракетног система патриот већ у Пољској“, истакла је Камала Харис.
Дуда је на питања новинара да ли су САД сада спремне да одлуче о трајном присуству својих војника у Пољској одговорио да се војници смјењују али стално су ту.
На питања да ли Украјина ипак може да очекује као помоћ авионе руске производње, прије свега МИГ-29 из чланица НАТО које их имају и потпредсједница САД и пољски предсједник одговорили су да Украјини помажу испорукама одбрамбеног оружја, да је ситуација динамична и да чланице НАТО морају да воде рачуна и о безбједности цијелог савеза.
“Прихватамо да Украјинци имају право да траже помоћ од НАТО. Извјесна очекивања су била усмјерена и према Пољској али ми смо чланица НАТО и на питање безбједности морамо да гледамо кроз призму не само безбједности Пољске већ и цијелог савеза. Зато смо ријешили да дамо авионе на располагање НАТО и желимо да одлуку донесе заједно цијели НАТО”, казао је Дуда.
Харис и Дуда оптужили су Русију за ратне злочине између осталог поводом гранатирања д,ечије болнице и породилишта у Маријупољу и обоје су нагласили да мора да се поведе међународна истрага о евентуалним злочинима.
“Када су у питању злочини и кршење норми међународног права јасно кажемо да ће бити направљена проц,ена и преглед. Телевизије све врл,еме приказују шта се тамо дешава. Земља која хоће да заузме другу земљу без икаквог циља апсолутно мора да буде под истрагом, нема сумње”, додала је Камала Харис.
Пољски предсједник је навео да је у Пољској већ група тужилаца Међународног кривичног суда да скупља доказе и свједочења украјинских избјеглица који ту стижу.
“Руси у Украјини врше ратне злочине. Надам се да ће у будућности суд рјешавати ко је за то одговоран. Све вријеме код нас прелазе људи, они који су били свједоци бомбардовања насеља, гранатирања болница. Ту су докази, свједочења, снимци у њиховим телефонима од којих хвата језа. То су сцене а починитељи су Руси”, казао је Дуда.
Потпредсједница САД обећала је Пољској и другим земљама у које масовно долазе ратне избјеглице из Украјине помоћ, прво 50 милијарди долара хуманитарне помоћи самој Украјини, а додатно се амерички Конгрес обавезао да са 13,5 милијарди долара помогне избјеглицама и земљама Средње Европе које су примиле избјеглице.
Камала Харис је разговарала данас и са пољским премијером Матеушом Моравјецким, а на програму је и сусрет са канадским премијером Джастином Трудоом који је такође у Варшави, док ће у петак обићи америчке и пољске војнике, а затим наставити у Румунију.