Ibrahimović ne odustaje od ideje rasturanja zajedničkog preduzeća sa Srbijom?

Foto: Printskrin/SMATSA/Jutjub

Iako su Crna Gora i Srbija 2006. godine krenule svaka svojim putem, jedno preduzeće je ostalo zajedničko. U pitanju je Kontrola letjenja Srbije i Crne Gore (SMATSA), koja nadzire nebo ovih država. Međutim, prema saznanjima portala ADRIA, Ministarstvo kapitalnih investicija je na jednoj od sjednica Vlade predlagalo izdvajanje Crne Gore iz zajedničke kompanije, ali ta inicijativa nije dobila zeleno svijetlo.

Neadekvatnim zalaganjem crnogorskih predstavnika u SMATSA, Crna Gora je umalo ostala bez investicija u 2023. godini, saznaje portal ADRIA. Ipak, na inicijativu dijela članova Skupštine SMATSA dogovoreni su projekti vrijedni više od 2,5 miliona eura, ali je izostao jedan o kojem se pričalo već godinama.

U pitanju je radarska stanica na Vrsuti kod Bara i ona neće biti postavljena. Iako projekat od nemjerljivog značaja, u finasijskom planu za 2023. godinu ga nema, a crnogorski perdstavnici u SMATSA i dalje nude djelimične odgovore.

Avioportal je objavio nedavno informaciju da se mijenja lokacija sa Vrsuta zbog nemogućnosti regulisanja imovinsko-pravnih pitanja, a kao alternativna lokacija navodi se Koševac u Republici Srbiji.

Predstavnik naše države u Kontroli letjenja, koji je i zamjenik direktora SMATSA Lazo Maksimović, za portal ADRIA kaže da je tekst Avioportala djelimično tačan.

„Tačno je da u planovima SMATSA jeste postavljanje radara na lokaciji Vrsuta i izgradnja radarske stanice. Ono što u tekstu nije rečeno je da će se to desiti kada se steknu uslovi, što znači kada bude obezbijeđeno adekvatno energetsko povezivanje lokacije. S obzirom da to još nije učinjeno, morali smo već nabavljeni radar preusmjeriti na drugu (postojeću) lokaciju i zamijeniti stari radarski sistem“, kaže Maksimović.

Kada su u pitanju investicije, Maksimović je kratko odgovorio:

„Ove godine u planovima SMATSA su investicije u Crnoj Gori predviđene na nivou od preko tri miliona eura, od toga oko 2,5 za rakonstrukciju zgrade TKL Podgorica i izgradnju elektroenergetske mreze oko piste na aerodromu. To svakako čini vise od 10 odsto investicija za 2023 god“, rekao je Maksimović, koji je inače i brat od ujaka predsednika Crne Gore Mila Đukanovića

Maksimović, prema ranijem pisanju medija, ima platu od oko 7.500 eura.

Pored Maksimovića pitanja oko radara na Vrsuti, ali i izdvajanju SMATSA, poslata su i predsjedniku Skupštine SMATSA Žarku Koprivici, koji još uvijek nije odgovorio.

Prema nezvaničnim saznanjima portala ADRIA, plan je bio da se Crna Gora izdvoji iz ovog preduzeća, te da se zbog tehničkih i tehnoloških nedostatka pripoji Kontroli letjenja u Zagrebu ili Tirani. Kako saznajemo, Tirana je bila izbor zagovornika ove ideje.

Da je ova informacija tačna svjedoči i sjednica Vlade na kojoj je tadašnji minstar vanjskih poslova Ranko Krivokapić zahtijevao da Crna Gora izađe iz SMATSA i formira sopstvenu kontrolu letjenja. Ipak, takva odluka nije dobila većinu u Vladi, pa ova inicijativa nije prošla, ali je, kako saznajemo, i dalje aktuelna jer Ministarstvo kapitalnih investicija, na čelu sa ministrom Ervinom Ibrahimovićem, i dalje ne odustaje od nje.

pogled.me/adria

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest