Индија: Пропали усјеви, изгубљене милијарде

У посљедњих неколико седмица, жесток топлотни талас захватио је Индију и Пакистан, са температурама које су у више наврата достизале скоро 50 степени Целзијуса, што климатолози сматрају догађајем без преседана за ово доба године, а десетине милиона људи су отјерани у своје домове, неспособни да раде осим током хладнијих ноћних сати.

Становништво се суочава са критичним недостацима воде и струје, а многи градови једва добијају електричну енергију.

“Једва добијамо струју, имамо је неколико сати дневно, клима-уређаји и фрижидери не могу да функционишу. Живимо у паклу“, рекао је становник Турбата.

Посљедице климатских промјена индијског потконтинента осјећа више од милијарду и по људи, јер су изузетно високе љетње температуре стигле два мјесеца раније, а олакшање монсуна је тек за неколико мјесеци. Сјеверозападна и централна Индија доживјеле су најтоплији април у посљедњих 122 године, док је Џакобабад, град у пакистанској провинцији Синд, у суботу достигао 50 степени, што је једна од највиших априлских температура икада забиљежених у свијету.

Топлотни талас је већ имао разоран утицај на усјеве, укључујући пшеницу и разно воће и поврће. У Индији је принос пшенице опао до 50 одсто у неким областима које су највише погођене екстремним температурама, погоршавајући страх од глобалне несташице након руске инвазије на Украјину, која је већ имала разарајући утицај на снабдијевање.

У округу Мастунг у Белуџистану, познатом по вочњацима јабука и бресака, жетве су десетковане.

Пољопривредници у овој области пате због катастрофалног утиицаја на њихове усјеве пшенице, а ова област је недавно такође била подвргнута 20-часовном нестанку струје. Процјењује се да су пољопривредници због оваквих климатских услова изгубили десетине милијарди долара.

Стручњаци упозоравају да је врелина која се осјећа широм потконтинента вјероватно само најава редовности оваквих климатских катастрофа. Свјетска метеоролошка организација је у саопштењу навела да су температуре у Индији и Пакистану „У складу са оним што очекујемо у промјенљивој клими, те да су топлотни таласи чешћи и интензивнији и почињу раније него у прошлости.”

Индија се суочава са највећом несташицом електричне енергије у посљедњих шест деценија. Рестрикције струје које трају више од осам сати наметнуте су у државама укључујући Џарканд, Харијану, Бихар, Пенџаб и Махараштру пошто су домац́е залихе угља пале на критичне нивое, а цијена увезеног угља скочила.

Извор: ртцг

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest