Инспекциjа ће контролисати уговоре о раду

Из Инспекциjе рада поjашњаваjу да ако jе радно мjесто систематизовано на мање од пуног радног времена онда нема прекршаjа за послодавца, у супротном постоjи прекшаj. У том случаjу послодавцима приjете казне од 500 до 5.000 еура

Инспекциjа рада засада нема сазнања да неки послодавци запосленима нуде анексе уговора на непуно радно вриjеме, како би на таj начин избjегли могуће повећање зарада. Из Инспекциjе рада су за портал РТЦГ поручили да ће контролисати код сваког послодавца уговоре о раду, а запослене позиваjу да бар анонимо приjаве било коjе кршење радничких права.

Из Инспекциjе рада поjашњаваjу да ако jе радно мjесто систематизовано на мање од пуног радног времена онда нема прекршаjа за послодавца, у супротном постоjи прекшаj. У том случаjу послодавцима приjете казне од 500 до 5.000 еура.

Подсjетимо недавно jе генерални секретар Униjе слободних синдиката Срђа Кековић саопштио да у сусрет могућем усваjању “Маршаловог плана”послодавци већ примораваjу запослене да закључе анекс са пуног на непуно радно вриjеме и тако избjегну могуће повећање зарада.

Из Инспекциjа рада су порталу РТЦГ саопштили да за сада немаjу сазнања да неки послодавци нуде радницима такве уговоре, али надлежност инспекциjе по том питању произилази из обевезе да врши контролу над примjеном Закона о раду, Општег колективног уговора, Гранског колективног уговора односно одредби поjединачног колективног уговора.

“Непоступање послодавца, имало би за последицу управни поступак од стране Инспекциjе рада коjим би се истом послодавцу указало на обавезу поступања по одредбама колективног уговора, односно за непоступање, било би дониjето рjешење о отклањању неправилности. Уколико послодавац не би извршио своjу обавезу по рjешењу, инспекциjи jе на располагању принудна мjера у виду новчане казне. Изрицање новчаних казни (од 500-5.000 еура) било би вршено све док такав послодавац не би поступио по рjешењу, а новчани износ би се сваки пут повећавао услjед непоступања (сходно Закону о инспекциjском надзору), односно испунио своjу обавезу у складу са чланом 33 Општег колективног уговора”, поручуjу из Управе за инспекциjске послове.

Кажу да у таквим случаjевима провjере обрачуна зараде има надлежност и Управа прихода, док Инспекциjа рада провjерава да ли jе послодавац прекршио обавезе из општег колективног, те да ли jе запосленом уручена обрачунска листа.

“Велики jе проблем што наши запослени и далjе у великоj мjери приjаве послодавца тек кад им истекне ангажман, тj. кад више нема основа за поступање Инспекциjе рада. Стога позивамо све грађане коjи мисле да су им права из рада закинута, да макар анонимно поднесу иницаjативу како бисмо правовремено отклонили неправилност и утицали да послодавац прописно формализуjе таj радни однос”, саоштено jе из Управе за инспекциjе послове.

Област права из рада прате 32 инспектора

Инспекциjа рада има 43 инспектора (од чега 32 инспектора прате област права из рада и по основу рада, а 11 jе из области заштите на раду), док jе систематизациjом предвиђено 53.

“Управа за инспекциjске послове ће свакако уколико то дозволе буџетске прилике радити на увећавању броjа инспектора рада, што ће утицати на краjње резултате наше борбе против сиве економиjе на тржишту рада као и свих других видова злоупотреба коjе се у пракси дешаваjу. Уколико има инспектора коjи поступаjу несавjесно, ако дођемо до таквих информациjа и доказа, они ће сигурно сносити дисциплинску одговорност и одговарати за сопствено пступање”, саопштено jе Порталу РТЦГ из Управе за инспекциjске послове.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest