Инвестиције Србије и Српске у електране на Дрини шанса за регион

Састанку у Београду присуствовали су чланови управе двије компаније

Електропривреде Србије и Републике Српске успјешно ће завршити изградњу хидроелектрана на горњем току Дрине и имају могућности да заједнички раде на новим пројектима и инвестицијама, поручили су данас након састанка директори ових компанија Милорад Грчић и Лука Петровић.

Они су на састанку у сједишту Електропривреде Србије у Београду разговарали о напретку пројекта хидроенергетског система „Горња Дрина“, потенцијалним заједничким пројектима, размјени електричне енергије, те могућностима усклађивања планова ремонта електрана и јачању сарадње, саопштено је из Електропривреде Републике Српске.

Грчић је истакао да је један од видова сарадње је пројекат који је заједнички покренут на изградњи ХЕС Горња Дрина са хидроелектранама Бук Бијела, Фоча и Паунци вриједан 520 милиона евра, који ће производити око 700 милиона киловат-часова годишње.

„Колико је овакав пројекат важан види се посебно у време европске и светске енергетске кризе. Србија шири енергетске границе и сви људи који живе са леве стране Дрине добијају сигурност“, рекао је Грчић.

Он је додао да очекује да ће градња електрана на Дрини наићи на разумијевање у Сарајеву и да ће се након тога убрзати реализације пројекта.

Вршилац дужности генералног директора ЕРС Лука Петровић рекао је да заједничко предузеће ЕПС и ЕРС већ изводи припремне радове и припрема градилиште хидроелектране „Бук Бијела“, прве од три хидроелектране у систему Горња Дрина и да сметње које долазе од политичких личности из Федерације БиХ не могу да ометају овај пројекат.

„Важан пројекат и за ЕПС и ЕРС је и хидроенергетски систем Средња Дрина, у којем би се између Вишеграда и Бајине Баште градиле три хидроелектране, вриједне 870 милиона евра, снаге 320 мегавата, са производњом 1.200 мегават-часова годишње. Разговарали само и са представницима Електропривреде БиХ и желимо да сви заинтересовани енергетски субјекти буду укључени у овај пројекат“, истакао је Петровић.

Он каже да је и ЕПС изразио интерес да на неки начин учествује у пројекту ХЕ Бока на локалитету Суторина, коју развијају ЕРС и Електропривреда Црне Горе, чија би снага била 250 мегавата и годишња производња од око 1.330 мегават-часова.

„ЕРС и ЕПС могу да подигну сарадњу на виши ниво и у области инвестиција, трговине електричном енергијом и развоје енергетске мреже. Можемо да усагласимо планове рада ремонта на електранама, што се сада показало важним, а могло би да финансијски растерети обе компаније. Покрећемо пројекте који су чекали деценијама и надам се да ће ова генерација отварати радове и објекте, као и нове перспективе опстанка нашег народа на овим просторима и наше будуће енергетске независности, што нам је коначан циљ“, навео је Петровић.

Састанку у Београду присуствовали су чланови управе двије компаније.

РТРС

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest