Истрага о утаји пореза и фалсификовању исправа: Лажним фактурама до 1,2 милиона еура?

Полиција истражује да ли је неко из бившег руководства Пореске управе омогућио поврат више од милион еура фиктивног ПДВ-а фирми “Монтенегро превоз Пејовић”. Родитељи тадашњег челника те управе Миомира М. Мугоше својом имовином гарантовали да ће Данило Пејовић вратити кредит ИРФ-у

 Foto: Savo Prelević

Полицијски инспектори мјесецима истражују да ли је неко из бившег руководства некадашње Пореске управе незаконито, преко фиктивних фактура, омогућавао поврат више од милион еура пореза на додату вриједност (ПДВ) фирми “Монтенегро превоз Пејовић”, која је у власништву Данила Пејовића, сазнају “Вијести” из више извора.

То предузеће послује од 2003. године и у оквиру својих дјелатности бави се пружањем услуга градског, приградског и међуградског копненог превоза путника.

Више извора казало је “Вијестима” да је у неколико наврата, док је на чело бивше Пореске управе био Миомир М. Мугоша, тој фирми ПДВ враћан истог дана када су подносили захтјев, те да је поврат доминантно рађен у годинама Мугошиног мандата.

Пореску управу је нова власт интегрисала са управама царина и игара на срећу у једниствену Управу прихода и царина. Мугоша је на чело Пореске управе дошао крајем 2015. године и руководио је до краја прошле године. Нјему је бивша власт у новембру 2019. године по истеку првог мандата одобрила други мандат. Он је сада посланик Демократске партије социјалиста (ДПС)

foto: Savo Prelević

Захтјев и повраћај у истом дану

У истој истрази полиција је провјеравала и да ли је позадина извлачења ПДВ-а пословни однос који су Мугошини родитељи имали са Пејовићем – они су гарантовали имовином за кредит који је та фирма подигла у Инвестиционо развојном фонду (ИРФ). “Вијести” имају увид у комплетну документацију за овај кредит

”Вијести” су овим поводом јуче контактирале Мугошу. Он није желио ни да саслуша питања “ Вијести”, поручивши да “не контактира са медијима”, након чега му је саопштено због чега га новинарка зове.


”Истрага је почела због сумње да је фирми ‘Монтенегро превоз Пејовић’ ПДВ враћан на основу фиктивних уговора, односно, да су почињена кривична дјела утаја пореза и фалсификовање исправе. Наравно, истрагом је обухваћена и Пореска управа, јер за поврат од око 1.200.000 нијесу рађене контроле, којима су били дужни утврдити чињенице како би се одобрио поврат. То је трајало годинама, а у неким случајевима поврат је извршен истог дана када је поднио захтјев”, казао је саговорник упућен у истрагу.

Према незваничним информацијама, у питању су фиктивни уговори за набавку ауто-дјелова, горива, одржавање превозних средстава…

Повраћај ПДВ-а се према закону ради у року до 60 дана, а Влада је посљедњим мјерама за подршку привреди због пандемије прољетос овај рок спустила на 45 дана.

Након тога за тај случај заинтересовала се полиција.

Залог за кредит код ИРФ-а

Према сазнањима “Вијести”, они истражују поврат ПДВ-а у периоду у ком је Мугоша био на челу ПУ, јер су сумњиве трансакције забиљежене управо тада, односно од краја 2015. године.

Годину раније, родитељи Миомира М. Мугоше земљиштем процијењеним на око 140.000 еура гарантовали су да ће Пејовић вратити ИРФ-у кредит од 140.000 еура, који је тражио. Ријеч је о урбанизованом земљишту које се налази у Општини Подгорица у насељу Доња Горица. Земљиште је површине 2,554 метра квадратих и процијењено је да вриједи 140,683 хиљада еура што је у нивоу одобреног кредита код ИРФ-а.


Управа за некретнине је у августу 2014. године донијела рјешење који се одобрава да се упише хипотека над овим земљиштем у користи ИРФ -а као хипотекарног повјериоца, те “забиљежба забране отуђења и оптерећња без сагласности хипотекарног повјериоца и забрана пристанка на непосредно извршење без одлагања, а ради обезбјеђења новчаног потраживања хипотекарног повјериоца по уговору о кредиту од 140.000 еура”.

Захтјев за кредит је фирма “Монтенегро превоз Пејовић” предала у јулу 2014. године. Одлуку о одобрењу кредита ИРФ доноси у августу 2014. године.

Од 170.000 еура, које је Пејовић тражио за дугорочна инвестициона улагања за реализацију пројекта “Инвестирање у побољшање квалитета услуге и проширења капацитета”, одобрено му је 140.000 еура на рок од 78 мјесеци.

Услов за одобрење кредита је и обавеза инвеститора да запосли најмање 21 возача и да тако број заспослених на крају 2014. године буде најмање 30 запослених (9 постојећих +21 новозапослени), да у току цијелог периода отплате кредита за захтјев ИРФ-а доставља одговарајући образац (ИОППД) о броју запослених корисника кредита и да у току периода отплате кредита не може исплаћивати дивиденду власнику предузећа (оснивачу).

Немогуће је, међутим, да инспектори утврде да ли је и у том послу почињено неко кривично дјело, јер је за она на која су сумњали наступила апсолутна застара.

Пејовић тражио питања на маил, па није послао одговоре

”Вијести” су јуче контактирале и Данила Пејовића, који је замолио да му се питања пошаљу на маил, што је и урађено. Одговор, међутим, није стигао.

Пејовић је упитан да ли је саслушаван у полицији и тужилаштву у вези повраћаја ПДВ-а његовој фирми, на који начин је у више наврата у истом дану када је предат захтјев за повраћај фирма добијала новац, да ли јој је то било омогућено због залога имовине Мугошиних родитеља за кредит код ИРФ-а.

Питања за Пејовића су и да ли заправо иза његове фирме стоји бивши директор Пореске управе Миомир М. Мугоша и да ли је фирма спонзорисала тим новцем кошаркашке клубове у којима су играла Мугошина дјеца.

(вијести)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest