Из МОНСТАТ-а указују да реализација пописа становништва, домаћинстава и станова не може бити спроведена у 2021. години у складу са међународном методологијом


Илустрација
Кашњење са усвајањем буџета и са њим повезаних претпоставки потребних за реализацију највеће статистичке акције, указују да реализација пописа становништва, домаћинстава и станова не може бити спроведена у 2021. години у складу са међународном методологијом и међународним концептом квалитета, саопштили су за Побједу из Управе за статистику (МОНСТАТ).

Попис становништва првобитно је планиран за април ове године, али тада није могао бити одржан, не само због тога што буџет није био усвојен, већ и због пандемије коронавируса. У Црној Гори је посљедњи попис одржан 2011, а међународна пракса је да се та статистичка акција реализује на десет година.

Ситуацију у Црној Гори, осим кашњења буџета и неусвајања закона о попису становништва, компликује и чињеница да су наредне три године изборне, па се у њима попис не може и не би смио одржати. Због тога се као једини логичан термин за реализацију пописа намећу посљедњи мјесеци ове године.

Новац није једини услов

Ипак, из Монстата упозоравају да им је, на основу досадашњег искуства у реализацији пописа, од тренутка усвајања закона о попису становништва, као и буџета, потребно најмање шест мјесеци за реализацију дефинисаних претпоставки за спровођење пописа.

“Међутим, имајући у виду неизвјесну ситуацију изазвану пандемијом, као и сложену друштвено-економску ситуацију, јасно је да су услови за припрему пописа 2021. године значајно другачији у односу на 2011. годину. То ће захтијевати развијање додатних протокола, односно додатно вријеме за припрему и реализацију пописа у односу на досадашње искуство, јер по међународним препорукама за реализацију пописа веома је важно да се попис спроведе у стабилном политичком и социјално сигурном окружењу у земљи”, поручили су из Управе за статистику.

Министар финансија и социјалног старања Милојко Спајић казао је недавно у парламенту да је буџетом планирано да се попис одржи ове године и да је у ту сврху издвојено два и по милиона еура Монстату и 350 хиљада еура из обједињених набавки. Из Монстата наводе да су први приједлог буџета за 2021. годину, укључујући и буџет за реализацију пописа становништва, домаћинстава и станова, доставили Министарству финансија у августу 2020. године.

“Касније, буџет је коригован сходно лимитима потрошње дефинисаним смјерницама макроекономске и фискалне политике Министарства финансија и социјалног старања. Коначан приједлог буџета за 2021. годину за Управу за статистику, као и остале потрошачке јединице утврђен је од стране Министарства финансија и социјалног старања, односно Владе Црне Горе крајем марта 2021. године”, подсјетили су они.

Политичке игре

Иако би, као у развијеним државама, попис требало да буде пука статистичка акција, која држави даје смјернице за социјалне и демографске планове, у Црној Гори је и ово питање, нажалост, политизовано. Тако су раније из Демократског фронта подршку усвајању буџета условљавали одржавањем пописа у овој години као и враћањем накнада за мајке троје и више дјеце, у том савезу су сада промијенили став.

“Имамо амандман за попис. Колико сам видио премијер најављује да ће размислити да ли ће бити пописа. Попис је законска обавеза. Требало је да буде одржан у априлу. Нијесу велика недостајућа средства за одржавање пописа, она треба да се обезбиједе из буџетских резерви и ми очекујемо да попис буде одржан у октобру или новембру и ту нема никаквог изговора јер се ради о законској обавези. То је уосталом и наше обећање које смо дали грађанима”, казао је недавно за Јавни сервис један од лидера ДФ-а Милан Кнежевић.

Извор: Побједа

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest