Pravni okvir za teški i organizovani kriminal je u velikoj mjeri usklađen sa pravnim tekovinama EU. Kapacitet za borbu protiv teškog i organizovanog kriminala je uglavnom zadovoljavajuć, ocijenila je Evropska komisija (EK) u redovnom godišnjem izvještaju o Crnoj Gori.
Pravni okvir za teški i organizovani kriminal je u velikoj mJeri usklađen sa pravnim tekovinama EU. Kapacitet za borbu protiv teškog i organizovanog kriminala je uglavnom zadovoljavajuć, ocijenila je Evropska komisija (EK) u redovnom godišnjem izvještaju o Crnoj Gori.
Kako se navodi, u novembru 2024. godine, Ministarstvo unutrašnjih poslova usvojilo je strategiju za borbu protiv transnacionalnog organizovanog kriminala 2024-2027.godine.
„U septembru 2024. godine, vlada je usvojila srednjoročni pregled projcene prijetnje od teškog i organizovanog kriminala (SOCTA) za period 2022-2024. Pregled je identifikovao 11 visokorizičnih organizovanih kriminalnih grupa (OKG) u Crnoj Gori čija je dominantna kriminalna aktivnost šverc kokaina na međunarodnom nivou.
SOCTA je naglasila upotrebu teških oblika nasilja u kriminalnim aktivnostima i upotrebu korupcije kroz infiltraciju OKG u organe za sprovođenje zakona i obavještajno-bezbednosni sektor. Povezani bezbjednosni rizik je dodatno povećan zbog neefikasnih sudskih postupaka, što je rezultiralo puštanjem na slobodu značajnog broja članova OKG optuženih za organizovanje i direktno izvršenje teških krivičnih djela“, piše u izvještaju u koji je RTCG imao uvid.
Bonus video:

