Један запослени, четири гласа: Ко штити брачни пар Зорана и Вукицу Јелић?

Афера „Снимак“ актуелна већ осам година, још увијек без озбиљног одговора

Зоран и Вукица Јелић

Амерички и европски званичници пажљиво ће мотрити како ће се одвијати случај афере „Снимак“, за који је Мило Ђукановић рекао „да је завршена прича“.

Замјеник помоћника америчког државног секретара за европска и евроазијска питања Хојт Брајан Ји рекао је давне 2013. године у разговору за „Вијести“ да ће начин на који се црногорска Влада, полиција и правосуђе баве афером „Снимак“ бити важан показатељ посвећености државе да се бори против корупције. Додао је и да ће многе владе, укључујући и САД, пажљиво мотрити како ће се одвијати тај случај.

Од тада па до данас, афера „Снимак“ још увијек је актуелна, а након промјене власти прошле године по овом питању нијесу преузети озбиљни кораци како би актери ове афере, заједно са предсједником Демократске партије социјалиста Ђукановићем, одговарали пред лицем правде.

Штавише, једни од „јунака“ ове афере, позанти по куповини гласова по принципу „један запослени, четири гласа“ Зоран и Вукица Јелић још увијек нијесу процесуирани. Зоран Јелић и даље је на функцији, тачније, сенатор је у Државној ревизорској институцији.

Подсјетимо, портал ИН4С је у фебруару текуће године дошао до информације да је Државни архив донио одлуку о уништавању архивске грађе седам дана након избора, те да је поступио по тој одлуци и уништио, како наводе, „безвриједни регистратурни материјал“ ДРИ за период 2004-2014 година!

Ова информација се нашла на рјешењу којим се одбија наш захтјев за слободан приступ информацијама, а у којем смо испитивали пословање Завода за запошљавање у периоду док су Зоран и Вукица Јелић били на челу ове институције.

Зоран и Вукица Јелић, супружници, наслиједили су једно друго на позицији директора Завода за запошљавање Црне Горе, а у једном периоду је Зоран Јелић, након „силаска“ са функције директора, био посланик ДПС, али и остао савјетник својој супрузи у ЗЗЗЦГ и за то уредно добијао накнаду.

Након што је наш портал открио скандалозно уништавање архивске грађе Државне ревизорске институције, завијено у легалну обланду под одлуком Државног архива, услиједио је демант ДРИ у којем су покушали да објасне зашто је то морало баш тако и тада.

Наравно, након деманта смо тражили од ДРИ да нам доставе сљедеће:

  • Записник од 22. јуна 2020. године којим је наложено да ДРИ формира комисију за сређивање архивске грађе;
  • Рјешење о формирању комисије од 29. јуна 2020;
  • Састав комисије ако се не налази у рјешењу;
  • Списак докумената, или како их ви зовете – безвриједног регистратурског материјала за период од 2004-2014. године, која су уништена Одлуком Државног архива.

Ова документа сматрамо неопходним због комплетног увида јавности у уништену архивску грађу и због стварања објективне слике пред црногорским грађанима.

Посебан дио нашег захтјева јесте поновљен иницијални захтјев, јер су у одговору ДРИ навели да су уништили архивску грађу за период 2004-2014, вјероватно заборављајући да је наш у затјех прецизно писало – период директоровања Зорана и Вукице Јелић.

Вукица Јелић је била директор Завода за запошљавање Црне Горе до 2017. године. Сходно томе , наш захтјев се морао тумачити и за ТРИ године које нису уништене одлуком Државног архива – ИЗНЕНАЂУЈУЋЕ седам дана након завршених парламентарних избора.

А пошто ДРИ не видјела ништа чудно у свом рјешењу, доставили смо и доказе да су тајили макар двије информације: два службена путовања Вукице Јелић у Словенију – у јуну и јулу 2015. године:

На ове информације нијесмо добили одговор нити је, подсјећамо, услиједила реакција надлежних органа за незаконито поступање супружника Јелић.

Портал ИН4С ће наставити да открива непочинства бивше власти а у складу са тим, наставити да инсистира на праведном суђењу свих оних који су у претходних тридесет година систематски уништавали Црну Гору.

IN4S

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest