Кабинет: Оно за шта се предсједник Владе у ноћи 4. и 5. септембра лично заложио је стриктна примјена закона

Јасно је да захтијевањем од службених лица да у вршењу службене дужности примјењују закон не представља обиљежје овог кривичног дјела, али ни било код другог кривичног дјела

Из кабинета премијера Здравка Кривокапића реаговали су на наводе поводом његове изјаве.

Саопштење кабинета премијера: 

Ради пуне истине и тачног тумачења Кривичног законика Црне Горе, као и медијских навода и спекулација које у медијима помињу Предсједника Владе Црне Горе, Здравка Кривокапића, у смислу наводног вршења одређеног кривичног дјела, које  је, како су то медији и поједини функционери бившег режима навели, законом одређено као кривично дјело „противправни утицај“, прије свега желимо да упутимо на то да Кривичним закоником није прописано ниједно кривично дјело под тим називом

Надаље, чланом 422 Кривичног законика одређено је кривично дјело Противзаконити утицај, а истим је прописано: 

(1) Ко непосредно или преко трећег лица захтијева или прими мито или прихвати обећање мита за себе или другог да коришћењем свог службеног или друштвеног положаја или стварног или претпостављеног утицаја посредује да се изврши или не изврши нека службена радња, казниће се затвором од три мјесеца до три године.

(2) Ко користећи свој службени или друштвени положај или стварни или претпостављени утицај посредује или се обавеже да ће посредовати да се изврши службена радња која се не би смјела извршити или да се не изврши службена радња која би се морала извршити, казниће се затвором од шест мјесеци до пет година.

(3) Ако је за посредовање из става 2 овог члана примљено мито, учинилац ће се казнити затвором од једне до осам година.

(4) Примљено мито одузеће се.

Медијски наводи упућују на став 2 овог члана, када неко, користећи свој службени или друштвени положај или стварни или претпостављени утицај посредује или се обавеже да ће посредовати да се изврши службена радња која се не би смјела извршити или да се не изврши службена радња која би се морала извршити. Дакле, у овом случају кривично дјело постоји када се противзаконито посредује да би се извршила службена радња која се, по закону, не би смјела извршити, односно да се не изврши службена радња која би се, по закону, морала извршити.

Радња кривичног дјела подразумијева посредовање ради незаконитог вршења службене дужности: од службеног лица треба да се захтијева да предузима службене радње које не би смјело чинити, односно да се уздржи од вршења своје службене дужности. Дакле, да би постојало кривично дјело, у смислу члана 422 став 2 Кривичног законика, посредовањем би се морао остварити утицај на службено лице да не врши службену радњу у складу са законом.  

Јасно је да захтијевањем од службених лица да у вршењу службене дужности примјењују закон не представља обиљежје овог кривичног дјела, али ни било код другог кривичног дјела, јер је поштовање закона идеал који штити сам Кривични законик, а кривична дјела прописује онда када се поступа супротно законима Црне Горе.

Такође, оно за шта се Предсједник Владе Црне Горе у ноћи 4. и 5. септембра лично заложио јесте стриктна примјена и поштовање закона, што је категорила неухватљива претходном режиму, а који ће вјероватно, најличнијим примјером појединаца из бивше власти морати показати, али и научити, да су Устав и закони Црне Горе једини закон ове Владе и њеног премијера.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest