На који начин се процјењује безбједоносни ризик код неког странца?
У бази регистра одређених странаца Босне и Херцеговине се налазе имена око 300 људи којима је забрањен улазак у ту земљу, међу којима је и 27 држављања Републике Србије и око 60 држављања Црне Горе.
О томе када и под којим условима се неком странцу може забранити улазак у земљу, као и каква су у том случају његова права, говорио је београдски адвокат Бошко Журић.
Свака држава својим законима прописује разлоге због којих неком странцу може забранити улазак на њену територију. Ти разлози могу бити различити, почев од сумње да странац свој боравак неће користити у намјеравану сврху, преко кршења разних закона од стране странца, прије свега прописа о запошљавању и раду, јавном реду и миру, оружју, злоупотреби опојних дрога или пореским обавезама, па до заштите безбједности земље.
Управо се овај разлог заштите безбједности земље и њених грађана у пракси узима као један од најчешћих разлога забране уласка странца у неку земљу.
На који начин се процјењује безбједоносни ризик код неког странца?
Ту прије свега главну улогу имају безбједоносне агенције и информације до којих они долазе. Наравно, поред таквих информација важну улогу имају и оне информације које се тичу евентуалне раније осуђиваности тог лица и кривичних дјела за која је осуђиван, као и неких судских поступака који се против њега воде и који још увијек нису окончани, те ће се у свјетлу свих тих информација процијенити да ли би евентуални боравак једног таквог лица угрозио безбједност земље и њених грађана.
Колико дуго може трајати забрана уласка странца?
Свака држава одређује максимални рок трајања такве забране. Према нашима прописима, дужина забране уласка странца одређује се узимајући у обзир све околности појединачног случаја и не изриче се на период дужи од пет година, изузев у ситуацији када се процијени да странац представља озбиљну пријетњу по безбједност државе.
Каква права има странац коме је забрањен улазак у земљу?
Прије свега има право жалбе на такву одлуку, а затим и могућност да у случају одбијања те жалбе покрене одговарајући поступак пред судом.
Извор: Region.alo.rs