КАКО СУ (И ЗАШТО?) МОНАСИ СА СВЕТЕ ГОРЕ ГРАДИЛИ СВОЈУ НОВУ СВЕТИЊУ…

МАНАСТИР НОВИ АТОС (НОВИ АФОН) У АБХАЗИЈИ

Владан Јевтић

или… 

КАКО СУ (И ЗАШТО?) МОНАСИ СА СВЕТЕ ГОРЕ ГРАДИЛИ СВОЈУ НОВУ СВЕТИЊУ…

За време руско-турских сукоба средином друге половине 19-ог века, руским монасима на Светој гори претила је велика опасност – смрт или протеривање. Зато су оци руског манастира Пантелејмона, са Свете Горе, предузели изградњу нове светиње на месту које је свето од давнина, а које неодољиво подсећа на Атос – у брдима Абхазије, надомак мора, код гроба Симона Зилота. 

Симон Зилот  је био један од дванаест Христових апостола. Прво Исусово чудо догодило се управо на Зилотовом венчању, када је Исус, на молбу своје мајке, претворио воду у вино. Видевши то чудо, Симон је свом душом поверовао у Христово учење; иако младожења, напустио је и свадбу и породицу, и кренуо за Христом.  Боравио је једно време као мисионар  у Мауританији, а касније дошао у Абхазију. Овде је, као Исус, разапет на крст и сахрањен на абхаској земљи.

То мучеништво Симона Зилота је било је један од разлога зашто су монаси са Свете Горе одабрали баш ово место за свој нови манастир. 

У потпуној дивљини, започета је градња Нове Свете горе – Новог Атоса. 

Први камен је у земљу положио лично руски импереатор Александар III, 1875.године.

Невероватно је било прегалаштво и вера тих монаха: у дивљим шумама, требало је много снаге и времена само да се рашчисти терен и допреми материјал на неприступачно узвишење. 

Манастир је завршен 1900-те године.

Манастирским комплексом доминира величанствени Пантелејмонски храм, црква са пет купола. Централна купола је висока четрдесет метара, а око ње је подигнут конак са мноштвом монашких келија и трепезаријом која прима хиљаду људи!

Седамсто монаха, колико је овде живело, сигурно није могло да претпостави да ће манастири на Светој гори опстати, а да ће под Стаљином  манастир Нови Атос бити  претворен најпре у складиште, затим у хотел, а на крају у музеј… 

Манастир је обновљен 1993. године и данас припада непризнатој абхаској православној цркви, мада је то једно до данас нерешено питање, око којег се још увек воде спорови.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest