Катнић пред „излазним вратима“: Тужилачки закони разбијају монопол и криминал у тужилаштву

„Катнић је још 18. фебруара требао да оде и да у овом моменту буде већ и у затвору“, истакао је у изјави за ИН4С посланик ДФ-а и предсједник Законодавног одбора Марко Ковачевић

Катнић и Чађеновић

Вијест да је Демократски фронт прихватио предлог Европске комисије и потпредсједника Владе Дритана Абазовића којима би се децидно нормирале надлежности Специјалног државног тужилаштва, Врховног државног тужилаштва и тужилачких организација, за многе у Црној Гори је представљао јасан сигнал да ће парламентарна већина изаћи из кризе коју је проузроковала неспремност одређених структура да приступе систематској и ажурној реформи тужилаштва као једној од најпрепознатљивијих институција у којима се, још увијек, препознаје утицај бившег режима.

Лидери парламентарне већине су Предлог закона назвали „Дританов закон“, док је према ријечима предсједника ДНП-а Милана Кнежевића, Закон прихваћен како би се разбио монопол који је био заснован на непотизму, очигледној криминализованости и корумпираности једног броја тужилаца.

Подсјетимо, Демократски фронт је у више наврата захтијевао бржу реформу тужилаштва и хитно усвајање реформских тужилачких закона, али је цијели процес ишао доста споро. Међутим, након више неуспјелих иницијатива да се поменути закони разматрају на Скупштини, након сугестија одређених међународних адреса, то питање је одлагано.

Да ли је ријеч о својеврсном компромису лидера парламентарне већине, које су конкретни позитивни ефекти предложених измјена и шта можемо да очекујемо по конкретном питању реформе тужилаштва у наредном периоду, питали смо представнике парламентарне већине, међутим, одговор је стигао искључиво од стране посланика ДФ-а и предсједника законодавног одбора, Марка Ковачевића.

„Катнић је још 18. фебруара требао да оде и да у овом моменту буде већ и у затвору“

Ковачевић је у изјави за ИН4С истакао да се очекује, између осталог, сузбијање самовоље Миливоја Катнића.

„Ефекти које очекујемо су да се Миливоје Катнић онемогући да као шеф криминалне групе унутар институција система и даље злоупотребљава позицију на којој се налази за обрачуне са новом владајућом већином у корист нове опозиције оличене у ДПС-у и у корист Мила Ђукановића“, истакао је Ковачевић и додао да је предложени нацрт, свакако, својеврсни компромис који је учињен да би се деблокирали процеси у Скупштини Црне Горе које је неопходно спровести.

Марко Ковачевић (Фото: Принтскрин)

„Катнић је још 18. фебруара требао да оде и да у овом моменту буде већ и у затвору али имамо ову доцњу која се десила из разних разлога али која ће на срећу ипак бити разријешена кроз доношење нових тужилачких закона“, поручио је он.

Према његовом мишљењу, парламентарна већина је показала да лакше и ефикасније решава кризне ситуације када је то до странака које чине ту већину.

„Видимо да када је у питању Влада то иде много теже иако су њени чланови избор премијера без учешћа странака осим УРА-е и логично би било да тамо имамо лакше договоре и боље односе између премијера и министара. У сваком случају је потребно више разговарати и трудити се да се односи побољшавају. Ако смо се ми из парламентарне већине начелно успјели договорити око тужилачких закона и одблокирати процесе ваљало би да и премијер и министар Лепосавић учине исто, изгладе односе и тако разријеше кризу која је тамо настала. Тиме би добили решење укупне кризе и могућност да сви кренемо напријед у реформе које је неопходно спроводити брже и ефикасније него до сада“, закључио је Ковачевић у изјави за наш портал.

Међутим, у овом тренутку, када је питање усвајања тужилачких закона, као питање које се наметнуло као предуслов изласка из велике политичке кризе – консензусом представника парламентарне већине превазиђено, појавиле су се теме попут најављене смјене министра Лепосавића и отвореног сукоба на релацији Кривокапић-Кнежевић, а који пријете озбиљно да угрозе перспективу актуелне власти.

Да ли ће и на који начин Влада Црне Горе функционисати у будућности, остаје нам да видимо.

IN4S

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest