Кнежевић: Кокаинске банане обарају владу у Црној Гори

Катнић је више пута доказао да је истурено одељење политичко-мафијашке групе на челу са ’првом фамилијом’. Специјални тужилац има ’специјални задатак’ – да заштити свог ’послодавца’. То потврђује и чињеница да је мој правни тим поднео више кривичних пријава против одлазећег председника Црне Горе, а да по тим пријавама надлежна тужилаштва нису поступала, а осумњичени Мило Ђукановић није саслушан ни у једном поступку.“

Душко Кнежевић

О политичким превирањима у Црној Гори, кастоди рачунима Мила Ђукановића и о томе ко чува владара са најдужим стажом на овим просторима, који је у политику ушао још у време комунистичке Југославије и једини опстао на сцени од свих важних другова из Савеза комуниста, међу којима је и Слободан Милошевић, о „кокаинским бананама“, али и о томе шта је пресудно за пословни успех међународних размера, какав је он постигао, разговарали смо са бизнисменом и председником „Атлас групе” др Душком Кнежевићем.

Прошло је скоро годину и по дана откако су Мило Ђукановић и ДПС поражени на изборима у Црној Гори. Колико је потребно још да прође времена да бисте се из Велике Британије, где се сада налазите, вратили у своју земљу?

„Прошле су три године од почетка мог прогона у Црној Гори. Све је почело хапшењем возача ’Атлас групе’ у јесен 2017. због наводног ’прања новца’, а онда је специјални тужилац Миливоје Катнић вршио притисак на мене да признам да је тај новац за Демократски фронт, како би ме увукао у политичке воде и да будем сведок поводом ’државног удара’, што сам наравно категорички одбио. Свестан да ми се спрема политички одстрел и паклен план криминализоване власти да ми преко своје продужене руке, њиховог послушника Миливоја Катнића, ’спакују’ оптужнице због више измишљених кривичних дела, и нескривене намере да ми се брутално отме имовина стварана деценијама, решио сам да се склоним у Лондон, пошто имам британско држављанство.

Мило Ђукановић и његов брат Ацо, као и криминализоване структуре око њих, наручиоци су мог прогона. После неких несугласица, Ђукановић је одлучио да покрене своју хоботницу и преко специјалног тужиоца, привредног суда и централне банке уништи ’Атлас групу’, мене прогласе криминалцем и ухапсе, како би се домогли имовине коју сам стварао 30 година. Уништили су две банке, све с циљем да он и његова фамилија ојачају своје царство и преко криминалних кланова преузму имовину ’Атлас групе’. Одлучио сам се на бескомпромисну конфронтацију са Ђукановићем. Изношењем бројних његових непочинстава – од афере ’Коверта’, где се јасно види рекетирање од стране Мила Ђукановића и ДПС-а, затим ’Први милион’, ’Кастоди рачун’, до ’Ничије куће’, изазвао сам политички земљотрес у Црној Гори. То је био огроман ветар у леђа опозицији пред парламентарне изборе 30. августа 2020. године да коначно сруши корумпирани режим Мила Ђукановића.

Đukanović
Мило и Ацо Ђукановић

После историјске победе припадници нове власти су ми захваљивали на огромној помоћи у рушењу ДПС-а и Мила Ђукановића. Добро им је знано да сам, уз откривање бројних криминалних афера режима, интензивно радио и на међународној промоцији тадашње опозиције у борби против осионог Ђукановића. Мој британски тим је неколико пута боравио у Црној Гори, припремајући интервјуе са најзначајнијим људима у цркви и опозицији, које су преносили страни медији.

Интерпол је у августу 2020. године укинуо све три црвене потернице против мене, расписане на захтев Црне Горе, са образложењем да те оптужбе имају ’претежно политичку димензију’. Прижељкивао сам да, с доласком слободе, дођем у Црну Гору и докажем своју невиност пред судом, а истовремено сведочим пред скупштинским анкетним одбором и доказима о тешкој корупцији и криминалним аферама Мила Ђукановића дефинитивно ’докусурим’ владара са најдужим стажом у Европи. Уздао сам се у обећања новог премијера Здравка Кривокапића да ће уложити напор да ми се омогуће фер и поштени услови за суђење у Црној Гори. Нажалост, од свега обећаног ништа није испунио. У овом моменту не размишљам о повратку.“

Кључ расплета је очигледно у рукама специјалног тужиоца Миливоја Катнића, који никако да буде смењен. Актуелна власт је до сада имала неколико потеза који су наговештавали да је тај тренутак близу, али нова политичка превирања су поново одложила смену Катнића. Да ли то значи да је још под заштитом Мила Ђукановића?

„Иако су недавно извршене промене тужилачког савета, Црна Гора није још слободна земља. Све док Миливоје Катнић и криминогена екипа око њега у тужилаштву не буду уклоњени, немам поверења у црногорско тужилаштво, пошто сам и сам сведок да се ради о државној институцији чији је главни задатак да заштити све послове Мила Ђукановића и његове породице. Катнић је више пута доказао да је истурено одељење политичко-мафијашке групе на челу са ’првом фамилијом’. Специјални тужилац има ’специјални задатак’ – да заштити свог ’послодавца’. То потврђује и чињеница да је мој правни тим поднео више кривичних пријава против одлазећег председника Црне Горе, а да по тим пријавама надлежна тужилаштва нису поступала, а осумњичени Мило Ђукановић није саслушан ни у једном поступку.“

Фото: Илустрација ИН4С

Да ли такво понашање специјалног тужиоца Миливоја Катнића доводите у директну везу са отварањем кастоди рачуна Мила Ђукановића?

„Не гајим илузије да Миливоје Катнић сме да отвори тај кастоди рачун. Тачније, све док је Катнић на функцији Миловог ’специјалног тужиоца’ неће ни бити адекватно процесуирани главни актери великих афера. Сви добро знамо и разлог: Миливоје Катнић је члан криминалног клана Мила Ђукановића. А, лако је доказати све незаконите радње ’вође клана’ Мила Ђукановића, јер се сви докази и документација налазе код банака и брокерских кућа у Црној Гори, које сада нико не сме да отвори.“

Шта ти рачуни крију, да ли ће јавност бити изненађена и да ли је то последњи ексер у политичком ковчегу Мила Ђукановића?

„Износећи детаље о ’првом милиону’ Мила Ђукановића и његовом кастоди рачуну, изазвао сам потрес у Црној Гори. Као што сам саопштио, 2007. године узео је милион и по из Пиреус банке из Лондона. Предложили смо тужилаштву да отвори Ђукановићев кастоди рачун. То је, по дефиницији, рачун код брокера или кастоди банке и служи за трговину акцијама где власник кастоди рачуна не жели да трансакција буде јавна. Очигледно је Мило Ђукановић све то радио како куповина и продаја акција ’породичне’ Прве банке не би отишла у јавност. Тако је тајно одрађена трансакција из које је ’зарадио’ велики новац. Отварањем кастоди рачуна видела би се фиктивна трансакција и траг тог новца до људи који су му омогућили да у овом ’послу’ заради пет до шест милиона евра и тим парама сазида ’ничију кућу’, палату под Горицом, у елитном делу Подгорице. Ни код нове власти није било политичке воље да се оконча афера која дуго интригира црногорску јавност. Кључно је да се открије ко стоји иза кастоди рачуна Мила Ђукановића за продају акција Прве банке, ко су била лица инволвирана у те трансакције на берзи и да ли је Ђукановић, као јавни функционер, све приходе пријавио. Истовремено би открили и како се перу паре преко Прве банке.“

Ко чува Мила Ђукановића – неке велике силе, стране амбасаде или, можда, његове манипулативне вештине, партнери у великим пословима?

„Мило Ђукановић имао је јаку међународну позицију, нарочито код западних савезника, посебно када је рушио Слободана Милошевића. Те старе заслуге су се дуго користиле, Ђукановић је то вешто материјализовао кроз шверц цигара и наркотика. Те манипулативне вештине употребио је уводећи Црну Гору у НАТО савез. Сада нема никакву заштиту, изузев нарко-картела из Латинске Америке.“

Каква су Ваша предвиђања у вези са тим да ли ће пасти актуелна влада и за шта бисте рекли да је боље решење – да Црна Гора има мањинску владу или техничку?

„Сматрам да је ова влада завршила свој мандат, да је Здравко Кривокапић са својим ’апостолима’ био једна велика лаж. Црна Гора је још једном добила лажног цара Шћепана Малог. По мени, требало би направити владу са 20 министара, са партијама парламентарне већине, мањинама и СДП-ом и СД-ом. Таква влада би имала ширу подршку у парламенту и могла би да реализује реформе до краја, а уз промену тужилаштва и судства да процесуира све оне који су од Црне Горе направили приватну прћију, а зна се ко је главни креатор штеточинске политике – Мило Ђукановић.“

Једна од горућих тема у вези са Црном Гором последњих дана јесте и шверц такозваних кокаинских банана. За прву „туру“ од 1,2 тона кокаина притворени су и оптужени Будимир Крстовић и његова ћерка. Председник Одбора за безбедност и одбрану Скупштине ЦГ Милан Кнежевић упоредио је овај случај са случајем 400 килограма кокаина пронађеног у складишту „Воли“ Драгана Бокана, а чланови Одбора једногласно су одлучили да у вези са тим буду саслушани Кривокапић, Абазовић, челници полиције и тужилаштва. Како Ви то коментаришете? Шта ћемо сазнати током тих саслушања?

„У третирању два случаја примењују се двоструки аршини. Очито се некима журило да ухапси Буда Крстовића и његову ћерку, подигнута је оптужница и организује се суђење. Неки велики газда упире прстом да Крстовић по сваку цену буде кривац. С друге стране, Драгану Бокану, власнику трговинског ланца ’Воли’, иако је у камионима и складишту ’Волија’, у бананама које је увезао за потребе свог трговинског ланца откривено чак 400 килограма кокаина, није фалила длака с главе. Не само да није процесуиран за толики ’товар’ кокаина међу бананама намењеним компанији ’Воли’, нико од надлежних органа га није ни приупитао није ли то његова дрога. Да све буде још шокантније, кокаин у пакетима с бананама нису открили ни полиција ни граничне службе, већ запослени у ’Волију’, који нису прво обавестили свог газду, већ су снимак ’кокаинских банана’ доставили посланику у Скупштини Црне Горе, који је то први објавио на друштвеним мрежама.

Више пута указивао сам на криминалне и коруптивне радње Драгана Бокана. Све је то прошло без реакције државног тужилаштва, које се понаша заштитнички према припаднику криминалне групе која пружа пипке по Црној Гори. За Драгана Бокана сумња се да је повезан са међународним нарко-картелима. Први пут је дрога пронађена у пошиљци банана намењених компанији ’Воли’ у јуну 2018. године, када је бродом из Еквадора допремљен контејнер са око 30 килограма кокаина. Афера је тада заташкана, уз свесрдну помоћ специјалног Миливоја Катнића, који има ’специјалне везе’ и са Драганом Боканом.

Уз подсећање да се и други пут у компанији ’Воли’ проналази дрога, црногорска јавност захтевала је да се напокон стане на крај увозницима банана са ’укусом кокаина’, а њихови финансијери приведу правди, док је већина политичких актера у Црној Гори данима истицала да је крајње време да Драган Бокан буде ухапшен због шверца наркотика. Од спектакуларне најаве из Специјалног државног тужилаштва да се очекују хапшења није било ништа. Миливоје Катнић чак је изјавио да ’до степена основане сумње’ сматра да се ’случај са кокаином паковао ’Волију’ и његовом власнику Драгану Бокану’!? Ухапшен је само шпедитер из Бара, осумњичен да је део међународне криминалне организације. Грађани Бара су протестом захтевали да се недужни шпедитер пусти на слободу. Најодговорнијем за шверц дроге, Драгану Бокану, нико не сме да прилепи криминалну етикету, пошто је миљеник председника Црне Горе Мила Ђукановића, док је специјалног тужиоца Миливоја Катнића и бившег вишег тужиоца Ивицу Станковића ’одобровољио’ поклањајући им скупе аутомобиле. Заћутали су и штампани медији у Црној Гори, тачније стали су у одбрану Драгана Бокана, посебно после нечувеног маркетиншког потеза бахатог власника ’Волија’ који је откупио комплетне тираже новина које су пласирале проглас о његовој ’невиности’ и делио их бесплатно у свом трговинском ланцу!?

Зар се, онда, могу очекивати нека ’спектакуларна’ открића скупштинског Одбора за безбедност и одбрану, упркос настојању председника Одбора Милана Кнежевића да се дође до пуне истине? ’Глува соба’ остаће глува на улогу Драгана Бокана, као саставног дела логистике шверца кокаина.“

Ових дана у црногорској штампи читамо Ваше изјаве у вези са тим да „Атлас група“ неће одустати од арбитраже коју је покренула против државе Црне Горе са одштетним захтевом од 700 милиона евра. Навели сте и пример болнице „Мељине“ за коју је захтев за одштету 74 милиона евра, али у питању нису само паре већ и запослени који су остали без посла, клијенти банака које су пословале у оквиру Ваше „Атлас групе“. У којој мери су политичка дешавања, пре свега најновија у Црној Гори, утицала на Ваш бизнис – како на „Атлас групу“, тако и на рад Универзитета „Медитеран“ у Подгорици и Академије за банкарство у Београду?

„Правни тим, предвођен америчким адвокатом Геријем Борном, једним од највећих светских стручњака за међународну арбитражу, који је учествовао у преко 600 арбитражних поступака, укључујући и четири највећа поступка пред Арбитражним судом Међународне привредне коморе, и угледном међународном адвокатском канцеларијом Вилмер Хејл, у који су укључени адвокати, правници, финансијски стручњаци и ревизори из Велике Британије и региона, покренуо је међународну арбитражну парницу, којом се од државе Црне Горе пред међународним и домаћим судовима тражи одштета од укупно 700 милиона евра. Штета је настала флагрантним кршењем црногорског и међународног права. Од државе се тражи да компанијама из ’Атлас групе’ исплати штету насталу незаконитим увођењем стечаја у ’Атлас банку’ и ИБМ банку од стране Централне банке Црне Горе, а арбитражом је обухваћена и штета настала незаконитим поступањем државних органа у Комплексу ’Мељине’ у Херцег Новом и стопирањем вишемилионског пројекта.

Претходној влади предлагано је и поравнање, али нико није нашао за сходно ни да одговори. Наш правни тим послао је обавештење о покренутој арбитражи новој Влади Црне Горе, како би била упозната са процесом који следи између ’Атлас групе’ са једне стране и Владе Црне Горе са друге, како би имала правичну могућност да на коректан и квалитетан начин проучи парницу и доказе који су достављени. Влада је изабрала адвокатску канцеларију која ће је заступати у овом арбитражном поступку.

Од стране бивше власти организована је немилосрдна кампања против мене и ’Атлас групе’, са јасном намером да се уруше пословни кредибилитет и финансијска стабилност ’Атлас групе’ и компанија које послују у оквиру ње, посебно да се угрози моја међународна репутација. Правни тим је у тим поступцима нашао вишеструке повреде закона, којима су ускраћена или потпуно дерогирана права инвеститора, која су заштићена законом и међународним уговорима које је потписала Црна Гора.

Кршећи сопствене законе, те директно се мешајући у рад ’независних’ правосудних и регулаторних органа, црногорске власти, на челу са председником државе, начиниле су готово ненадокнадиву материјалну и нематеријалну штету мени лично, као и чланицама ’Атлас групе’. Један од њихових ’аргумената’ су фингиране сумње у пословање е-цоммерце, за који су тврдили да се ради о прању новца и утаји пореза на износ промета од преко пола милијарде евра. У поступку који је вођен пред Управним судом Црне Горе, почетком новембра 2021. донета је прва пресуда у корист е-цоммерце клијената ’Атлас банке’, којим се обарају решења Министарства финансија и Управе прихода и царина, по којима је обрачунат порез на добит  e-commerce клијентима. Овим се Управни суд Црне Горе јасно одредио према поступању Управе прихода и царина и Министарства финансија према свим клијентима који су користили е-cоmmerce услугу, а којима је Специјално државно тужилаштво блокирало средства у износу од 64 милиона евра код ове банке са аргументом да се ради о утаји пореза.

Уништавање е-цоммерце бизниса, који је ’Атлас банка’ прва увела у банкарски систем, био је корак с циљем затварања банке. Тај посао одрађен је преко повезане групе, предвођен поступањем СДТ и специјалног тужиоца Миливоја Катнића, који је имао задатак од свог шефа, Мила Ђукановића, да овај врло перспективан бизнис за Црну Гору и њен банкарски систем прогласи за криминални и да га ’Атлас банци4 одузме и исти пренесе у ’породичну’ Прву банку. Доказ за то је чињеница да и данас неколико банака у Црној Гори пружају услуге е-цоммерце клијентима истом технологијом којом је то радила ’Атлас банка’.“

Својевремено сте се писмом обратили секретару САД. Какав је његов, али и одговор Велике Британије, која Вам је пружила уточиште и где уживате велику углед?

„Почетком 2019. године, када су кренули најжешћи напади на ’Атлас групу’ и мене, обратио сам се државном секретару САД Мајку Помпеу са два писма, у којима сам га обавестио о директним последицама диктаторске власти председника Мила Ђукановића на догађаје у Црној Гори, када је хиљаде грађана изашло на улице да на миран начин искаже захтеве да Црна Гора буде успостављена као земља владавине права и демократије. Писмом сличне садржине обавештена је и Федерика Могерини, висока представница Европске уније за спољне послове и политику безбедности и потпредседница Европске комисије, као Форин офис и Фридом хаус. Поново сам, у новембру 2021. упутио писмо државном секретару САД Ентонију Блинкену, у ком сам га детаљно информисао о коруптивним аферама председника Црне Горе Мила Ђукановића, које су проузроковале разарајући ефекат на економску, социјалну и политичку стабилност Црне Горе. Писмо је отишло и на адресу високог представника Европске уније за спољну политику и безбедност Жозепа Бореља. Ова писма имала су велики утицај на извештаје Европске комисије, Стејт департмента, Форин офиса и Фридом хауса о стању у Црној Гори, помињући и ’ендемску корупцију’, на коју смо указивали у писмима на најзначајније међународне адресе и део наших констатација се нашао у тим извештајима.“

Јавност у Србији не зна много о Вама. Шта бисте рекли за себе – ко је, заправо, Душко Кнежевић?

„Опредељујући се за приватан бизнис и градећи пословну каријеру дуже од 30 година, у исто време сам се посветио образовању и стално се стручно усавршавао, што ми је била драгоцена компонента за успех на пословном плану. Рођен сам у Подгорици, а студирао сам у Београду. Након завршетка Економског факултета, где сам и магистрирао, на београдском Правном факултету сам стекао докторску титулу. Остао сам везан за српску престоницу. Ту сам основао и Београдску банкарску академију, високошколску установу која је образовала више генерација стручњака у области финансија. Компанију ’Атлас група’ основао сам пре 30 година, чија окосница је била Атлас банка, до 2005. године када је преузела грчка Пиреус банка. Био сам већински власник ’Копаоник осигурања’ које је половином 2006. купио словеначки ’Триглав’. Капитал сам пренео у Црну Гору и почео да градим пословну империју. Две банке, берза, први приватни универзитет, инвестициони и пензиони фондови, телевизија и радио, осигурање, фабрика воде, туристички комплекси, посебно за медицински туризам – били су озбиљни пројекти.

Могу са поносом да истакнем и свој филантропски ангажман. Србији сам поклонио колекцију слика најугледнијих београдских интелектуалаца, која се сада налази у Музеју савремене уметности. Били смо велики донатори изградње Храма Светог Саве, за шта сам добио велику повељу од патријарха Павла. Затим смо финансирали изградњу споменика патријарха Павла који се налази на Ташмајдану испред Цркве Светог Марка. У спорт сам ушао почетком деведесетих година финансирајући Ватерполо клуб Црвена звезда JUPEX (тако се звала моја прва фирма) који је постао шампион Југославије. Више година били смо уз Кошаркашки клуб Атлас, из чијих редова су поникли и истакнути репрезентативци Никола Пековић и Стефан Марковић.

Кроз рад Атлас фондације у Црној Гори пуних 16 година стипендијама смо награђивали најбоље студенте црногорских факултета. Међу више од 220 стипендиста има министара, бивших и садашњих, водећих људи банкарског система, декана факултета, професора са докторским титулама и запажених стручњака у различитим областима.“

Извор: еkspres.net

IN4S

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest