Кога обмањује Мугошин ИЈЗ: Разлика између броја обољелих за ”домаћу употребу” и СЗО је невјероватних 812!

Дневни пресјек обољелих од Ковида 19 у Црној Гори за мјесец јул драстично се разликује између статистике СЗО и ИЈЗ и то у 812 случајева.

Бобан Мугоша, директор ИЗЈ

Дневни пресјек обољелих од Ковида 19 у Црној Гори за мјесец јул драстично се разликује између статистике СЗО и ИЈЗ и то у 812 случајева.

Подаци се не подударају ни код броја укупно обољелих, којих је према СЗО у петак у Црној Гори било 2 569, док је ИЈЗ саопштио да регистровано 1 979 заражених грађана Према униформисаним правилима и утврђеном протоколу, податке СЗО доставља Институт за јавно здравље Црне Горе, казала је „Дану“ Мина Брајовић.

Анализом података СЗО о епидемиолошкој ситуацији у Црној Гори и бројева које објављује на дневној основи Института за јавно здравље Црне Горе за период од 25. јуна закључно са 27. јулом испоставља се да се статистика не подудара за готово читавих мјесец дана, пише Дан.

Овај лист је извукао упоредне податке са званичних интернет адреса СЗО и ИЈЗ за више од мјесец дана, рачунајући и јучерашњи дан.

То значи да се грешка о којој је говорио јуче на прес конференцији, директор ИЈЗ Бобан Мугоша, није поткрала само за 24. јул када је разлика за тај дан између података СЗО и ИЈЗ износила чак 202 на дневном нивоу.

Подаци Института за јавно здравље (ИЈЗ) и Свјетске здравствене организације (СЗО) о броју обољелих од Ковида 19 у Црној Гори већ данима се не подударају. Разлика је драстична јер су подаци Института последњих дана знато мањи у односу на оне које саопштава СЗО.

Фото: ДАН
Фото: ДАН

Институт за јавно здравље Црне Горе саопштио је да је на дан 24. јула 2020. године број новообољених у нашој држави 96, док је укупан број инфицираних био 1.979 грађана и три смртна случаја. За разлику од података ИЈЗ, Свјетска здравствена организација објавила је да је у петак, 24. јула 2020. године, стање у Црној Гори било 308 новозаражених, а укупно 2 569 грађана и једна преминула особа. То значи да је ИЈЗ саопштио чак 212 новозаражених случајева мање у односу на СЗО, који је у петак регистровао дневну промјену од чак 238,43 одсто.

Евидентна разлика у броју података, која је само за петак била у цифри од 590 укупно инфицираних, лако се може утврдити увидом у званичне сајтове обје организације.

Разликују је и подаци о броју новообољелих на јучерашњи дан, па према ИЈЗ нових случајева било 95, док је према статистици СЗО 282.

Шеф Канцеларије Свјетске здравствене организације за Црну Гору Мина Брајовић у изјави за „Дан“ казала је да податке о епидемиолошкој ситуацији СЗО добија од Института за јавно здравље Црне Горе.

У начелу, Институт за јавно здравље доставља редовно предметне епидемиолошке податке Свјетској здравственој организацији, који се односе на број обољелих, умрлих, као и резултате тестирања. Подаци се достављају посредством раније успостављеног аранжмана Националног Фокал поинта за Међународни здравствени правилник (ИХР). Извјештавање Црне Горе и осталих земаља чланица према СЗО је униформисано и врши се сходно ратификованом Међународном здравственом правилнику и дефинисаним протоколима – казала је Брајовићева.

Свјетска здравствена организација на сајту наводи да треба бити опрезан приликом тумачења приказаних података уз напомену да се „разлике могу очекивати између информативних производа које објављује СЗО, национални органи за јавно здравство и други извори јер се користе други критеријуми за укључивање и различита времена приказивања података“.

За ситуацију у Црној Гори и ако се у обзир узме и временска разлика и период за обраду података, опет је велико неподударање. Разлика у подацима које објављује СЗО, и оне које као статистику саопштава ИЈЗ није уочљива само за петак већ за готово читав јул.

Огромна разлика тешко се може правдати и бројем опорављених особа јер је у петак, 24. јула, забиљежен опоравак 104 пацијента, дан раније била је ријеч о 21 особи, док је суботу забиљежен опоравак 42 инфицирана, а јуче 75.

Црна Гора је крај епидемије вируса корона, у којој су од почетка и првих пријављених случајева (17. марта) укупно биле 324 инфициране особе, прогласила 2. јуна пошто током претходних 28 дана није забиљежен ниједан нови случај. Ситуација је драстично почела да се мијења од 14. јуна, када је саопштено да је послије 40 дана, забиљежен нови случај Ковида, односно пацијента код кога је регистрован вирус. Од тада број новозаражених из дана у дан расте, а уведене су и бројне нове епидемиолошке мјере како би се на што ефикаснији начин зауставило даље ширење вируса.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest