Која је улога конзула у куповини респиратора?

МИНИСТАРСТВО ЗДРАВЉА ОД МИНИСТАРСТВА ВАЊСКИХ ПОСЛОВА ЗАТРАЖИЛО ПОМОЋ
Која је улога конзула у куповини респиратора?
У допису који је упућен ресору Ђорђа Радуловића, Министарство здравља тражи и да се утврди да ли је НКТ од те фирме наручило нове или половне респираторе, али и ко је и са ким уговори цијену од близу 20.000 еура по комаду


Неисправни респиратори у Клиничком центру Црне Горе, Фото: Влада Црне Горе

Министарство здравља затражило је од колега Министарства вањских послова да дипломатским каналима утврде све појединости о турској компанији „Денизлер“, али и да испита улогу Генералног конзулата у Истанбулу у трговини 31 респиратора током марта прошле године.

Министарка здравља Јелена Боровинић Бојовић и директорка Клиничког центра Црне Горе Лјиљана Радуловић недавно су саопштиле да од 31 купљеног респиратора у марту прошле године, који су коштали близу 600.000 еура, 23 нијесу у функцији, од чега 17 у КЦ.

Сумња се, како су тада саопштиле, и на то да апарати нијесу нови, већ да су коришћени прије доласка у Црну Гору, јер се ради о респираторима произведеним 2015. и 2016, а који приказују „логове ранијег коришћења“.

Међутим, бивши члан Националног координационог тијела (НКТ) и директор Клиничког центра (КЦ) Јевто Ераковић је, током недавне конференције за медије, казао да су спорни респиратори исправни, што је и утврђено након што су у јуну послати у Турску на провјеру.

Како су респиратори, како стоји и у документима НКТ, набављени уз “посредовање и залагање” конзула у Турској, Министарство здравља тражило је од Министарства вањских послова да прибави и одговор „да ли дипломатско особље преузима одговорност у случају да је посредовало у набавци старих и неупотребљивих респиратора“.

„Коју је улогу имао генерални конзул у Истанбулу Селим Лика у уговарању, набавци и куповини респиратора од турске фирме ‘Денизлер медикал’ у марту прошле године? Ко је власник фирме ‘Денизлер медикал’, наводно, из Истанбула? Да ли су вјеродостојне информације о адреси, броју телефона и мејлу ове турске фирме? Да ли је и на основу чега та фирма прошле године у марту и априлу наплатила близу 600.000 еура од црногорских компанија ‘Глосариј’ и ‘Урион’, а поводом куповине 31 респиратора за тадашње Национално координационо тијело? Да ли та компанија посједује уговор о овој набавци, као и гаранцију“, нека су од питања Министарства здравља, а за чије одговоре очекују помоћ колега из Министарства вањских послова.

У допису који је прошле седмице упућен ресору Ђорђа Радуловића, Министарство здравља још тражи и да се утврди да ли је НКТ од те фирме наручило нове или половне респираторе, али и ко је и са ким уговори цијену од близу 20.000 еура по комаду.

„Да ли је Генерални конзулат у Истанбулу у марту прошле године утврђивао софтверске и хардверске грешке на респираторима, од чије се куповине одустало због те процјене дипломатског особља? Да ли је уобичајено да се црногорско дипломатско особље бави утврђивањем хардверских и софтверских грешака на респираторима?“, упити су Министарства здравља. Уз питања су ресору вањских послова доставили и дио документације у вези са овом трговином.

Ераковић је прошле седмице рекао да се евентуални проблем са респираторима могао ријешити сервисом или поправком, ако је потребно, јер је можда у питању само потрошни материјал.

„Тврдим да се овај спин користи само да би се покушала скинути одговорност са актуелне здравствене власти због чињенице да смо друга земља у свијету по броју обољелих, а седма по броју умрлих”, истакао је Ераковић.

Бивши шеф Кризног медицинског штаба Ранко Лазовић казао је да су респиратори тестирани у КЦ, иако су претходно тестирани у Турској, која је била дистрибутер.

Казао је и да нема записника о теститрању у КЦ.

Лазовић је прецизирао је да су респиратори тестирани на вјештачким плућима и да су тест радили анестезиолог, анестетичар и шест инжењера, али да је послије одређеног времена „стигла информација да 12 респиратора показује неправилан лог, односно непоузданост“.

„Показују неисправан лог, исправни су били, али нису били поуздани“, прецизирао је Лазовић.

Представница „Глосарија“ Мирјана Мијушковић казала је прошле седмице да су апарати нови. Она је рекла да као добављач имају чекирану понуду, документ који дефинише садржај, начин плаћања и фактуру.

“На тај начин су задовољени сви услови уговарања посла и по међународним стандардима ту се сматра да је посао уговорен и закључен. Више од тога у условима који су тада владали нијесмо могли да урадимо и документација која је транспарентна налази се тренутно најмање на три адресе у КЦ, НКТ, и на располагању је у веледрогерији ‘Глосариј’. Ова опрема је била под гарантним роком – за ту врсту опреме стандардни гарантни рок је 12 мјесеци. О дужини тог рока упознат корисник КЦ писаним путем, а такође посједујемо и доказе да се ради о новим респираторима”, поручила је она.

Специјално државно тужилаштво утврђује да ли је током те куповине неко од тада надлежних починио било које кривично дјело, а тужиоци су затражили документацију о респираторима од Клиничког центра Црне Горе и Министарства здравља.

Вијести

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest