Комун@ посвећена Народном музеју Црне Горе

Празнични број часописа “Комун@”, који је овога пута у цјелости посвећен Народном музеју, изашао је из штампе и већ се налази на продајним мјестима широм Црне Горе. Овај број часописа на повећаном броју страна од уобичајених уредио је, заједно са редакцијом Комуне, руководећи тим Народног музеја Црне Горе.

У уводном тексту под насловом „Идентитет овјенчан гласом тишине“, директорица Народног музеја, др Анастазија Мирановић је истакла да је празнични број „Комуне“ с адекватним разлогом посвећен овој црногорској институцији културе.

  • Јер, што боље свједочи о вишевјековном постојању црногорске државе, њеним различитим именима, владарима, територијалним границама, свеукупном државотворном ходограму, комплексној и јединственој традицији и култури, славној прошлости коју су стварали још славнији поједници, у временима тешким, сиромашним, поносним и достојанственим? Све то и много тога још чувају врата Народног музеја, која вам на 48 страница Комуне, тек мало отварамо, у жељи да оне који знају подсјетимо, а нову публику заинтригирамо да обиђу „своју кућу“, идентитетско лице Црне Горе. На том лицу ми стварамо нову бору, али и нови осмјех. Склоне заборављању, Црногорце треба чешће подсјећати ко смо и што смо, зарад оног што желимо да будемо. У крајњем, и то ће једног дана бити „музејски материјал“, којим ће се у свом расту и развоју „хранити“ будуће генерације – написала је, између осталог, у уводном тексту др Анастазија Мирановић.

Посебно, тематско издање „Комуне“ и овога пута доноси велики број интересантних текстова. Представљене су све јединице Народног музеја: Историјски музеј, Музеј краља Николе, Нјегошев музеј Биљарда са Нјегошевом родном кућом и Маузелејем на Ловћену, Рељефна карта Црне Горе, Лапидаријум, Етнографски музеј са идентитетским експонатима, Умјетнички музеј који ове године слави 70 година постојања, као и прича о Археолошком музеју – најмлађој музејској јединици Народног музеја Црне Горе.

Поред тога, Комуна доноси причу о легату Вељка Влаховића, текстове о проглашењу Црне Горе краљевином, црногорским барјактарима, униформама дипломата конзула Књажевине – Краљевине Црне Горе, о обимном и ванредно вриједном фонду који се чува у Архивско-библиотечком одјељењу.

Ту су и текстови о изложбама „Јута и земља црних брда“ поводом 120 година од вјенчања црногорског престолонасљедника Данила са њемачком војвоткињом и принцезом Јутом од Мекленбург-Стрелиц, „Пламене зоре – 100 година КПЈ“, „Печати из фондова Дворског архива“, као и о ауторском умјетничком пројекту вајара Миливоја-Мишка Бабовића „И би слово“, посвећеном 500-годишњици штампарства Божидара Вуковића Подгоричанина.

Тридесет пети број „Комуне“ доноси текстове о конзерваторским радовима, ахеолошким истраживањима једног од најзначајнијих праисторијских локалитета на свијету – Црвене Стијене, некрополама стећака у Црној Гори које су на УНЕСЦО листи свјетске баштине, о активностима Конзерваторске службе и конзерваторским пројектима, о едукативној улози музеја и његовим програмима, о богатој издавачкој дјелатности, о савременим видовима презентације, о великом броју вриједних донација и поклона које је Музеј добио посљедње двије године, о разноврсној понуди аутентичних музејских сувенира и о ИЦОМ-у Црне Горе – међународној мрежи од преко 44 хиљаде чланова из 138 земаља свијета, чије је сједиште Националног комитета у Народном музеју.

Представљене су изложбе Народног музеја протекле двије године, као и маркантни експонати које чува ова национална установа културе.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest