Копривица: Ивица Станковић не може више да буде ни тужилац, а камоли ВДТ; Стекао је услов за старосну пензију

„Из јавно доступних података са сајта ВДТ, види се да је садашњи вд ВДТ господин Станковић рођен дана 25.5.1954 године. То значи да је господин Станковић дана 25.5.2020 године напунио 66 година живота и тиме стекао услов за остваривање права на старосну пензију“, истакао је посланик Демократа Момо Копривица

Момо Копривица

„Господин Станковић износећи ставове о престанску тужилачких функција, као ВДТ и уједно предсједник Тужилачког савјета, суштински као челни човјек заправо опструира рад тог тијела, а сви заједно флагрантно крше Устав и Закон и јасно злоупотребљавају свој службени положај, чак и са елементима организованости“, саопштио је посланик Демократа Момо Копривица.

Он сматра да је Законом о државном тужилаштву, у члану 103, прописано да државном тужиоцу престаје функција, између осталог, када испуни услове за старосну пензију, док је чланом 104 истог закона прописано да руководиоцу државног тужилаштва престаје функција руководиоца државног тужилаштва када му престане тужилачка функција.

„Услови за старосну пензију, дефинисани су Законом о пензијском и инвалидском осигурању, а то су, према том, иначе системском закону за област пензијског и инвалидског осигурања, искључиво два услова, а односе се на године живота (66 година) и године стажа осигурања (најмање 15 година). Тужилачка функција због испуњења услова за старосну пензију престаје по сили закона (екс леге) самим даном испуњења услова за старосну пензију. Последица члана 103 овог Закона је престанак тужилачке функције, а не одлазак у пензију, што се упорно жели замаглити, и та последица наступа самим моментом испуњења услова за старосну пензију, а да ли ће он поднијети захтјев према Фонду ПИО то је његова ствар, уосталом може никад да тај захтјев и не поднесе, али се са функције мора отићи“, јасан је Копривица.

Осим тога, наставља Копривица, није прописано да престаје функција тужиоца кад Фонд ПИО донесе рјешење на лични захтјев тужиоца, већ кад се испуне услови за старосну пензију, а услови су јасни, да јасније не може, прописани чланом 17 Закона о пензијском и инвалидском осигурању, тако да аргументи вд ВДТ-а падају у воду, као и покушај да се са питања престанка тужилачке функције побјегне на терен пензионисања.

„Из јавно доступних података са сајта ВДТ, види се да је садашњи вд ВДТ господин Станковић рођен дана 25.5.1954 године. То значи да је господин Станковић дана 25.5.2020 године напунио 66 година живота и тиме стекао услов за остваривање права на старосну пензију. Без обзира на његову вољу да ли ће искористити то своје праву у складу са Законом о ПИО, он је тиме испунио услов за престанак тужилачке функције, према члану 103 Закона о државном тужилаштву. Дакле, он више не може бити ни тужилац, а камоли вд ВДТ“, нагласио је Копривица.

Након ауторског текста водећег ауторитета у области правосудног права, на овим просторима, проф. Весне Ракић-Водинелић, подсјећа Копривица, и правним лаицима је јасна разлика између јавне функције и радног односа, као и то да су испуњени услови за престанак функција, те се након тога може само манипулисати ради очувања фотеља и привилегија. Наиме, она јасно наводи: „Судијска функција се не заснива уговором о раду, нити се окончава престанком тог уговора…Да се не ради о радном односу, извјесно је из начина избора судије, као и из разлога за престанак функције…Јавна функција судије и његова права по основу рада су одвојива и одвојена.“ Исто важи и за тужилачку функцију, те према томе овдје се не примјењују норме о престанку радног односа, већ норме о престанку јавне функције.

„Да бисмо били још пластичнији наслов члана 103 Закона о државном тужилаштву није „разлози за престанак радног односа државног тужиоца“, већ наслов, који одражава суштину, гласи: „разлози за престанак функције државног тужиоца“. Исто тако у члану 135 Устава није прописано да је радни однос тужиоца сталан, већ је прописано да је стална функција државног тужиоца. Позивањем на рјешење Уставног суда из 2003 године, господин Станковић постиже невиђен аутогол. Ово са разлога што се у образложењу те одлуке Уставног суда наводи: „вршење тих функција није зајемчено Уставом као слобода и право човјека и грађанина.“ Овим се јасно прави разлика између јавне функције и радног односа. Осим тога, у поменутој одлуци се наводи и: “констатацијом о престанку функције судије…функционеру који је навршио више од 65 година живота и који је испунио услове за старосну пензију, није повријеђено право на рад.“ Аутогол господина Станковића за убједљив пораз“, истакао је Копривица.

Осим наведеног, каже он, мора се нагласити да предметна норма Закона никако није „овлашћујућег карактера“, већ је императивног карактера, тако што је прописано државном тужиоцу ПРЕСТАЈЕ функција, а није прописано „може престати“ или слично. Из ове одредбе јасно произлази да је заповијест формулисана на наређујући и императиван начин.

„Очигледно је да неће да примијене императивне законске и уставне норме, управо људи који су на врху тужилачке и судске организације-од којих се очекује да буду управо ти који ће беспоговорно штитити и примјењивати закон, а све зарад личног интереса. Да су мотиви останка и борбе за ту функцију везани за идеал владавине права, до сада не бисмо имали то да извиђаји трају и по 6 година, као што је случај са палим државним гаранцијама, о којима је ДРИ изнијела јасне налазе, нити бисмо имали несавјесно и незаконито поступање тужилаца у предметима у којима је државном буџету нанијета вишемилионска одштета (Шарићи, Калићи, ратни злочини итд), које нико унутар тужилачке организације, па ни ВДТ, није преиспитао, а таквим примјерима се броја не зна. Нечињење Тужилачког савјета у вези престанка тужилачких функција, повлачи одговорност, и то не само професионалну, већ и правну, па самим тим намеће се потреба да се институционалним путем деблокира примјена Устава и Закона“, закључио је у саопштењу посланик Демократа у Скупштини Црне Горе Момо Копривица.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest