Кордић за Поглед: Постоји обавеза сваког од нас да чувамо уставну категорију која каже да се власт чува у складу са исказаном демократском вољом грађана на изборима

FOTO: POGLED

Посланица у Скупштини и потпредсједница Нове српске демократије Симонида Кордић политичарка је на чији је став и појаву тешко остати раводушан. Жена коју је задовољство и слушати и гледати, није задовољна положајем њежнијег пола у политици и друштву.

Фото: Поглед

Овај проблем, каже Кордић, проблем је у савременом друштву не само у Црној Гори већ и уређенијим државама, ипак тврди Кордић постоји пуно показатеља да се ситуација мијења на боље. Један од њих је и трибина „Жене у политици“ коју је у Беранама организовала коалиција „За будућност Берана“, чија учесница је била и посланица Кордић.
„Вечерашњој трибини присуствовао је велики број жена које су свјесне значаја женског ангажмана. То није нека пука феминистичка прича у којој су жене себе препознале, то је питање од великог значаја за функционисање човјечанства. Просто људско друштво се састоји од половине мушкараца и половине жена, у тренутку када се одрекнемо половине својих ресурса друштво је озбиљно дестабилизовано. Ту се ствара ланчана реакција која се не тиче само тога да ли жене учествују у политици, него да ли и у којој мјери оне учесвују у свим сферама живота. За једно добро и стабилно друштво веома је важно да друштво буде избалансирано, да оно има свој еквилибријум, да буде фер и да сви чланови друштва осјећају да имају једнаке шансе и једнаке могућности, односно да у истим условима могу исто да напредују. Чим имате дисбаланс, имате низ различитих проблема.

Политика је често у фокусу јер је то област у којој се доносе најважније одлуке у друштву, оне које имају најдалекосежније последице и последице тих одлука тичу се жена па је важно да оне учествују јер то има реперкусије у функционисању друштва. Ако би смо мјерили да ли је задовољавајуће учешће жена у политици морамо одредити шта нам је репер у односу на шта мјеримо. Квоте о учешћу жена у политици често наилазе на осуде код самих жена које не желе да имају повластице, сматрајући себе једнако важним и способним да могу да се изборе за своје мјесто сопственим квалитетима, но и те квоте са свим својим манама релативно ублажавају ту неравнотежу у стартној позицији, у којој се жене налазе у односу на своје мушке колеге. Ми у ДФ-у имамо много ангажованих жена, жена на високим функцијама, ипак сматрам да има још простора за учешће жена“, каже она.
На питање да ли је тешко ускладити обавезе које има свака жена и активно бављењем политиком, посланица Кордић је одговорила, да ништа у животу није лако и да ако би смо се опредјељивали по томе колико је нешто тешко у животу од многих добрих ствари би смо одустали.
„Што су вам циљеви у животу већи, то је борба већа то је пропорционално теже, али то не смије да нам буде опредјељујући фактор, јер зашто би човјек одустајао од неких значајних циљева, јер је то тешко, све је тешко, али се све може“, тврди посланица.
Осврнувши се на мањинску владу посланица Кордић је казала да тренутна ситуација умногоме подсјећа на кладионицу и да је крајњи резултат цијеле ситуације још увијек неизвјестан.
„У причу о мањинској влади ушло се веома амбициозно и самоувјерено од стране свих потенцијалних учесника те владе, од садашњег мандатара па све до других подржаваоца тог концепта. Тај концепт се у ходу непрестано мијењао.

Фото: Поглед

Ми смо чули првобитне информације да је то влада у којој ДПС неће учествовати, та њихова подршка је безрезервна, безусловна, ту ће се водити нека политика која нема везе са политиком ДПС-а. Покушали су да створе неку ружичасту слику, али се испоставило да ДПС итекако има неке услове, да они не замишљају да буду опозиција, па су дошле и конкретизације тих услова, па су се услови појавили и од других мањих партија опозиције, СДП-а, СД-а и ништа није једноставно како се чинило. Ми нисмо у неком нормалном, уобичајеном политичком тренутку, ми смо у тренутку велике друштвене и државне системске реорганизације или на почетку системске реорганизације. Ми смо били друштво које је на папиру било демократско, а у пракси је то била једна ауторитарна власт која није трајала само 30 година већ је производ једновјековне владавине једне партије која је створила свеобухватне системе у читавој држави, у свим аспектима, помињали смо судство, просвету, здравство, политичке институције, које год да наведете то је систем који тај модел комунистичке владавине формирао на овим просторима и свака врата на која закуцате су њихова врата.

Не мислим да је у том систему све катастрофално лоше, али дошли смо у фазу када је тај систем сам себе корумпирао, чак и оне вриједности на којим се систем базирао. Ми смо 30. августа имали једну преседентну ситуацију да се један такав окорели систем промијени на изборима. Иако смо ми били спремни за промјене, тај систем није био спреман да умре и да се преда без борбе. Разумијем фрустрације народа, који је очекивао тај тренутак правде и слободе који ће овладити Црном Гором, међутим, то је велика борба, то је тако велики циљ који се не може остварити у једној изборној побједи.

Ова изборна побједа 30. августа је показала да је тај систем оборив, да је побједа могућа. Е, тек сада се треба борити. Није тренутак да сједимо и хекламо, наша реална борба за истинско оздрављење друштва је на почетку“, категорична је Кордић.
За Владу Здравка Кривокапића, посланица Кордић каже да је то влада која је била осуђена на неуспјех, јер да је тај концепт могућ и да је добар негдје у свијету би био примијењен.
„Тај концепт Владе није уставан, влада која није производ избора је антидемократски и он је у свом темељу лош и погрешан. Ми живимо у једној држави која је конфузна, ми смо спремни да вјерујемо у лијепе и шарене слике колико год знали да је то немогуће. Једна таква кампања се дуго водила, њен циљ је био да се оцрни опозициона политика у Црној Гори и њен производ је био, гле чуда, велика подршка народа, посебно бирача некадашње опозиције једној влади која није политичка. Једној влади која нема конекцију са тим истим бирачима, под паролом склоните се политичари, ми имамо идеју. И онда се та боља идеја инсталирала на начин да су се ту скупили људи потпуно непровјерљивих политичких ставова, непровјерљиве политичке биографије и крајњи исход те владе је колаборација са ДПС-ом.

Фото: Поглед

Посао Владе је по уставу да води унутрашњу и спољну политику, а да би влада водила политику мора бити сачињена од политичара. Политичари у смислу да је њихово политичко опредјељење провјерљиво и провјерено на изборима, да би смо ми као гласачи знали куда ће ићи рецимо здравство ми на изборима провјеравамо шта је политички став неког кандидата за будућу позицију у влади и он одговара гласачима за оно што је обећао прије избора, у овом концепту немате идеју какве ће се то политике водити, нити имате било какву одговорност, онда имате један суманути систем који не зна куд удара, који се свађа између себе, који је између себе контрадикторан и који се на крају уруши, а притом је урадио јако мало на демонтирању оних аспеката режима који су дубоко ојадили ово друштво „, казала је Кордић.
Посланица Кордић каже да потпредсједник Скупштине Страхиња Булајић не крши Устав тиме што још увијек није заказана Сједница Скупштине.
„Почетак прољећног засиједања регулисан је пословником , а не Уставом а он се не бави датумима. Пролећно засиједање је заказано за март , када ће бити сједница пленума тиме се пословник не бави и пракса подржава чињеницу да нема ту неких датума одређених па да можемо говорити о кршењу Пословника. Друга ствар знате да се власт у Црној Гори формира на основу резултата политичке воље грађана исказане на изборима, политичка воља грађана није била да ДПС буде у власти то је јасно, оно што је такође била јасна интенција је и да са оваквом конструкцијом, каква год она била ДПС би био дио те власти. Према томе постоји обавеза сваког од нас да чувамо ту уставну категорију која каже да се власт чува у складу са исказаном демократском вољом грађана на изборима, а ово јесте покушај да се тај члан Устава погази и да се изигра то што је фуднаментална интенција сваког демократског система, а то је да власт изражава политичку вољу грађана и да функционишемо као репрезентативна демократија, у којој грађани бирају своје репрезенте у одређеним органима власти“, наглашава посланица.
Излаз из политичке ситуације у којој се Црна Гора налази је, по мишљењу посланице Кордић, „нормална влада“, не експертска, мањинска, него влада састављена од људи који су побиједили на изборима.
„Најбоље би било да уколико би се појавила макар трунчица, знак разума дијела те политичке већине која је кренула у неку потпуно сумануту авантуру да се формира нормална влада од онога што је и даље парламентарна већина, мада је то тренутно тешко могуће, друго рјешење су избори на којима би се показало да ли народ жели да и наредних 30 година влада ДПС“, додаје.
Кордић сматра да су избори у Беранама од изузетне важности иако је ријеч о локалним изборима, они имају значајне реперкусије на фукнкционисање власти на државном нивоу.
„Разлог за то је што је дошло до једне необичне ситуације да неке политичке партије, конкретно СНП која је била дио наше коалиције, једне веома јасно опредијељене коалиције у смислу њене бескомпромисне против модела власти ДПС-а сада крене другим путем и уђе у причу о формирању владе чији дио ће бити ДПС. То не може проћи без последица, не само на овим локалним изборима , већ и на начин функционисања на политичкој сцени. Избори у Беранама ће показати на који начин овакав хибридни концепт који се нуди неће имати подршку. Из ове ситуације ипак треба што прије тражити излаз, јер у свему овоме највише трпи народ“, додаје Кордић.


Посланица Кордић наглашава да је ДФ фронт задовољан кампањом коју у Беранама води коалиција „За будућност Берана“.
„Носилац листе коалиције „За будућност Берана“ Вуко Тодоровић је омиљен у народу, добар и частан човјек и у великој мјери отеловљење онога што јесте политика ДФ-а и оно што нс издваја и што чврсто везује наше гласаче за наше политике а то је неумитна доследност и јасан политички правац. Ви сте видјели да смо ту идеју засновану на идеји слободе, демократије и народне добробити водили у тешким околностима, водили је у режиму који је био изузетно ауторитаран , водили јена демонстрацијама, судовима, борили се против намјештених државних удара , против свих оруђа режима које је он врло галантно трошио против ДФ-а и није успио нити мало да поремети оно што су наша јасна политичка опредјељена. Чак и овој последњој години која није била нимало лака и када је било тешко чак и нашим гласачима рећи оно што нису жељели да чују и тада смо изабрали то да говоримо истину колико год она била непопуларна и чврсто заговарамо интересе већине грађана а то је живот у уреженом, слободном и у перспективи богатом друштву. како видимо у камањи грађани Берана то препознају и да ће то показати на изборима“, закључила је Кордић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest