Ковач: Неке одредбе Нацрта закона о Влади неспојиве са Уставом

У Нацрту закона о Влади постоје спорне одредбе које су неспојиве са Уставом, оцијенио је министар правде Марко Ковач

Он је, на сједници Владе, казао да има времена да се укаже на њих и да је једина добра ствар што се “кренуло с мртве тачке”. Ковач сматра да процес није био довољно инклузиван, јер ресор на чијем је челу није имао представника у радној групи.

“Ми бисмо сигурно рекли да такав нацрт не излази на Владу”, навео је Ковач.

Он је рекао да је ово радна верзија и да ће бити прилике да се на јавној расправи укаже на све спорне тачке.

„У тексту имамо више одредби које су неспојиве са Уставом. Прије свега, то се односи и на технички мандат владе који није уређен Уставом, а прво би морали да измијенимо Устав да би тако нешто предвидјели”, казао је Ковач.

Како је навео, постоје питања која су уређена Уставом и сигурно се не могу мијењати законом.

“Ту је још прегршт одредби које, према мом мишљењу, непотребно стоје. Не бавимо се суштином и конкретним ситуацијама, када имамо неке правне празнине и дилеме како ријешити неку ситуацију”, казао је Ковач.

Он је најавио да ће изузети мишљење по том предлогу закона.

Министар јавне управе Мараш Дукај навео је да ће се Нацрт наћи на јавној расправи.

“Ово је први, веома значај корак јер ће Црна Гора први пут добити закон о Влади чији је циљ да се уреде сва питања од значаја за функционисање Владе и државних органа”, казао је Дукај.

Министарка екологије, просторног планирања и урбанизма Ана Новаковић Ђуровић казала је да је сагласна са Ковачом да је најбоље што се кренуло с мртве тачке, и да закон има много мањкавости које треба исправити.

Потпредсједница Владе Јована Маровић рекла је да август треба оставити за сугестије министарстава, а да се касније може више причати о закону и његовим евентуалним проблемима.

“Видим да нема Министарства европских послова, а сигурно да ће нам овај ресор бити потребан и након уласка у Европску унију (ЕУ). Мислим да би морали да имамо обавезне ресоре и оне који могу да буду”, казала је Маровић.

Министар људских и мањинских права Фатмир Ђека рекао је да неће гласати за такав предлог и додао да Нацрт треба вратити на дораду.

“Закон нам треба, али изражавам забринутост. Мање је битно то што је предвиђено 14 министарстава, имали смо похвале што је дошло до одвајања ресора правде и људских права, јер дајемо на важности људским правима”, казао је Ђека.

Према његовим ријечима, што се Црна Гора више приближава ЕУ, то све више до изражаја долазе људска права.

Ђека је рекао да се не може “закуцати” број министарстава, већ регулисати на неки други начин.

Он је казао да ће гласати против Нацрта закона.

Министар без портфеља Андријан Вуксановић сматра да ће закон о Влади систематски уредити многе ствари и смањити политички маневар „који сви воле да имају“.

“Управо то говори о политичкој зрелости. Сагласан сам да министарство за људска права мора да има свој ресор, али у питању је само нацрт и вјерујем да ћемо доћи до рјешења да имамо Закон о Влади. Све ово ће морати да прође Скупштину и вјероватно ће и тамо бити додатно унапријеђено”, рекао је Вуксановић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest