Ковачевић: Када се вода замути – иде се ка извору, а извор је 30. август

Мислим да се назире свјетло на крају тунела и да преговори између партија побједника на изборима буде наду да може бити боље и да се воља исказана на изборима 30. августа може испоштовати и да је ситуација ипак боља него прије мјесец дана. Прије двије године је ситуација била добра, јер смо били у еуфорији због промјене власти. Нико није могао замислити да ће ствари тећи овако како су текле. Када се вода замути као што се замутила између већине, онда се иде ка извору, а извор је 30. август 2020. године, казао је у разговору за Дан предсједник општине Никшић Марко Ковачевић.

Он је истакао да Демократски фронт није желио да Влада падне због потписивања Темељног уговора са Српском православном црквом (СПЦ).

„То је важно питање, зато што су то тражили грађани који су гласали за промјену на изборима, који су излазили на литије, али је питање уговора било важно питање и по сами опстанак државе. Једина апсолутна већина у Црној Гори су вјерници СПЦ, а по свему осталом су већине релативне. Веома је битно сређивање односа између СПЦ и државе“, казао је.

Према његовом мишљењу, људи који нису били запослени у претходном периоду били су против режима.

„Ако се неко запослио, не можемо рећи да је то партијско запошљавање. Што се тиче Општине Никшић, може се запослити и без партијске књижице. Оно што је важно јесте да није било партијских отпуштања, да би неки други људи заузели та мјеста. Наравно, било је промјена „по дубини“ које су неопходне у сваком систему када неко преузме власт. Видимо да је било нових радних мјеста која су се отворила за људе који нису могли да раде“, рекао је Ковачевић.

Ковачевић објашњава да је Електропривреда формирала нову кћерку фирму, Солар градњу, која се бави новим пројектом 500 плус и 3000 плус, па су били потребни нови радници. Истакао је да Никшићани емотивно доживљавају Жељезару, јер је то један од симбола њиховог града и цијеле Црне Горе.

„С друге стране, имамо конкретну страну – 229 радника, који би у случају гашења Жељезаре остали без посла. Активно смо учествовали у преговорима, више као посредник, јер као локална самоуправа немамо специјалних ингеренција да учествујемо у рјешавању тог проблема. Након што је један од потенцијалних купаца одустао од куповине, дао сам предлог да ЕПЦГ откупи имовину Жељезаре и раднике остави на послу. То се заједно развило у дијалог са самом Владом. Ових дана доћи ће до финализације и мислим да ће почетком наредног мјесеца ЕПЦГ постати власник имовине Жељезаре“, казао је Ковачевић.

Истиче да најбољи показатељ да се нешто ради у граду под Требјесом јесте то што је од јуна прошле године отворено скоро 3.000 радних мјеста.

Вијест да је асфалт стигао до Капетановог језера покренула је полемику на друштвеним мрежама. Грађански и еколошки активисти незадовољни су што је Општина Никшић асфалтирала саму обалу Капетановог језера и на тај начин је, како тврде, трајно и неповратно девастирала.

„У питању је адаптација постојећег пута, замјена шљунка асфалтом. Ми смо видјели да такви примјери постоје и у бројним европским земљама када су слична језера у питању, а природно су богатство и тих земаља, на примјер на Алпима. Суштински, те примједбе нису биле на мјесту, али је добро што се отворила полемика у јавности, јер последњих дана биљежимо рекордне посјете према Капетановом језеру. Видимо да локална управа у Колашину жели да нешто побољша када је у питању путна инфраструктура са њихове стране. Мјештани имају корист од овога, а сада је и Капетаново језеро доступно за више људи, а до сада је било доступно само за оне који возе џипове. Разумијем забринутост и потребу да се реагује, али мислим да смо урадили добру ствар за људе који тамо живе“, истакао је Ковачевић.

Приближава се 19. септембар, Дан ослобођења Никшића.

„Тај датум прослављамо у много бољој атмосфери него претходне године. Много се одговорније односимо према буџету наших суграђана, тако да имамо доста разлога за задовољство“, рекао је Ковачевић.

Подизањем свијести против говора мржње

Ковачевићу су у више наврата пријетили на друштвеним мрежама и вријеђали га. Он је због тога покренуо судске процесе.

„Оно што можемо ми да урадимо да искоријенимо говор мржње јесте да га не користимо. Када се користе увреде на друштвеним мрежама, често се заборавља да су са друге стране екрана људска бића која имају осјећања. Примјећујем и појачано дјеловање екстремистичких група које не бирају средства у борби са политичким противницима. Подизање свијести може допринијети да се говор мржње искоријени. Колико год да ти неко каже нешто лоше, можда он то не мисли толико лоше. Такође, и када ти каже нешто добро, не мисли ни то“, казао је Ковачевић.

На питање о програму за унапређење медијске писмености, као вида борбе против ширења лажних вијести, истиче да је направљена нова поставка у локалном емитеру РТВ Никшић.

„Нисмо имали конкретне пројекте када је медијска писменост у питању, већ смо жељели да побољшамо рад телевизије и да се грађани едукују кроз њен рад“, рекао је Ковачевић.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest