Кривичну пријаву против организоване криминалне групе из ДИК-а потписао 41 посланик

Сви посланици нове парламентарне већине, њих 41, поднијели су данас кривичну пријаву Специјалном државном тужилаштву (СДТ) против чланова Државне изборне комисије (ДИК) који су одбили да верификују мандат посланице Грађанског покрета УРА Суаде Зороњић, против предсједника ДИК-а Алексе Ивановић, као и НН лица као организатора криминалне организације

Алекса Ивановић, предсједник ДИК Црне Горе

Сви посланици нове парламентарне већине, њих 41, поднијели су данас кривичну пријаву Специјалном државном тужилаштву (СДТ) против чланова Државне изборне комисије (ДИК) који су одбили да верификују мандат посланице Грађанског покрета УРА Суаде Зороњић, против предсједника ДИК-а Алексе Ивановић, као и НН лица као организатора криминалне организације, због постојања основа сумње да су извршили кривична дјела стварање криминалне организације и злоупотребу службеног положаја, као и друга кривична дјела.

У пријави се наводи да је Скупштина Црне Горе обавијестила ДИК да је на четвртој сједници Другог редовног (јесењег) засиједања, 28. децембра, констатовала престанак мандата посланику Филипу Аџићу са изборне листе коалиције Црно на бијело, чиме му је престала посланичка функција, због чега је потребно спровести поступак за попуну упражњеног посланичког мјеста, у складу са чланом 104 Закона о избору одборника и посланика. Уз предметни захтјев Државној изборној комисији достављена је сва неопходна прописана документација.

Одредбом члана 104 Закона о избору одборника и посланика прописано је да, ако одборнику, односно посланику који је изабран са коалиционе изборне листе престане мандат из разлога утврђених у члану 101 тог закона, за одборника, односно посланика изабраће се онај кандидат према редосљеду са конституента листе којој он припада. Надлежност Државне изборне комисије, прописана чланом 32 Закона о избору одборника и посланика, односи се искључиво на подношење извјештаја Скупштини Црне Горе о попуни упражњеног посланичког мјеста.

Како се наводи у кривичној пријави, у питању је само акт верификације – извјештај, којим се констатује као неспорна чињеница да упражњени посланички мандат припада наредном кандидату према редосљеду са конституента листе којој припада – у конкретном случају, Суади Зороњић. ,,Државна изборна комисија је у обавези да констатује наведену чињеницу и достави Извјештај Скупштини Црне Горе о попуни упражњеног посланичког мјеста, тако да иста нема апосолутно никакву надлежност да процјењује да ли је такав захтјев основан или не”, пише у пријави.

Посланици нове парламентарне већине у кривичној пријави наводе да су чланови ДИК-а, умјесто да констатују чињенично стање и Скупштину о томе обавјесте, како би функционисала у пуном капацитету у складу са неспорном изборном вољом грађана и грађанки Црне Горе, постали чланови криминалне организације која за циљ има вршење кривичних дјела за која се по закону може изрећи казна затвора од четири године или тежа казна. ,,Предсједник ДИК-а Алекса Ивановић обавијестио је предсједника Скупштине Црне Горе Алексу Бечића да ДИК ,,није у могућности да достави извјештај о попуни посланичког мандата из разлога што предлог није добио потребну већину чланова Државне изборне комисије“. На тај начин, супротно обавези утврђеној Законом о избору одборника и посланика, предсједник и чланови Државне изборне комисије спровели су организовано кршење законских и уставних норми, преузимањем права грађана и грађанки Црне Горе да конституишу састав Скупштине Црне Горе, што представља очигледну злоупотребу службеног положаја”, наводи се у пријави.

Чланови ДИК-а су тако, како се још констатује у пријави, уз одобравање Ивановића који их није упозорио на незаконито дјеловање, већ је сам био „уздржан“ по сазнању потписника ове пријаве, преузели овлашћења других државних органа тј. судова. ,,Индикативна је чињеница да су наведени чланови представници политичких партија ДИК-а, те да је очигледно да су своје дјеловање подредили интересима партије која их је предложила. Таквом њиховом поступку претходила је политичка одлука њихових партија да напусте пленарну салу Скупштине и да даљи ток бојкотују, док је носилац изборне листе ДПС-а и посланик Душко Марковић јавно објавио, обраћајући се присутним грађанима испред Скупштине, да тога дана гласања о предметном закону неће бити, чиме је јасно потврдио да се радило о добро уиграном и припремљеном сценарију према којем су чланови ДИК-а требали да изврше такав план, што су и пристали да ураде”, прецизира се у пријави.

Таквим противправним искоришћавањем свог службеног положаја и невршењем своје службене дужности, како се још наводи, предсједник и чланови Државне изборне комисије, покушали су да одређеној политичкој групацији прибаве и обезбједе знатну политичку корист и нанесу штету законодавном дому Црне Горе. ,,Притом, безобзирно су пристали на посљедице несагледивих размјера које је овакво незаконито и противуставно дјеловање могло произвести код грађана”.

У кривичној пријави још пише да, због чињенице да би блокада рада Скупштине користила интересима искључиво једне политичке групације, из таквог незаконитог поступања пријављених произилазе основи сумње да је управо НН лице организовало криминалну организацију, чији су припадници постали предсједник и чланови Државне изборне комисије, ради стицања незаконите моћи. ,,У њој је сваки члан имао унапријед одређен задатак или улогу, при чему је дјеловање криминалне организације планирано на дуже вријеме, уз постојање и примјену одређених правила унутрашње контроле и дисциплине чланова. Због свега наведеног, захтијевамо да што хитније предузмете све радње из оквира Ваше надлежности, како би се испитали наводи кривичне пријаве и зауставило даље незаконито дјеловање које представља незапамћен атак на основне принципе демократије и уставног уређења Црне Горе”, закључује се у пријави СДТ-у.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest