Кривокапић: Већина министарстава ће имати одјељење за борбу против криминала


Већина министарстава у Влади Црне Горе имаће посебно одјељење за борбу против организованог криминала и корупције, најавио је премијер Здравко Кривокапић, наводећи да власт све чини како би пронашла најбољи начин за борбу против тих појава.

Кривокапић је у интервјуу агенцији МИНА казао да је Црна Гора мала држава, гдје свако свакога зна и да у таквој ситуацију треба пронаћи најбољи модел за борбу против организованог криминала и корупције.

“Надам се да ће експертизе помоћи да нађемо најбољи модел за ту борбу, мени је најближе рјешење Ускока у Хрватској. Највећи број министарства имаће посебно одјељење за борбу против организованог криминала и корупције“, казао је Кривокапић.

Он сматра да се, ако се жели да Црна Гора буде уређена држава, мора објавити борба против организованог криминала и корупције која није нимало једноставна.

Кривокапић је објаснио да Влада формирањем посебних одјељења у министарствима жели да дође до важних докумената који ће касније бити упућени Националном савјету за борбу против корупције.

Он је казао да је ВД стање које влада у правосуђу, најгори статус јер је неизвјестан и да тога нема ни у једној земљи свијета.

Кривокапић је навео да је Устав зацементирао начин промјене и у судству и тужилаштву и до сада није било могуће остварити већину за промјене.

“То сада највише одговара опозицији, али партије не би требало да имају утицај на правосуђе. Надам се да ће и Уставни суд да покрене и искаже већу агилност“, навео је Кривокапић.

Он је рекао да је потписао захтјев Уставном суду у коме се тражи информација о статусу за преиспитивања Закона о енергетици коју је још 2009. године поднио Василије Миличковић.

“Уставни суд о том још није одлучивао, каква је то порука грађанима. Да ли то значи да ће Уставни суд по захтјеву ДПС донијети рјешење одмах? Ако то уради одмах то значи да постоји могућност да је неко утицао на Уставни суд да се то брзо ријеши“, казао је Кривокапић.

На питање како коментарише начин како је Скупштина усвојила измјена Закона о слободи вјероисповијести и колико се садашања власт у томе разликује од претходне, Кривокапић је одговорио да нијесу имали другог избора.

Он је подсјетио да је засједање почело послије десет увече и да је Скупштина успјела да заврши у приближно истом временском периоду као прошле године, када је усвојен Закон о слободи вјероисповијести.

“То не видим као проблем. Чак су се поклопиле и неке временске карактеристике које потврђују, да ако се тада десило нешто што представља основ за наше сукобљавање то сада може бити предуслов помирења“, рекао је Кривокапић.

Он је оцијенио да се, када се говори о Закону о слободи вјероисповијести, не ради о идентитетском питању.

“Овдје се ради о заштити имовине, а имовинска права се рјешавају другим законом. И тај закон је споран искључиво и само због проблема имовине“, оцијенио је он.

Кривокапић је додао да они који сматрају да им је имовина узета или преотета то треба да докажу у законској процедури.

Говорећи о дешавањима у Скупштини 29. децембра прошле године, Кривокапић је казао да Државна изборна комисија (ДИК) покушала да опструира рад Парламента.

“Радило се о још једном покушају политичке корупције која је требало да поништи изборну вољу грађана. Између Државне изборне комисије (ДИК) и Демократске партије социјалиста (ДПС) је знак једнакости“, рекао је Кривокапић.

Он сматра да је ДИК требало да одради само технички дио посла, али да је покушана опструкција читавог система.

Кривокапић је навео да је то је разлог зашто је Скупштина бранила Устав и „природну техничку замјену успоставила као мјеру дјеловања 41 посланика“.

Он је рекао да предсједник Мило Ђукановић треба да потпише опозив амбасадора и измјена Закона о слободи вјероисповијести.

“Од те реакције видјећемо да ли је Ђукановић остао при ставу да неће бити сметња функциниосању нове власти, а што је рекао мени Алекси Бечићу и Дритану Абазовићу, или се ипак предомислио јер је предомишљање карактеристика понашања ДПС-а“, навео је Кривокапић.

Говорећи о протестима испред Скупштине против усвајања измјена Закона о слободи вјероисповијести, Кривокапић је казао да је тај скуп одржан упркос забрани окупљања због пандемије коронавируса.

“Неко је допремио бину, ангажовао говорнике. То треба да се преиспита и да организатор који није све урадио у процедури буде препозанат и да у одговарајућој процедури процесуиран“, сматра Кривокапић.

Он је додао да иза организација протеста стоји јача организација.

Упитан када се може очекивати да се у скупштинској процедури нађу предлози измјена изборних закона, Кривокапић је подсјетио да је тај посао припао парламенту која је формирала Радну групу.

Кривокапић је казао да је што се тиче бирачког списла Влада формирала Комисију која преиспитује све од процедуре до бирачког списка.

“Ту постоји један проблем јер се ради о повјерљивим информацијама. Да би заштитили приватност ми ћемо доћи до најбољег рјешења ко и како може да приступи тим информација уз ограничење да то остаје мјера његовог личног дјеловања“, казао је Кривокапић.

Он је навео да разумије да је бирачки списак био коришћен од свих партија како би правили политику преиспитивања сигурног гласа.„Црна Гора треба да иде путем слободног а не сигурног гласа“, казао је Кривокапић.

Према његовим ријечима, свима је јасно да је у Црној Гори вођена политика бетонирања правосудних институција.

“Створен је систем да сте ви били нешто обавезни ако сте нешто добили мимо важећих правила. Ако је то тако да ли можемо говорити о независном и непристрасном судству и тужилаштву“, оцијенио је Кривокапић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest