Лекић: Који су то црногорски државни орган одлучили да не дозволи прелет Лаврова?

Већина земаља Европске уније се залажe за дипломатско рјешавање ратног сукоба у Украјини, подсјетио је лидер Демос-а

Предсједник ДЕМОС-а и предсједник Одбора за међународне односе и исељенике Миодраг Лекић позвао је на транспарентност одлука црногорских државних органа поводом рата у Украјини, пошто су, како наводи, црногорске власти начелима демократије дужне да јавности саопштавају своје одлуке поводом рата у Украјни.

„Пошто још нема саопштења о најновијем случају, поставља се питање да ли је и на којој сједници неки црногорски државни орган одлучио да не дозволи прелет на нашој територији министру иностраних послова Русије. Подсјећамо да се већина земаља Европске уније залажу и за дипломатско рјешавање ратног сукоба у Украјини, да оне учествују у контактима у којима су прелети авиона техничка претпоствака“, поручио је Лекић у саопштењу на званичној Фејсбук страници.

Он додаје да Турска, која има исти статус кандидата за чланство у ЕУ као и Црна Гора, врло активно учествује у дипломатским медијацијама дозвољавајући не само прелете већ и слијетање руских дипломата на својој територији .

Такође је, како каже, потребно објаснити када је усвојена одлука и с којим образложењем да Црна Гора усмјерава војну помоћ украјинској страни, „како је то изјавио министар одбране владе Црне Горе.“

„Поставља се и питање да ли црногорске власти аутономно доносе одлуке, евентуално консултујући Европску унију и НАТО и то у којем модалитету, или можда добија импуте од трећих субјеката. Могућа чињеница да већина грађана, којима узгред припадам, осуђује инвазију и агресију Русије на Украјину без поштовања норми међународног права и одлуке Савјета безбједности ОНУ, као уосталом све друге такве агресије – не значи да грађани Црне Горе не треба да буду упознати са одлукама своје државе, имајући у виду и све њихове последице“, поручио је Лекић.

Још један разлог који Лекић додаје за неопходну транспарентност у вези са овако деликатном темом се односи на, како наводи, „врло присутну тенденцију у јавном животу да креатори и носиоци власти у времену утемљења хибридног друштва и ендемске корупције предњаче у антируској пропаганди.“

„Све у могућем очекивању да ће се већом количином русофобије у јавном простору, а не остваривањем задатих друштвених реформи, Црна Гора брже постати чланица ЕУ. Kао и очекивањем да ће актери ендемске корупције бити поштеђени у правно – политичким распетима на унутрашњем и међународном плану тиме што ће бити најбучнији у антируској кампањи, што су иначе радили с истим циљем и у периоду прије рата у Украјни“, поручио је Лекић.

Он је закључио да му је у случају избјегавања јасних одговора о свим наведеним детаљима дужност да врло брзо закаже јавно контролно саслушање на Одбору за међународне односе и исељенике најодговорнијих државних функционера директно надлежних у наведеној области.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest