ЛЕКОВИТИ МЕД

ЛЕКОВИТИ МЕД

Пише: Лејла Кубуровић Кастрат дипл. фарм. спец.

Мед је један од најсавршенијих производа природе. Сви досадашњи покушаји индустријске производње меда, упркос најсавременијој технологији и улагању огромних средстава, дали су поражавајуће резултате. Тајну производње правог, природног, пчелињег меда пчеле носе у свом телу и органима за варење који тај производ претварају у храну и лек. Зрео мед не садржи више од 15% воде, а пчеле га у саћу покривају воштаним поклопцима и тако чувају од упијања влаге и кварења.
У меду се налазе минерали, аминокиселине, органске киселине, пигменти, деривати хлорофила, инулин и елементи комплекса витамина Б. Лековитост меда зависи од његовог квалитета и од врсте биљке од које је добијен. Боја меда одређена је садржајем гвожђа, бакра и мангана као и садржајем пигмената каротеноида, флавоноида, хлорофила и других састојака из биљака. Тамни мед , нарочито од жалфије, садржи веће количине антиоксиданса од осталих врста.
Мед поседује јединствену структуру, а користан је због својих антимикробних и антиоксидативних својстава па се сматра природним антибиотиком. У народној медицини познато је да мед јача имунитет, помаже код ублажавања симптома грипа и прехладе и код симптома сезонских алергија. Мед је и пробиотик јер нормализује присталтику црева, отклања затвор и лечи хемороиде. То је лако сварљива намирница која тренутно враћа изгубљену енергију, а дуготрајном применом осигурава физичку издржљивост и психичку стабилност. Употреба меда се препоручује код нервозе и несанице.
Фитонутријенти, који с налазе у меду и прополису показали су својства спречавања развоја рака. Низом истраживања доказано је да је мед најздравији заслађивач за оболеле од дијабетеса типа 2 и оне са високим холестеролом.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest