Лидери албанских партија у ЦГ бране ратне злочинце: Вође ОВК на челу са Тачијем нијесу злочинци, већ жртве и борци за слободу

„То су измишљене оптужнице. Од срца им желим све најбоље и да што прије изађу из те суднице у Хагу, јер мислим да крајње неправедно сједе на тим оптуженичким столицама“, истакао је Зенка

Фото: ИН4С

Потврђивање оптужнице против вођа злочиначке Ослободилачке војске Косова* (ОВК) Хашима Тачија, Кадри Весељија, Јакупа Краснићија и Реџепа Селимија, у којој се у шест тачака терете за злочине против човјечности, а у четири за ратне злочине, лидерима албанских партија у Црној Гори представља почетак процеса који ће резултирати ослобађањем свих оптужених.

„Таква одлука је класичан примјер изједначавања жртве са злочинцем“, став је министра за мањине и предсједника Демократске унија Албанаца у Црној Гори Мехмеда Зенку, пише портал Улцињ.

Он за Портал Улцињ истиче да злочинце треба тражити на другим мјестима, а не ту гдје их најмање има.

„То су измишљене оптужнице. Од срца им желим све најбоље и да што прије изађу из те суднице у Хагу, јер мислим да крајње неправедно сједе на тим оптуженичким столицама“, истакао је Зенка.

Према његовим ријечима, Хашим Тачи, Кадри Весељиј, Јакуп Краснићиј и Реџеп Селимијас су „борци за слободу, а не ратни злочинци“.

„Оно што ја желим и очекујем је, да изађу што прије и освјетлају образ албанском народу“, поручио је Зенка.

Лидер Демократске партије Фатмир Ђека истиче да су „ратни команданти“ добровољним одласком у Хаг показали одговорност, како према том међународном суду, тако и према својој земљи.

„И као што су се легитимно и храбро борили за слободу Косова, сада треба да аргументовано и мудро докажу властиту невиност пред лицем цијелог свијета, односно да се изборе за своју слободу“, казао је Ђека.

Према његовим ријечима, све док се евентуално не докаже њихова кривица у овом поступку, они ће за нас, истиче Ђека, „представљати легитимне предводнике у рату за слободу напаћеног народа против солдатеске Београда, који је на Косову починио ужасне злочине“.

„А трагови тих непочинстава и ових дана излазе на видјело по цијелој Србији, док српска власт о томе не смије да прозбори ни једну једину ријеч осуде или макар сажаљења“, поручио је Ђека.

Лидер Демократског савеза у Црној Гори Саубих Мехмети каже да овај процес треба сагледати из два правца.

„Као прво, ако су оптужени изведени испред правде као вође ОВК, и тиме се идентификује ОВК као организована криминална организација, како покушава српска политика представити широј јавности, знајући да је читава оптужница подигнута на основу материјала који је доставио српски тужилац, онда је јасно да се ради о политичком процесу“, истакао је Мехмети, додавши да чињенице говоре потпуно другачије.

ОВК* је, како наводи, формирана из редова цивилног незаштићеног становништва Косова*.

„Тадашња војска Србије, парамилитарне јединице српске полиције и организоване криминалне спрске организација, које су дјеловале на територији Косова проузроковале су тада највећи прогон незаштићеног цивилног становништва у 20.вијеку. Око миллион Албанаца прогнано је са својих огњишта, неколико хиљада Албанаца је убијено И нестало, на хиљада је силованих албанских жена“, казао је Мехмети, истакавши да све то јасно указује да је над становништвом Косова* почињен злочин.

Тачи почасни грађанин Улциња

Хашим Тачи је од 2015. године почасни грађанин Улциња. Ту титулу додијелио му је тадашњи предсједник општине Улцињ Фатмир Ђека, на свечаној сједници поводом Дана општине. За почасног грађанина Улциња тада је проглашен и Еди Рама, који је у том тренутку 2015. године био премијер Албаније, док је Тачи тада покривао функцију вицепремијера Косова* и министра вањских послова.

У образложењу одлуке о проглашењу Тачија и Раме почасним грађанима, Ђека је тада навео да су албански премијер и косовки* министар допринели свестраним односима Црне Горе и њихових држава, регионалној сарадњи и побољшању позиције Албанаца у Црној Гори.

Тачи и Рама су тада казали да им је част што су почасни грађани Улцињ.

„Хвала што сте нам били пријатељ кад нам је највише требало, 1998. и 1999. године, када је стотине хиљада избјеглица дошло овдје“, рекао је Тачи.

Рама је тада рекао да Албанци у новим приликама на Балкану морају бити добар примјер другима, те да прошлост треба да буде поука за све.

ИН4С

One thought on “Лидери албанских партија у ЦГ бране ратне злочинце: Вође ОВК на челу са Тачијем нијесу злочинци, већ жртве и борци за слободу

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest