Лука Котор добија нову управу

ВАНРЕДНА СКУПШТИНА АКЦИОНАРА ЗАКАЗАНА ЗА 7. АПРИЛ
Лука Котор добија нову управу
На дневном реду ванредне Скупштине акционара разрјешење актуелног и именовање новог одбора директора


Корона криза довела фирму у тешку ситуацију: Лука Котор, Фото: Синиша Луковић

Ванредна Скупштина акционара Луке Котор, чији је већински власник Општина Котор, заказана је за 7. април, а на дневном реду је разрјешење актуелног и именовање новог одбора директора. “Вијести” имају увид у материјале за предстојећу сједницу.

На тај начин актуелна которска локална власт коју чини коалиција Демократе, За будућност Котора и УРА, смијениће одбор директора у коме су представници ДПС-а, партије која је своје краткотрајно управљање општином од јула 2019. до избора краја августа прошле године искористила да преко својих представника у органима управљења Луком Котор, преузме контролу над овим до корона кризе изузетно профитабилним предузећем.

Актуелна которска власт на челу са предсједником Општине Владимиром Јокићем (Демократе) сада се припрема да врати управљање над Луком Котор, па су представници већинског власника компаније (Општина има 57 одсто акција), за нови Одбора директора одредили економисткињу Лјиљану Поповић Мошков (УРА) која ће бити предсједница Одбора, те капетане друге пловидбе Бранка Ковачевића (ЗБК) и Мана Реброњу (Демократе).

По једног свог представника за Одбор директора тек треба да предложе Фонд ПИО (17,5 одсто капитала), највећи акционар компаније након Општине и мањински акционари гдје, осим оних скривених иза кастоди рачуна, највећи број акција појединично посједује бивши лидер СДП Ранко Кривокапић.

На сједници треба да се усвоји нови Статут компаније који се усаглашава са актуелним Законом о привредним друштвима.

У актуелном Одбору су предсједница Татјана Становчић (предсједница ОО ДПС-а Котора), Лјубо Радовић (ДПС) као представници Општине Котор, Станислава Суботић (ДПС) испред Фонда ПИО и Радомир Рудановић у име мањинксих акционара.

Дивиденда
Лука Котор која је до лани, када је пандемија коронавируса похарала свјетску крузинг индуструју, била међу најуспјешинијим и најпрофитабилнијим фирмама у Боки, сада је у врло тешкој ситуацији јер је њена основна дјелатност – пружање лучких услуга путничким бродовима на кружним туристичким крстрењима, блокирана већ дуже од годину дана.

Ова фирма прошле године скоро није остварила никакву зараду, јер је од 560 планираних и очекиваних, прије „затварање“ Црне Горе за крузере, успјела да прими само девет малих крузера, а бродови се на риву подно Старог града нису вратили ни до данас.

Упркос томе и чињеници да су знали да ће криза са крузингом потрајати, представници бивше которске ДПС градске управе нису марили да сачувају расположиви новац на рачунима фирме, па је у јулу прошле године Скупштина акционара гласовима већине представника прусутних акционара, међу којима бившег предсједника Општине Жељка Апрцовића (ДПС) и Кривокапића, донијела одлуку о расподјели добити из 2019. године у износу од 1,04 милиона еура. По тој одлуци је 60 одсто остварене добити исплаћено као дивиденда акционарима компаније која је већ тада била у проблемима.

„Апрцовић и Кривокапич тада су гласали за расподјелу добити и исплату дивиденде иако су знали у каквом тешком положају се Лука Котор налази и како је неизвјесна њена даља тржишна перспектива. Именовањем новог одбора директора и менаџмента доћи ћемо у позицију да добијемо реално финансијско стање у компанији и да у складу са тиме, повлачимо потезе за њену стабилизацију, јер више од годину није приходовала буквално ништа“, казао је „Вијестима“ Јокић.

Он је указао и да му је „мало нелогично“ да се измјене Статута које је припремио одлазећи ДПС-у блиски менаџмент, усвајају пред сам истек законског рока да се он ускади са измијењеним Законом о привредним друштвима, иако је времена за то било напретек од љета прошле године.

Стога ће, како је нагласио, представници већинског власника Општине предузети све да се кроз нови Статут, нови Колективни уговор и систематизацију у Луци Котор које је приремио одлазећи менаџмент, не „провуку“ било какве нове, могуће штетне посљедице за компанију.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest