Мадона још у фиокама тужилаштва

КОНЦЕРТ ПОП КРАЉИЦЕ ШЛАГ НА ТОРТИ МИЛИОНСКИХ АФЕРА БУДВАНСКЕ ООРГАНИЗОВАНЕ КРИМИНАЛНЕ ГРУПЕ
Мадона још у фиокама тужилаштва
Наступ краљице попа на Јазу и њен хонорар од око пет милиона еура означили су почетак дубоке финансијске кризе која је годинама тресла Будву, а сумња се да вишемилионске малверзације потписује организована криминална група којом је руководио данас одбјегли Светозар Маровић…


Мадона, Фото: Схуттерстоцк

Концерт поп краљице Мадоне – шлаг на торти милионских афера будванске организоване криминалне групе, још није добио тужилачки епилог, упркос сумњама да се иза кулиса музичког спектакла на Јазу крију вишемилионске малверзације.

Специјално државно тужилаштво (СДТ) ни након двије године није одмакло даље од извиђаја.

Из СДТ-а нијесу одговорили на питања “Вијести” у вези са тим случајем.

Наступ Мадоне на Јазу и њен хонорар од око пет милиона еура, означили су почетак дубоке финансијске кризе која је годинама тресла Будву.

Сумња се да вишемилионске малверзације, као и у неким другим случајевима, потписује организована криминална група којом је руководио данас одбјегли Светозар Маровић.

Бројни су актери афере – од Општине Будва којом је тада управљао Рајко Куљача, Хотелске групе “Будванска ривијере”, Туристичке организације Будве и њене фирме ТОБ ЦО, до Прве банке преко које су ишле милионске трансакције.

Након што је лидер будванских Демократа Мијомир Пејовић објелоданио уговор да су комуналије за петровачки хотел “Кристал” од два милиона еура пребијене са Општином преко Хотелске групе “Будванска ривијера”, а све на име Мадониног концерта, тадашњи врховни тужилац Ивица Станковић саопштио је 2019. године да је извиђај у току.

Пејовић је у децембру 2017. саопштио да постоје озбиљне индиције да је Општина Будва закинута за два милиона еура неплаћених комуналија од стране “ЕУРОМИX ТРАДЕ”, који са ХГ “Будванска ривијера“ гради хотел “Кристал Ривијера“ у Петровцу.

“Увидом у документацију непобитно је утврђено да дуг који је ЕУРОМИX имао према Општини на волшебан начин постаје дуг ХГ Будванска ривијера према ЕУРОМИX-у, а изјавом да је у буџету за 2011. годину Општина предвидјела 2 милиона еура за предузеће ТОБ Цо (којег у буџету 2011. године нема) створени су предуслови да предузеће ЕУРОМИX ТРАДЕ не измири вишемилионски износ према Општини Будва, а да ХГ Будванска ривијера терет плаћања концерта Мадоне свали на рачун грађана Будве“.

Он је оцијенио да је незаконито и по Општину Будва штетни сценарио очигледно припреман у дужем временском периоду путем уговора који садрже одредбе о непостојећим фиктивним потраживањима и обавезама уговорних страна.

“Потврду о постојању припремљеног сценарија који је реализован у дужем временском периоду доказује и сљедеће: Уговор о заједничком улагању закључен 20.05.2011. године између Будванске ривијере и ЕУРОМИX ТУРС полази од неистините тврдње да ХГ Будванска ривијера има потраживања од Општине Будва, па се та наводна потраживања уступају ЕУРОМИX-у, како би ова управо на тај начин стеченим средствима измирила своје обавезе по основу накнаде за опремање грађевинског земљишта према Општини Будва. У уговору о заједничком улагању јасно стоји да ЕУРОМИX ТУРС сноси све трошкове израде пројекта и накнаде за уређење грађевинског земљишта – комуналија. Такође се у уговору каже да ЕУРОМИX ТУРС нема никаквих новчаних обавеза према Будванској ривијери. Наведеним противправним послом, буџет Општине Будва ускраћен је за износ комуналија које је ЕУРОМИX као инвеститор и њихов обвезник био дужан да плати, а он је то изјавом о компензацији и књиговодствено избјегао свој дуг. И све то није било довољно да предузеће ЕУРОМИX заврши изградњу поменутог хотела, већ је грађанима Петровца и Општине Будва остављен урбанистички франкештајн на самој обали мора”, навео је Пејовић, да би му двије године касније Станковић одговорио да су у току вјештачања и да се контролише документација.

Из “ЕУРОМИX ТРАДЕ” одбацили су тада наводе Пејовића, уз тврдњу да су у потпуности измирили накнаду за комунално опремање земљишта из стварних, а не “фиктивних” потраживања према ХГ “Будванска ривијера”, и то сходно одредбама Закона о облигационим односима.

Мадона
Мадонафото: РЕУТЕРС
Ипак, како је Мадони пребачен новац и каква је улога Прве банке бизнисмена Аца Ђукановића, брата предсједника Мила Ђукановића, јавности је предочено из докумената до којих је дошла мрежа истраживачких новинара Организед Цриме анд Цорруптион Репортинг Пројецт (ОЦЦРП). “Вијести” су раније објавиле истраживање ОЦЦРП према којем је Прва банка платила 7,5 милиона долара (5,3 милиона еура) за наступ Мадоне 2008. у Будви. Новац је наводно плаћен у вријеме када банка није имала довољно средстава да изврши налоге својих клијената. У данима након исплате, више од 200 налога по захтјеву клијената који су имали довољно средстава на својим рачунима је одбијено, показују никад објављени документи Централне банке.

И поред изјава организатора да новац грађана неће бити утрошен за довођење Мадоне, банци су надокнађена 4,3 милиона еура које је уложила накнадно из буџета Владе и предузећа које је у већинском власништву државе.

Контролори Централне банке хтјели су испитати зашто је Прва банка платила Мадониног агента, али су остали ускраћени за одговор.

У извјештају о контроли до којег је дошла мрежа ОЦЦРП наводи се да Прва банка контролорима никад није предочила уговор, или било који други документ из којег би се видјела сврха или мотив банке да наложи трансфер новца и уђе у тај посао.

Умјесто Загреба и Београда, поп-икона Мадона је за свој први наступ на Балкану изабрала плажу Јаз, а 50 до 60 хиљада обожаватеља и више од 400 новинара, фотографа и телевизијских екипа из цијеле бивше Југославије и Европе дошло је да буде свједок једног од најважнијих догађаја у музичкој историји Црне Горе.

Мадона је одсјела у луксузном предсједничком апартману хотела “Сплендид” у Бечићима.

Наступила је на бини величине фудбалског стадиона, у пратњи 20 плесача и дванаесточланог бенда. Мадонина турнеја “Стицкy & Сwеет” је те године била међу пет најпродаванијих концертних турнеја широм свијета, са укупном зарадом од 281,6 милиона долара (200 милиона еура), а хонорар краљице попа наводно је био највећи за наступ у Будви.

Званично, концерт су организовали Општина Будва, Национална туристичка организација и Туристичка организација Будве, уз допринос Светозара Маровића, некадашњег потпредсједника тада владајуће Демократске партије социјалиста.

Са рачуна Прве банке Мадони легло 4,9 милиона
Према истраживању ОЦЦРП, само неколико дана прије званичне потврде Мадониног доласка, 2. и 3. јуна 2008. године, извршене су двије трансакције у износима од 4,3 милиона долара (2,8 милиона еура) и 3,2 милиона долара (2,1 милион еура). Новац је пребачен са рачуна Прве банке на рачун Мадониног агента.

“Не постоји иницијални документ који указује да је банка учесник у овом пројекту”, наводи се у извјештају Централне банке од 15. јануара 2009.

На шалтерима банке продат је дио од око 66.000 карата, колико је пуштено у продају. У извјештају Централне банке се наводи да је банка по том основу зарадила 50.000 еура, или 5 одсто од сваке продате карте. Цијене карата су се кретале од 35 до 200 еура. Међутим, почетком септембра банка је запала у тешку кризу ликвидности. Требало је хитно набавити новац. Према извјештају Централне банке, 15. септембра 2008. године ТОБ ЦО, чији је оснивач Туристичка организација Општине Будва, и Прва банка су склопили уговор о краткорочном кредиту у износу од 3,8 милиона еура.

Контролори Централне банке су касније закључили да је банка на тај начин покушала вратити уложена средства. Као намјена кредита наведена је организација Мадониног концерта. Истог дана, приватна компанија “Завала инвест” уплатила је милион еура на име спонзорства. Четири дана касније Првој банци је са рачуна државног трезора уплаћено 500.000 еура.

Два мјесеца након концерта, 4. децембра 2008. године, ТОБ ЦО, ХТП Будванска ривијера, Туристичка организација Општине Будва и Општина Будва склопиле су споразум којим је договорено да ће ХТП Будванска ривијера отплатити дуг који је ТОБ ЦО имао по основу кредита у Првој банци.

ТОБ ЦО се касније обавезао да ће вратити дуг Будванској ривијери. Закључно са фебруаром 2012. године, дуг није у потпуности враћен. Одбором директора Будванске ривијере предсједавао је Светозар Маровић…

Вијести

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest