Мандатар чека имена, странке још калкулишу

ФОРМИРАЊЕ ВЛАДЕ ЦРНЕ ГОРЕ
Мандатар чека имена, странке још калкулишу
Од кључних ресора коалицији За будућност понуђен МУП, просвјета, економија, ГП УРА одбрана и вицепремијерско за безбједоносни сектор, Демократама правда, вањски послови…


Нова понуда мандатара Здравка Кривокапића чланицама владајуће коалиције дјелимично је прихватљива, саопштено је “Вијестима” из више извора.

Кривокапић је до синоћ орочио партије да доставе кадровске предлоге, па је Коалицији за будућност понудио девет министарстава и потпредсједничко мјесто са надлежношћу за једно од тих министарстава. А то су МУП, економија, планирање простора (из МОРТ-а издвојен туризам), саобраћај, просвјета, здравство, наука, спорт и јавна управа.

Умјесто кадровских рјешења, у одговору коалиције се наводи да они одустају од науке и траже да је вицепремијерско мјесто за демократску транзицију.

Грађанском покрету УРА мандатар је понудио потпредсједничко за борбу против корупције и координацију безбједносног сектора, ресор одбране, пољопривреде и људских и мањинских права. Ни они нијесу доставили премијеру имена могућих министара, потврђено је “Вијестима”.

Демократама би требало да припадну ресори вањских послова, правде, социјале и културе. Према информацијама “Вијести” њима је најприје понуђен и туризам, па када су прихватили мандатар је смањио квоту.

Министарство туризма понуђено је албанској коалицији “Генци Ниманбегу-Ник Ђељошај”.

Више саговорника рекло је да партије кадровска рјешења морају да усагласе на органима.

Из Кривокапићевог кабинета “Вијестима” су одговорили да ће се он “у најскорије вријеме обратити јавности”. Раније је објашњено да ће Кривокапић изабрати генералног секретара Владе и министра финансија.

“Влада не може бити формирана без Демократског фронта, Демократа, Грађанског покрета УРА, нити иједне странке која чини три владајуће коалиције… Надам се да нећемо добити владу која је формално подржана од свих коалиција и партија парламентарне већине, а да неке од коалиција или партија које су невољно предложиле и подржале одређена лица за министре, буду поред формалне и природне опозиције оличене у ДПС-у, суштинска опозиција новој влади,” рекао је “Вијестима” предсједник Управног одбора Института алтернатива Стево Мук.

Политиколог Предраг Зеновић слаже се да је “интерес грађана да се влада што прије формира и да сви политички субјекти покажу спремност на компромис и међусобно уважавање”. Такође, додаје саговорник, јасну вољу да Црну Гору усмјере путем економско-привредних реформи, борбе против корупције и успјешних европских интеграција у овом јединственом историјском тренутку.

“Легитимно је да учесници политичког живота, а ако хоћете и политички правично да неко ко је опозиционо дјеловање платио личном жртвом, након изборне побједе тражи своје мјесто у новој конфигурацији моћи. Уколико је, пак, идеја да влада буде у потпуности експертска онда у томе треба подржати мандатара и лидери сва три конституента треба да одустану од извршних функција у будућој влади,” наводи саговорник.

Несумњиво је да се Црна Гора економски, друштвено и политички налази на важној прекретници и да ће знање и експертиза бити кључни да се из кризе изађе што брже и безболније. Проблем са експертском владом је, по мом суду, у непостојању демократске одговорности. Експерти су одговорни мандатару и академској заједници, али будући да не долазе из политике, неће сносити никакву политичку одговорност за потенцијалан неуспјех свог дјеловања, рекао је Зеновић

Један од лидера Демократског фронта Небојша Медојевић рекао је да партије излазе на изборе да добију гласове бирача и на основу тога формирају владу “и имају договорност према бирачима у погледу испуњавања предизборних обећања”.

“То је демократија. У Британији нико не може бити министар ако није изабран за посланика, а они су измислили модерну демократију. Влада је политики израз воље грађана, а политички живот се одвија у партијама. Зашто оне онда постоје, ако ће владу да формира црква, крупни капитал”, каже Медојевић за “Вијести”.

Он је тражио мјесто потпредсједника са ресором борбе против корупције и организованог криминала, али је мандатар то одбио, потврдио је раније лидер ПзП-а. Нови захтјев коалиције – потпредсједничко мјесто за транзицију, тражено је за Медојевића, потврђено је “Вијестима”.

Стево Мук каже да свака друга влада мимо оне која има подршку 41 посланика није могућа, била она жељена или вољена, по укусу овог или оног појединца или групе.


Није могућа влада мимо 41 посланика: Мукфото: Саво Прелевић
Уставом Црне Горе прописано је да је рок за формирање владе три мјесеца од предлагања мандатара, што је 8. јануара.

Након тога распушта се Скупштина и расписују нови избори. “Наша намјера је, наравно, да Влада буде изгласана у најављеном року. Предлози о расподјели министарстава су коалицијама упућени, и још увијек очекујемо одређене одговоре у оквиру временског рока који смо одредили. Након тога услиједиће коначни предлог мандатара о саставу прве демократске Владе у историји Црне Горе, који ће бити упућен Скупштини на изгласавање”, стоји у одговору Кривокапићевог Медијског тима.

Мук: Компромис или епилог који прижељкује ДПС
“Различита становишта о персоналном саставу владе, морају се кроз компромис помирити. Вјерујем да простора за компромис има довољно, иако је времена све мање. Неки важни и велики компромиси су већ направљени и код договора о два споразума трију коалиција и код избора мандатара. То може бити путоказ и за даље разговоре и преговоре. Сваки други приступ, инсистирање на разликама и удаљавању преговарачких позиција води ка епилогу који прижељују политички губитници, односно ДПС-а”, рекао је Мук.

Он је истакао да се нада да преговора неће бити формално мањинска влада без министара предложених од неких коалиција парламентарне већине, а са њиховом формалном подршком у парламенту.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest