Mandić: Na primjeru EPCG najbolje se vidi koliko je ljekovito da se često mijenjaju vlasti

foto: pogled.me

Građani Crne Gore, na primjeru EPCG najbolje se vidi koliko je ljekovito da se često mijenjaju vlasti. Dugo godina sam bio predsjednik komisije za kontrolu procesa privatizacije i bio sam na toj poziciji kada je privatizovana EPCG, kazao je jedan od lidera Demokratskog fronta (DF) Andrija Mandić u toku današnjeg skupštinskog izlaganja.

“Imali smo veoma ozbiljne rasprave na tu temu, ali nažalost je tadašnja parlamentarna većina imala konkretni interes da se ta privatizacija obavi, jer je tada trebalo spašavati finansijsku situaciju Prve banke”, kazao je Mandić.

EPCG je vlasništvo građana Crne Gore i države i, kako kaže, “ono što je bilo za očekivati je da ona radi u interesu svih građana”.

“Ona je nažalost radila u interesu jedne porodice i korumpiranih struktura koje su gledale da na svakom poslu ostvare neku ekstra dobit i kroz nezakonite radnje steknu enormne količine novca. Ja danas želim da odam priznanje današnjem rukovodstvu EPCG, njenom bordu direktora koji je usvojio jednu poslovnu politiku koja je dijametralno suprotna od ranijeg načina ponašanja. Nije na odmet da istaknemo da u vremenu kada je na berzi skakala cijena struje, EPCG nije ni za cent povećala cijenu električne energije, zato što su svjesni toga da su građani vlasnici njihovog preduzeća i da oni imaju posebnu odgovornost da pomognu građanima”, poručio je Mandić.

Ukazao je na doprinos koji je Elektroprivreda dala građanima Crne Gore.

“Imali smo program “Evropa sad” o kojem se priča ovih mjeseci i koji je pomogao građanima, ali prvenstveno zaposlenima, ali ovo što je uradila EPCG ne povećavajući cijene električne energije, nego držeći je da se plaća 43 eura po MWh je najveći doprinos koji je dala neka struktura svakom građaninu Crne Gore, i zaposlenima i nezaposlenima”, obrazložio je on.

Ukazao je šta bi se dogodilo ukoliko bi EPCG povećala cijene.

“Da je EPCG povećala cijene i da se ponašala onako kako su se ponašali ovi koji usklađuju cijene za gorivo, građani bi plaćali hljeb 2,5 eura, morali bi sve ono što je vezano za električnu energiju da plaćate mnogo skuplje i inflacija bi bila izuzetno velika. Svaki građanin koji je imao račun od 30 eura bi u tom slučaju plaćao 133eura, a onaj koji je imao račun od 50 eura plaćao bi 222eura, domaćinstva sa računom od 70 eura plaćali bi 310 eura, a oni od 100 evra bi plaćali 443 eura”, dodao je on.

Dakle, kako je kazao, “desilo bi se čudo u Crnoj Gori”.

“Urušio bi se u potpunosti ekonomski sistem u CG da nije bilo jedne razumne, odgovorne i nadasve prave kompanije koja treba da bude motor razvoja Crne Gore. Ako na nešto mogu da budem ponosan kao predsjednik NSD i mi svi kao DF, možemo da budemo ponosni na poslovnu politiku EPCG koja je pokazala da je društveno odgovorna i da je pomogla svakom građaninu”, istakao je on.

Svi ljudi koji će danas protestovati moraju, prema njegovim riječima,  “da znaju da je došlo vrijeme kada će se voditi računa o običnom građaninu, a da je sa vremenom tajkuna koji prave mini-hidroelektrane i koji imaju svoje banke završeno”.

“Nema više te priče o “odbrani Crne Gore” koja može da potre ove rezultate u elektroenergetskom sektoru. Pred nama je svijetla budućnost. Najvažnije je bilo da se obračunamo sa organizovanim kriminalom i korupcijom, a korupcije je bilo na svim nivoima. Oni gramzivi tipovi koji su uzeli milijarde eura danas pozivaju vas siromašne koji nemate 5 evra u džepu i razmišljate ko će da vam napuni 20 eura goriva, da vas baš ti koji su vas opljačkali zloupotrijebe da dođu do neke nove milijarde”, zaključio je Mandić.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest