МАНС: ДПС крио податке и о изборном рачуну; „Коверта“ открива како „прикупљају“ новац за свој рад

Да се ДПС финансира из фондова који нису пријављени надлежним институцијама, потврдио је и први човјек те партије, Мило Ђукановић, који је навео да „Душко Кнежевић није једини који је финансијски помагао ДПС, да су та средства евидентирана у рачуноводству те партије, а да су ка државним органима подношени извјештаји какве су ти органи тражили“

Из МАНС-а истичу да Демократска партија социјалиста (ДПС) није у свом реаговању демантовала било коју од чињеница које су изнијели, већ насупрот томе, додатно потврдила да не жели било какву грађанску контролу транспаретности својих финансија, осим оне коју врше оне државне институције које је ова партија годинама
заробљавача својим политичким интересима.

Како тврде, подаци о приливима и трошењу средстава са изборног рачуна које је ДПС доставила МАНС-у по Закону о слободном приступу информацијама, намјерно су учињени неупотребљивим како се не би могла извршити независна контрола онога што је та партија званично пријавила као приливе и трошкове који су плаћани са тог рачуна.

„Право на приватност на које се позива ДПС, у покушају да оправда намјеру да сакрију апсолутно све о својим финансијама, не може да се односи на донаторе партији током предизборне кампање јер је неприкосновено право грађана, па и оних који ДПС бирају као најбољу политичку опцију, да знају из каквих, чистих или прљавих, фондова се финансира рад политичке партије.

Право на приватност се не може односити на правна лица која су пословала са ДПС-ом, било као добављачи или могући донатори, а чије податке је ова партија намјерно сакрила. Коначно, правно на приватност се не може односити на потрошњу средстава из буџета, осим у изузетним случајевима, а свакако не може када се ради о средствима којима се финансира рад политичких партија.

Ово тим прије јер ДПС има богату историју кршења Закона о финансирању политичких партија, али и Кривичног законика у дијелу који се односи на повреде слободе опредјељења при гласању. Почев од афере „Снимак“ и „Поштолог“, преко „донатора“ са Врела Рибничких, па све до случаја „Коверта“ гдје смо имали прилике да врло јасно видимо како ДПС прикупља новац за свој рад.

Да се ДПС финансира из фондова који нису пријављени надлежним институцијама, потврдио је и први човјек те партије, Мило Ђукановић, који је навео да „Душко Кнежевић није једини који је финансијски помагао ДПС, да су та средства евидентирана у рачуноводству те партије, а да су ка државним органима подношени извјештаји какве су ти органи тражили“.

Само ова изјава је била довољна да Специјално државно тужилаштво уђе у ДПС и отвори опсежну финансијску истрагу о свим „пословним партнерима“ те компаније, како им је пословни однос са ДПСом помогао на државним тендерима и коначно, чиме је ДПС плаћао такве врсте донација.

ДПС као ултимативну потврду своје исправности наводи позитивне извјештаје Државне ревизорске институције (ДРИ) и Агенције за спрјечавање корупције (АСК), инситуције у које је ова партија бесрамно инсталирала своје послушнике. Почев од сенатора ДРИ-а, Зорана Јелића, творца чувеног „један посао, четири гласа“, па све до Сретена Радоњића и Јелене Перовић који су АСК претворили у услужни сервис
ДПС-а.

Због тога је важно да јавност има несметан приступ свим информацијама о финансијама политичких партија, нарочито онај дио који се односи на финансирање изборне кампање која је и најосјетљивија на корупцију, трговину утицајем, прљаве фондове и масовно кршење изборних права.“, закључили су.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest